Dodany: 2018-11-21 07:22:44 | Ostatnio wołany: 2018-11-21 07:22:50


Dzisiejsze wpisy od IMPERIUM ROMANUM

https://www.wykop.pl/wpis/36855071/sentencja-lacinska-na-dzis-asinus-ad-lyram-osiol-p/

https://www.wykop.pl/wpis/36855067/rzymska-mozaika-ukazujaca-zolnierza-w-walce-detal-/

#listaimperiumromanum

Przejdź do wpisu

Dodany: 2018-11-20 19:39:38 | Ostatnio wołany: 2018-11-20 19:39:56KALIGULA I WYGNANIEC

Kiedy cesarz rzymski Kaligula zapytał jednego z wygnańców, co robił na wygnaniu, ten odpowiedział, że przez cały ten czas modlił się o śmierć Tyberiusza i wstąpienie na tron Kaliguli. Cesarz po chwili zastanowienia zdecydował się wysłać swoich agentów po wyspach, aby wymordować wszystkich tych, których skazał na wygnanie za swojego panowania.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/kaligula-i-wygnaniec/

#archeologia #imperiumromanum #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/

Przejdź do wpisu

Dodany: 2018-11-20 07:12:15 | Ostatnio wołany: 2018-11-20 07:12:21


Dzisiejsze wpisy od IMPERIUM ROMANUM

https://www.wykop.pl/wpis/36828493/tego-dnia-w-rzymie-tego-dnia-284-n-e-dioklecjan-zo/

https://www.wykop.pl/wpis/36828487/sentencja-lacinska-na-dzis-dum-inter-homines-sumus/

https://www.wykop.pl/wpis/36828485/piekne-rzymskie-mozaiki-w-szwajcarii-male-miastecz/

#listaimperiumromanum

Przejdź do wpisu

Dodany: 2018-11-19 20:35:31 | Ostatnio wołany: 2018-11-19 20:35:39KONKURS: KULTURA MONASTYCZNA

Do wygrania 3 egzemplarze książki "Kultura monastyczna w późnośredniowiecznej Bułgarii". Jest to pozycja ukazująca życie oraz kulturę mnichów i eremitów w średniowiecznej Bułgarii. Książka jest nagrodą w konkursie, którego organizatorem jest IMPERIUM ROMANUM. Co trzeba zrobić, aby móc się cieszyć z nagrody?

Aby wziąć udział w konkursie, należy w terminie do 3 grudnia 2018 r.:

+ napisać ciekawostkę dotyczącą świata antycznych Rzymian. Trzy najciekawsze teksty zostaną nagrodzone książkami, a ich prace zostaną opublikowane na stronie IMPERIUM ROMANUM.

Teksty, wraz z imieniem, nazwiskiem i adresem zamieszkania uczestnika (przesłane dane zostaną wykorzystane jedynie w wypadku wygranej w konkursie – przekażę je wtedy sponsorowi, by mógł przesłać nagrody, a same imiona i nazwiska zwycięzców opublikuję), należy wysłać zgłoszenie na adres: konkurs@imperiumromanum.edu.pl, umieszczając w tytule maila: „Kultura monastyczna”.

Wśród uczestników, którzy nadeślą najciekawsze prace, wybrane zostaną zgodnie z regulaminem

+ 3 egzemplarze książki "Kultura monastyczna w późnośredniowiecznej Bułgarii", autorstwa Jan Mikołaj Wolski

Fundatorem nagród jest Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego -> https://wydawnictwo.uni.lodz.pl/

https://www.imperiumromanum.edu.pl/konkurs/kultura-monastyczna/

#konkurs #ksiazki #imperiumromanum #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki

Przejdź do wpisu

Dodany: 2018-11-19 20:07:07 | Ostatnio wołany: 2018-11-19 20:09:11ODKRYTO FRESK UKAZUJĄCY LEDĘ Z ŁABĘDZIEM

W Pompejach natrafiono na rzymski fresk ukazujący Ledę z łabędziem. Fresk znajdował się w sypialni (cubiculum) w domu przy Via del Vesuvio.

Leda – według mitologii greckiej – była żoną króla Sparty Tyndareosa, w której zakochał się Zeus (Jowisz). Bogowi udało się uwieść kobietę, po tym jak zamienił się w łabędzia. Z ich związku narodziły się dzieci: Helena, Klitajmestra, Kastor i Polluks.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/odkrycie-rzymskie/odkryto-fresk-ukazujacy-lede-z-labedziem/

#archeologia #imperiumromanum #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #rzym
--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/

Przejdź do wpisu

Dodany: 2018-11-19 19:21:02 | Ostatnio wołany: 2018-11-19 19:21:10PROBLEM KALIGULI

Swetoniusz podaje, że cesarz Kaligula był mocno niezrównoważony psychicznie. Podobno władca bardzo zamartwiał się z tego powodu, że za jego rządów nie miała miejsca żadna wielka tragedia, która przeszłaby do historii.

Za panowania jego poprzedników zawsze działo się coś złego; m.in. za Augusta rzymskie wojsko poniosło klęskę w lesie Teutoburskim, z kolei za Tyberiusza zawalił się amfiteatr w Fideane, gdzie zginęło blisko 50 tysięcy ludzi. Niestety panowanie Kaliguli zbiegło się z okresem prosperity.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/problem-kaliguli/

#archeologia #imperiumromanum #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/

Przejdź do wpisu

Dodany: 2018-11-19 07:11:55 | Ostatnio wołany: 2018-11-19 07:12:04


Dzisiejsze wpisy od IMPERIUM ROMANUM

https://www.wykop.pl/wpis/36803577/tego-dnia-w-rzymie-tego-dnia-461-n-e-libiusz-sewer/

https://www.wykop.pl/wpis/36803573/sentencja-lacinska-na-dzis-audi-vide-tace-si-vis-v/

https://www.wykop.pl/wpis/36803567/szmaragdowa-naczynie-rzymskie-w-ksztalcie-lodzi-sz/

#listaimperiumromanum

Przejdź do wpisu

Dodany: 2018-11-18 18:51:41 | Ostatnio wołany: 2018-11-18 18:51:54OD "STACJI BENZYNOWYCH" PRZY MORSKICH SZLAKACH PO WIELKIE METROPOLIE

Kolonizacja fenicka zachodniej części morza śródziemnego, kontrowersyjna rywalizacja z greckimi osadnikami oraz bogactwa Fenicji to zagadnienia doskonale znane ludziom choćby pobieżnie zainteresowanym antykiem. Jak jednak wyglądał ten proces? Jak zmieniała się społeczność, tworząca nowe semickie osady na nieznanych lądach?

Port – najważniejszy element punickiego miasta zaraz po otaczających go polach uprawnych, którego nie sposób pominąć. Miasta cywilizacji rozrzuconej na ogromnym terenie musiały być dobrze skomunikowane ze sobą, co możliwe było wyłącznie drogą morską. Miasta lokowano według pewnych stałych schematów: wyspy w niedalekiej odległości od lądu otoczone płytkimi wodami (np. Motye), półwyspy chronione z trzech stron morską głębią (np. Kartagina) czy zabezpieczone przed wiatrami i prądami zatoki (np. Nowa Kartagina) to miejsca szczególnie często wybierane przez Fenicjan.

Korzeniem każdego fenickiego miasta była świątynia (BT-bet?). To od wzniesienia jej murów rozpoczyna się historia każdego miasta (HDST-hadast) od Maroka po Libię. Przez pierwsze stulecia fenickich wypraw w nieznane żadna z osad nie wykraczała poza schemat świątyni otoczonej niewielką ilością domostw, nieregularnym placem i przystanią. Były to schroniska dla handlarzy i żeglarzy, stałe punkty wymiany handlowej a nie otoczone murami kolosy pokroju Kartaginy, Motye czy Gadiru z V-II wieku p.n.e. Kolonie początkowo nieliczne i rozrzucone po wyspach i kontynencie z czasem stawały się coraz liczniejsze. W okresie największego rozkwitu miast punickich w III wieku p.n.e. rozsądnie umieszczone nadmorskie miasta pozwalały na bezpieczne zawinięcie do portu co noc dla każdego okrętu w drodze z Hiszpanii do Kartaginy.

Z czasem, gdy “schroniska” bogaciły się dzięki wymianie handlowej a ilość ich mieszkańców rosła, osady powiększały się. Domy w zależności od dostępnego budulca były przebudowywane. Drewniane obiekty ustępowały miejsca kamiennym (np. piaskowiec obłożony stiukiem w północnej Tunezji), bardziej wytrzymałym konstrukcjom. W miejscowościach tworzono systemy cystern, wodociągi, rynsztoki, cmentarzyska, świątynie i porty. Rozwijające się miasta w niczym nie przypominały czystych, kreślonych od linijki helleńskich poleis. Gęsta plątanina ciasnych uliczek pełna pędzącego różnorodnego tłumu, stłoczonych domostw i wyróżniająca się główna szersza arteria, prowadząca z portu na plac – tak wyglądały fenickie miasta we wszystkich zakątkach morza śródziemnego. Mimo wszystko w tym nieładzie możemy wyróżnić podział na miasto górne, często otoczone murem zajmowane przez świątynie, domostwa majętnych mieszkańców, arsenały, ogrody oraz miasto dolne pełne uboższych domów, cmentarzysk, stoisk rzemieślników i handlarzy.

Punickie miasta zaczęły się zmieniać dopiero około IV wieku p.n.e. Konflikty z sycylijskimi Grekami doprowadziły do zapoznania się z nowymi stylami w sztuce oraz napływu wykwalifikowanych niewolników a sławna postać Aleksandra Macedońskiego przyśpieszała proces hellenizacji śródziemnomorskiego świata. W dzielnicach, gdzie liczną część populacji stanowili Grecy pojawiły się klasyczne świątynie greckie. Osady fortyfikowano potężnymi murami z ciosanego kamienia łączonego zaprawą, a przecinające się ulice tworzyły idealne czworokątne „osiedla” zgodnie z planem Hippodamosa z Miletu. Nie tylko budynki zmieniały się, ale i ludzie. Popularne stawały się kulty obcych bóstw, ludzie ubierali się coraz częściej zgodnie z grecką modą, a sztuka punicka kwitła łącząc w sobie cechy egipskiej, syro-palestyńskiej i coraz wyraźniej greckiej.

Nie każde miasto dotrwało do wojen z Rzymem, część do dziś funkcjonuje jako niewielkie osady rybackie. Pamiętać należy jednak, że takie ośrodki jak Kartagena, Tunis, Kadyks czy Cagliari to metropolie, które stanowią część współczesnego świata dzięki tajemniczym, semickim podróżnikom i handlarzom.

AUTOR: Hellas et Roma -> https://www.facebook.com/hellasetroma/

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/od-stacji-benzynowych-przy-morskich-szlakach-po-wielkie-metropolie/

#archeologia #imperiumromanum #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #rzym

Przejdź do wpisu

Dodany: 2018-11-18 16:48:29 | Ostatnio wołany: 2018-11-18 16:49:22PODEJŚCIE ŚWIĘTEGO AUGUSTYNA DO NIEWOLNICTWA

Niewolnictwo było praktyką powszechnie stosowaną i akceptowaną w antycznym, a zwłaszcza rzymskim świecie. Chrześcijaństwo z natury nakierowane na czynienie dobra drugiej osobie, miało jednak różne stanowiska. Swoje zdanie posiadał także święty Augustyn.

Wczesne chrześcijaństwo wykazywało pewne oznaki dobroci wobec niewolników. Uznawano małżeństwo między niewolnikami, wyzwolenie niewolnika uważane było za akt dobroci, a na nagrobkach chowanych na cmentarzach niewolników nie wspominano ich statusu.

Z drugiej jednak strony rozrost instytucji Kościoła spowodował ewolucję podejścia. Często Kościół potępiał ucieczkę niewolnika od swojego pana i odmawiał im komunii eucharystycznej.

Sam święty Augustyn (354-430 n.e.) w swoim dziele De civitate Dei twierdzi że niewolnictwo wynika z grzechu, który powiązał ludzi metodą zależności, i który nie jest sprawiedliwy z natury, gdyż nie było to wolą Boga. Jednocześnie Augustyn upomina niewolników, aby Ci byli posłuszni swoim panom i aby służyli im wiernie, tak aby jeżeli nie mogli się wyzwolić, chociaż do pewnego stopnia uczynili swoją „niewolę wolną”. Mogą to uczynić poprzez okazywanie wielkiego uczucia do momentu aż niewolnictwo się skończy.

Święty Augustyn twierdził także, że chrześcijańscy cesarze nie mogli wymazać śladu grzechu ludzkości, gdyż wymagałoby to narażanie porządku społecznego i stąd niewolnictwo nie mogło zniknąć.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/podejscie-swietego-augustyna-do-niewolnictwa/

#archeologia #imperiumromanum #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/

Przejdź do wpisu

Dodany: 2018-11-18 09:24:25 | Ostatnio wołany: 2018-11-18 09:24:34


Dzisiejsze wpisy od IMPERIUM ROMANUM

https://www.wykop.pl/wpis/36771047/tego-dnia-w-rzymie-tego-dnia-rozpoczynaly-sie-targ/

https://www.wykop.pl/wpis/36771041/sentencja-lacinska-na-dzis-barba-non-facit-philoso/

https://www.wykop.pl/wpis/36771039/rzymska-ozdoba-ukazujaca-walke-gladiatorow-rzymska/

#listaimperiumromanum

Przejdź do wpisu
Założona przez:

IMPERIUMROMANUM

Osób na liście: 86
Wołań: 1700
Odkrycia, nowości i ciekawostki ze świata antycznych Rzymian. Dostarczane przez administratora portalu IMPERIUM ROMANUM. http://www.imperiumromanum.edu.pl/

Kategoria: Nauka i newsy

Ostatnie wydarzenia (zobacz wszystkie)


2018-11-21 07:22:50
@IMPERIUMROMANUM zawołał do wpisu


2018-11-20 19:39:56
@IMPERIUMROMANUM zawołał do wpisu


2018-11-20 07:12:22
@IMPERIUMROMANUM zawołał do wpisu


2018-11-19 20:35:39
@IMPERIUMROMANUM zawołał do wpisu


2018-11-19 20:09:11
@IMPERIUMROMANUM zawołał do wpisu


2018-11-19 19:21:10
@IMPERIUMROMANUM zawołał do wpisu


2018-11-19 07:12:04
@IMPERIUMROMANUM zawołał do wpisu


2018-11-18 18:58:14
@RadusS opuścił listę


2018-11-18 18:51:54
@IMPERIUMROMANUM zawołał do wpisu


2018-11-18 16:49:22
@IMPERIUMROMANUM zawołał do wpisu