Dodany: 2019-07-15 19:23:35 | Ostatnio wołany: 2019-07-15 19:25:55Mamy aż 68% przeanalizowanych dokumentów w kampanii na Sprawdzamy, jak jest! Rano było 66%! Dziękujemy i oznaczajcie dalej (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■) -> http://sprawdzamyjakjest.pl

Mamy też małe wyzwanie. Osoba, która do jutra do godz.19.00, sprawdzi najwięcej dokumentów w kampanii ,,Lajki dla burmistrza”, dostanie niespodziankę związaną ze SJJ!

Wpadnijcie też na grupę SJJ i dopisujcie się do mirkolisty.
__
#sprawdzamyjakjest #prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #watchdogpolska #prawodoinformacji #grywalizacja

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-07-11 14:59:47 | Ostatnio wołany: 2019-07-11 15:00:45A kto u Was prowadzi miejskie social media? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Więcej ciekawych odpowiedzi na Sprawdzam, jak jest, gdzie już z 84 osobami sprawdzamy jak jest ( ͡° ͜ʖ ͡°) z gminnymi social mediami! [Dołączajcie] https://sprawdzamyjakjest.pl/) i pomóżcie nam ustalić:
➡ Ile gmin ma własny profil na Facebooku/Twitterze?
➡ Czy gminy blokują użytkowników lub kasują komentarze?
➡ Kto o tym decyduje?
➡ Czy gminy prowadzą fora internetowe dla mieszkańców?

O naszej akcji także tutaj: https://siecobywatelska.pl/gminne-facebooki-to-propaganda-czy-informacja-sprawdzmy-to/
__
Pomóż nam sprawdzić gminne social media - dołącz do społeczności Sprawdzamy, jak jest Masz już konto, bo brałeś/aś udział w testach? Wpadnij na SJJ, zobacz jak zmieniliśmy dzięki Tobie serwis i dołącz do kolejnej kampanii! Zajrzyj na grupę SJJ na Facebooku i dopisz się do mirkolisty!

#sprawdzamyjakjest #prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #watchdogpolska #prawodoinformacji #bierutow

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-07-03 19:18:49 | Ostatnio wołany: 2019-07-03 19:20:52Czekaliście/czekałyście? Na pewno! ( ͡° ͜ʖ ͡°) Startujemy z nową kampanią ,,Lajki dla burmistrza” na Sprawdzamy, jak jest! O co chodzi? Media społecznościowe są dziś podstawowym narzędziem komunikacji. Także dla urzędów gmin i włodarzy. Promocja i marketing to jedno, ale czy gminne social media dają możliwość dyskusji i krytykowania sposobów działania gminy? Dostajemy niepokojące sygnały, że nie zawsze tak jest, dlatego na początek postanowiliśmy o to zapytać gminy z 4 województw.
Pomóżcie nam poznać odpowiedź na pytanie, czy gminne social media to jedynie tuby władzy, czy pole dialogu z mieszkańcami. Dzięki Wam, dowiemy się, jak odpowiedziało nam kilkaset urzędów. To jak, sprawdzamy jak jest? Zapraszamy: https://sprawdzamyjakjest.pl

PS Część z Was pomagała nam już w testach serwisu (wielkie, dozgonne dzięki ( ͡° ͜ʖ ͡°)) i wie jak działa serwis. Pozostałym osobom polecamy zapoznanie się z tutorialem, który wyświetli się przy pierwszym oznaczaniu. A w razie wątpliwości, pytajcie w komentarzach lub na grupie na Facebooku.
__
Chcesz dołączyć do społeczności Sprawdzających, jak jest? Zarejestruj sięj!
Zajrzyj na grupę SJJ na Facebooku. http://bit.ly/grupaSJJ
Masz już konto, bo brałeś/aś udział w testach? Wpadnij na SJJ, zobacz jak zmieniliśmy dzięki Tobie serwis i dołącz do kolejnej kampanii. Sprawdźmy, jak jest z gminnymi mediami społecznościowymi!
Nie zapomnijcie też o specjalnej mirkoliście! http://bit.ly/mirkolistaSJJ

#prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #watchdogpolska #prawodoinformacji #sprawdzamyjakjest

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-07-03 10:16:40 | Ostatnio wołany: 2019-07-03 10:22:49


Ten sukces ma co najmniej 45 ojców i matek! ( ͡° ͜ʖ ͡°) To także dzięki mirkom i mirabelkom, którzy dzielnie testowali pierwszą odsłonę ,,Sprawdzamy, jak jest” udało się! Z dumą przedstawiamy raport z naszej pierwszej kampanii ,,Papierologia w powiatach”.

Dowiedzieliśmy się m.in., że:
- Tylko 25% badanych powiatów radzi sobie z obowiązkiem wymiany korespondencji w postępowaniu administracyjnym drogą elektroniczną!
- Problemem jest awaryjność ePuap i ograniczone wielkości załączników, ale też np. brak wielkoformatowego skanera czy odpowiedniej liczby podpisów elektronicznych.
- Część urzędów twierdzi, że wymogi innych ustaw nie pozwalają na przesyłanie korespondencji wyłącznie drogą elektroniczną.
- Tylko 11 (!) urzędów poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji o napotkanych problemach.

Więcej: https://siecobywatelska.pl/epuap-pulapka-dla-urzednikow/

PS Głodni/e kolejnego sprawdzania, jak jest? Już za chwilę startujemy z kolejną kampanią.

#sprawdzamyjakjest #prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #watchdogpolska #prawodoinformacji

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-07-01 19:48:36 | Ostatnio wołany: 2019-07-01 19:50:57


Hej, już niebawem wracamy z nową, jeszcze lepszą (dzięki mirkom i mirabelkom, którzy uważnie testowali serwis!) odsłoną Sprawdzamy, jak jest ! Jakiego problemu będzie dotyczyć nasza nowa kampania? Podpowiedź tutaj: https://www.dziennikwschodni.pl/biala-podlaska/miasto-kasuje-z-facebooka-niewygodne-komentarze-bo-wywoluja-chaos,n,1000220015.html

Czy spotkaliście/spotkałyście się z tym w swojej gminie? Ktoś z Was dostał/a bana i został zablokowany na urzędowym fanpagu? Czy pani @hannazdanowska wrzuciła kogoś z Was na #czarnolista? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A może na facebookowej stronie miasta, za pieniądze z Waszych podatków, publikowane są hmm... delikatnie mówiąc, zastanawiające treści?

#sprawdzamyjakjest #prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #watchdogpolska #prawodoinformacji #bielskobiala

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-05-27 21:44:33 | Ostatnio wołany: 2019-05-27 21:46:43Mirki i mirabelki na ,,Sprawdzamy, jak jest", czy wiecie, że wśród Was są osoby, które oznaczyły ponad 140 i 150 dokumentów? Wow, to jest piękne! Jesteśmy pod wrażeniem! (ʘ‿ʘ)
Kto ich dogoni? ( ͡° ͜ʖ ͡°) To już ostatni moment, by podwyższyć swój wyniki i i trafić do grona najlepszych w tej kampanii! Zostało nam tylko 10% dokumentów! Sprawdzicie, jak jest?
Ktoś chce jeszcze dołączyć na finiszu testów? Zaaapraszmy!
A nowa kampania, otwarta dla wszystkich już niebawem! Stay tunned. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
__
Mirkolista Sprawdzamy, jak jest: http://bit.ly/mirkolistaSJJ
FB: http://bit.ly/grupaSJJ
Instrukcja testowania: http://bit.ly/instrukcjatestySJJ
Pomocny wpis: https://www.wykop.pl/wpis/40710809/za-nami-pierwsze-5-dni-testowania-sprawdzamy-jak-j/
#prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #watchdogpolska #sprawdzamyjakjest

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-05-20 15:43:05 | Ostatnio wołany: 2019-05-20 15:45:41Czy w XXI wieku treść e-maili to informacja publiczna? NSA orzekł, że nie (sygn.I OSK 1587/17), a nasz wniosek dotyczył poczty elektronicznej Prezydent Warszawy.
Wpadajcie na Sprawdzamy, jak jest, póki jeszcze mamy jakieś maile do czytania. ( ͡º ͜ʖ͡º)
Chcesz dołączyć do testowania serwisu, a jeszcze nie masz konta? Zapraszamy tutaj.
__
Mirkolista Sprawdzamy, jak jest: http://bit.ly/mirkolistaSJJ
FB: http://bit.ly/grupaSJJ
Instrukcja testowania: http://bit.ly/instrukcjatestySJJ
Pomocny wpis: https://www.wykop.pl/wpis/40710809/za-nami-pierwsze-5-dni-testowania-sprawdzamy-jak-j/
#prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #watchdogpolska #sprawdzamyjakjest

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-05-17 20:05:21 | Ostatnio wołany: 2019-05-17 20:07:55


Film na wieczór wybrany? A może by tak coś polskiej produkcji?( ͡º ͜ʖ͡º) Oglądając zwróćcie uwagę, czy wybrany przez Was tytuł został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, a na naszej stronie przeczytajcie o tym, czy PISF działa transparentnie. https://siecobywatelska.pl/kulisy-pracy-polskiego-instytutu-sztuki-filmowej/

TL;DR

Nie, nie działa transparentnie. W odpowiedzi na nasz wniosek z 19 sierpnia 2017 r., dostaliśmy część dokumentów, ale wymagało to kilku skarg do sądu. Najnowszą decyzję Instytutu również zaskarżyliśmy. Jednocześnie rozważamy wysłanie kolejnego wniosku z pytaniami dotyczącymi sposobu funkcjonowania Instytutu. (Jeśli macie sugestie pytań, podrzucajcie, rozważymy).

__

I jeszcze komunikat do buszujących na Sprawdzamy, jak jest. W ,,Papierologii w powiatach” zostało już tylko 13% dokumentów do sprawdzenia! Sprawdzimy je wszystkie w najbliższych dniach? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jesteśmy w trakcie przygotowania kolejnej kampanii i chcemy, by niebawem korzystanie ze SJJ było wygodniejsze i jeszcze przyjemniejsze. Jeśli macie więc jeszcze jakieś uwagi do działania serwisu, dajcie znać przez okno ,,zgłoś problem” na dole strony. Jeśli chcecie się podzielić ogólnymi wrażeniami, dajcie znać w grupie na FB lub na mirko.
A jeśli ktoś chce dołączyć jeszcze do testowania, zapraszamy tutaj.
#prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #watchdogpolska #sprawdzamyjakjest

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-05-08 20:26:33 | Ostatnio wołany: 2019-05-08 20:28:39Kto z mirków i mirabelek korzystających już ze ,,Sprawdzamy, jak jest" chce z nami porozmawiać? Sprawdziliście już większość dokumentów z pierwszej kampanii (zostało już tylko 27% !( ͡° ͜ʖ ͡°)), przesłaliście też wiele cennych uwag dotyczących działania ,,Sprawdzamy, jak jest". Pomóżcie nam jeszcze bardziej udoskonalić serwis!
Chcielibyśmy porozmawiać przez telefon lub Skype z kilkoma osobami. Rozmowa zajmie ok. 30 min, w jej trakcie nie trzeba być przed komputerem.
Rozmowy z Wami planowaliśmy na przyszłą środę (15.05) lub piątek (17.05), ale w razie czego możemy spróbować ustalić inny dogodny termin indywidualnie.
Osoby, które chciałby nam pomóc, prosimy o przesłanie swoich namiarów (nr telefonu/login na Skype) i informacji o swojej dostępności (preferowane godziny oraz dzień) na sjj@siecobywatelska.pl lub w wiadomości prywatnej.
Dziękujemy, do usłyszenia! ( ͡° ͜ʖ ͡°)
__
Chcesz dołączyć do społeczności Sprawdzających, jak jest? Zgłoś się tutaj!
Instrukcja testowania tutaj, pomocny będzie też poprzedni wpis o SJJ oraz grupa SJJ na Facebooku.

Masz już konto? Wpadaj na SJJ, skończmy pierwszą kampanię i sprawdźmy, jak jest z papierologią w powiatach!
#prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #sprawdzamyjakjest #watchdogpolska #prawodoinformacji #grywalizacja

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-04-26 18:29:18 | Ostatnio wołany: 2019-04-26 18:32:52


Minister odpowiada tak samo jak proboszcz? ( ͡º ͜ʖ͡º) W 2018 wysłaliśmy 5 813 wniosków o informację publiczną. Czy instytucje zobowiązane do odpowiedzi udostępniały nam dane?
Przed Wami podsumowanie historii naszych wniosków z zeszłego roku: https://siecobywatelska.pl/historia-5-813-wnioskow/
TL;DR w spoilerze:

Czy instytucje zobowiązane do odpowiedzi udostępniały dane? Odpowiemy jak rasowi prawnicy - To zależy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Na pewno coraz więcej instytucji zdaje sobie sprawę z ciążącego na nich obowiązku udostępniania informacji i stara się z niego wywiązywać. Czasem jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że chodzi tu bardziej właśnie o realizację obowiązku niż o udostępnienie danych potrzebnych wnioskodawcy. Dlatego wśród odpowiedzi na nasze wnioski (odpowiedziało 75 % instytucji), które otrzymaliśmy w 2018 roku, wiele jest takich, które ze względu na swoją jakość są bezużyteczne. Dużym problemem są też duże braki w danych – często zdarza się, że urzędnik odpowiedź na trzy pytania zawrze w dwóch zdaniach.
Ilość odpowiedzi mocno zależy również od pytania, które zadajemy, mniejsze znaczenie ma to, kogo pytamy. Zdarza się bowiem, że spółka skarbu państwa czy ministerstwo odpowiada z taką samą niefrasobliwością jak proboszcz zarządzający cmentarzem komunalnym, który właśnie dowiedział się, że jest podmiotem zobowiązanym do udostepnienia informacji publicznej.¯\\_(ツ)_/¯
Niepełne odpowiedzi, trudne do odczytania skany dokumentów, odmowa dostępu do danych, które inna instytucja bez problemu udostępniła, brak znajomości procedur ze strony urzędów sprawiający, że na dokumenty czeka się miesiącami, a czasem latami – tak wygląda realizacja prawa do informacji w Polsce.
Ale z roku na rok jest lepiej.

__
A jeśli chcecie nam pomóc w analizie odpowiedzi na wnioski, to jest idealna okazja. Czekamy na Was na ,,Sprawdzamy, jak jest". Do testów pierwszej odsłony serwisu można dołączać tutaj.
Pierwsi strażnicy i strażniczki sprawdzili już 45% odpowiedzi z całej Polski na nasz wniosek dotyczący papierologii w powiatach! A to wszystko w tydzień! Jesteśmy z Was dumni! ( ͡° ͜ʖ ͡°) Więcej o SJJ w tym wpisie oraz pod tagiem #sprawdzamyjakjest

#prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #watchdogpolska #prawodoinformacji

Przejdź do wpisu
Założona przez:

Watchdog_Polska

Osób na liście: 9
Wołań: 12
“Sprawdzamy, jak jest - społeczność graczy” to lista, która powstała dla wszystkich, którzy włączyli się w analizę dokumentów zamieszczonych w serwisie www.sprawdzamyjakjest.pl i chcą być na bieżąco i wymieniać się informacjami, komentarzami, uwagami na temat funkcjonowania serwisu.

Kategoria: Nauka i newsy

Ostatnie wydarzenia (zobacz wszystkie)


2019-07-16 23:29:27
@Mirkejn18 dołączył do listy


2019-07-15 19:25:55
@Watchdog_Polska zawołał(a) do wpisu


2019-07-13 20:22:50
@bartoof dołączył do listy


2019-07-11 15:00:45
@Watchdog_Polska zawołał(a) do wpisu


2019-07-03 19:20:52
@Watchdog_Polska zawołał(a) do wpisu


2019-07-03 11:40:49
@MandarynWspanialy dołączył do listy


2019-07-03 10:22:49
@Watchdog_Polska zawołał(a) do wpisu


2019-07-01 19:50:57
@Watchdog_Polska zawołał(a) do wpisu


2019-05-28 17:16:55
@Pjongjanska_ferma_zolwi dołączył do listy


2019-05-27 21:46:43
@Watchdog_Polska zawołał(a) do wpisu