Dodany: 2018-01-15 16:11:41 | Ostatnio wołany: 2018-01-15 16:11:56


Serwis informacyjny TL;DR
Afera przetargowa w Kielcach na obsługę komunikacji miejskiej.

W SKRÓCIE:
Prywatna firma oferująca lepsze warunki jest tańsza o 50 milionów od publicznej, a mimo to publiczna wygrywa przetarg tylko dlatego że termin podany w przetargu przez

TŁO WYDARZEŃ
W 1 stycznia 2018 roku upływał termin 10 letniego kontraktu podpisanego przez ZTM Kielce z MPK Kielce, po strajku z 2007 zorganizowanym po tym jak ówczesne władze chciały urynkowić komunikację miejską tak jak w innych miastach w Polsce. Warto dodać że MPK Kielce to spółka pracownicza z udziałami miasta i jako że nie jest podmiotem wewnętrznym miasta, to zaistniał wymóg zorganizowania przetargu na obsługę komunikacji.

WARUNKI PRZETARGU
Przetarg ogłoszony zakładał obsługę kieleckiej komunikacji autobusami nie starszymi niż 8 lat i wymagał zlokalizowania bazy w granicach miasta Kielce. Wyszczególniono przy tym wymagania bazy tj. ilość metrów jakie baza powinna zajmować, ilość stanowisk technicznych, wyposażenie zajezdni a także wymóg dostarczenia listy z nazwiskami kierowców, pracowników technicznych i kontrolerów jakości i rozpoczęcia obsługi linii 1 stycznia. Te dwa ostatnie wymogi uchylono po skardze uczestników przetargu do Krajowej Izby odwoławczej, przy czym zachowano tylko wymóg podania listy nazwisk kontrolerów technicznych.
Kolejne odwołanie przewoźników w maju 2017 roku do KIO, spowodowało że urząd stwierdził że przewoźnik będzie miał CO NAJMNIEJ 5 miesięcy na uruchomienie działalności w Kielcach.
Początkowo do przetargu stanęły spółki MPK Kielce, Michalczewski z Radomia i Mobilis z Izabelina, która to ostatnia spółka zdążyła się wycofać zanim otwarto oferty.

OTWARCIE OFERT
W czerwcu 2017 roku ZTM Kielce otwiera oferty na obsługę kieleckiej komunikacji ujawniając zakładany budżet 601 475 342,59 zł tj. stawka 6.31 brutto za wozokilometr.
Oferty przewoźników przedstawiają się następująco:
Michalczewski zaproponował fabrycznie nowe autobusy z klimatyzacją za 624 miliony złotych.
MPK Kielce zaproponowało te same autobusy które mają, oferując w większości używany tabor bez klimatyzacji przy kwocie 677 milionów złotych
Kwota zaproponowana przez MPK Kielce przekraczała zaproponowany budżet, jednak we wrześniu 2017, radni debatując nad projektem dotyczącym finansowania kieleckiej komunikacji nieświadomie przyznają ZTM dodatkowe środki na finansowanie droższej oferty MPK.

DALSZE LOSY PRZETARGU
- ZTM próbuje bezprawnie zmienić warunki przetargu co ma umożliwić unieważnienie.
- MPK atakuje prywatnego konkurenta wykorzystując do tego przychylne sobie media publiczne, a także wydając pieniądze na akcje wizerunkowe, biuletyny informacyjne, plakaty ulotki itd.
- W czerwcu ZTM prosi Michalczewskiego o wizję przyszłej zajezdni, urzędnicy podpisują protokół potwierdzający że w zaproponowanym miejscu da się uruchomić zajezdnię.
- ZTM chce odtajnić ofertę Michalczewskiego lecz firma nie wyraża na to zgody. Szczegóły utajnionego dokumentu złożonego zgodnie z prawem są przedstawiane w mediach publicznych: TVP3 Kielce i Polskim Radiu Kielce
- W lipcu władze Kielc i poseł PiS Bogdan Latosiński informują że nia ma woli politycznej aby wybrać prywatną firmę.
- ZTM w lipcu składa zapytanie do prezydenta czy wyda zgody dla Michalczewskiego w terminie krótszym niż 5 miesięcy
- Jednocześnie ZTM zamiawia ekspertyzę która pokazuje że jest to niemożliwe a jej autorem jest profesor z Politechniki Świętokrzyskiej dla której pracuje prezes MPK Kielce, zainteresowane przetargiem
- ZTM prosi Michalczewskiego o dodatkowe dokumenty o których nie ma mowy w SIWZ, celem bezprawnego odrzucenia oferty, a Michalczewski składa skargę na działania ZTM do KIO, która stwierdza że skarga jest przedwczesna.
- W sierpniu ZTM przedłuża czas trwania przetargu o dwa miesiące, jednocześnie podpisując umowę z wolnej ręki z MPK która im gwarantuje kolejne kilkanaście milionów przychodu.
- We wrześniu ZTM odrzuca ofertę Michalczewskiego i wybiera droższą o 53 miliony ofertę MPK
Michalczewski składa wniosek do KIO, a MPK i ZTM kieruje wniosek do sądu okręgowego w Kielcach.
- W międzyczasie cały czas trwa nagonka na prywatnego przedsiębiorce w mediach mających powiązania z miastem.
- Prezes ZTM deklaruje że on umowy z Michalczewskim nie podpisze choćby nie wiem jaki był wyrok sądu

SPRAWA BAZY TRANSPORTOWEJ - KLUCZA DO TEGO PRZETARGU
Jedynym przewoźnikiem który w momencie ogłaszania przetargu dysponował bazą na terenie Kielc było MPK Kielce.
Początkowy termin przetargu który ogłoszono 31.03.2017 zakładał otwarcie ofert na 11.05 - oznaczało to że przewoźnik miałby półtora miesiąca na przygotowanie zajezdni. W praktyce oznaczało to że przewoźnik powinien zacząć budowę przed ogłoszeniem samego przetargu przez ZTM.
Wtedy Michalczewski i Mobilis złożyli skargę do KIO.
W doprecyzowanym SIWZ urzędnicy zaznaczyli że każdy uczestnik przetargu będzie miał 5 miesięcy na uruchomienie bazy, przy czym sam stwierdził że jest to termin wystarczający.
Urzędnicy ZTM w czerwcu stwierdzili że miejsce zaproponowane przez przewoźnika nadaje się na zajezdnie.
Kilka tygodni później prezes MPK powiedziała że teren prywatnego przewoźnika nie nadaje się na zajezdnie a prezydent Kielc potem potwierdził te słowa i powiedział że on takich zgód tak szybko nie wyda
Michalczewski powiedział na konferencji że mając doświadczenie pokazuje że 5 mieisęcy to wystarczający czas na otwarcie zajezdni.
W mediach zaczęła się nagonka na Michalczewskiego że ten chce parkować autobusy na klepisku w błocie.
Na rozprawie sądowej w grudniu przedstawiciel ZTM stwierdza że 5 miesięcy jest stanowczo za długim terminem
Końcowy wyrok sądu stwierdził że w 5 miesięcy nie da się uruchomić bazy

STYCZNIOWY WYROK SĄDU OKRĘGOWEGO W KIELCACH
Sąd Okręgowy w Kielcach w styczniu stwierdził że ZTM zasadnie odrzuciło przetarg bo Michalczewski nie zdąży oddać bazy w ciągu 5 miesięcy. Automatycznie oznacza to zgodę na wygranie przetargu przez MPK Kielce.
Michalczewski złożył wniosek o kasację do UZP, oznacza to konieczność wypłaty odszkodowania przez Kielce za utracone korzyści, biorąc pod uwagę kwotę zamówienia mowa tu o kilku milionach złotych, oczywiście z podatków Kielczan.

Oznacza to że poziom kieleckiej komunikacji dalej będzie taki sam a miasto wyda o kilkadziesiąt milionów więcej niż gdyby zlecenie wykonywała prywatna firma, do tego na lepszych warunkach bo min. fabrycznie nowymi pojazdami.

Dziękuję za uwagę.
MarianoaItaliano

Wykorzystano materiały ze stron:
infobus.pl
komunikacja-kielce.pl
ZTM Kielce
MPK KIelce

#tldrmariano #kielce #komunikacjamiejska #afera #wolnyrynek

Poniżej wołam ze spamlisty TL;DR. Jak nie chcesz być wołany to się wypisz.

Przejdź do wpisu

Dodany: 2017-11-08 12:26:19 | Ostatnio wołany: 2017-11-08 12:26:35


TL;DR - wydanie specjalne - jeden z Wykopowiczów w sprawie dla reportera

Aktualizacja w.s. tego znaleziska
Sprawę dla Reportera którą przerwano ponieważ @Dzielnytata streamował na żywo to co się dzieje przez Facebooka, nagrano jeszcze raz bez udziału @Dzielnytata a sam program ma być emitowany dopiero za 2 tygodnie. Tutaj znalezisko z Wirtualnych Mediów które opisuje jak widziała to druga strona.
LINK do drugiego ZNALEZISKA: https://www.wykop.pl/link/4006687/sprawe-dla-reportera-z-udzialem-dzielnytata-nagrano-jeszcze-raz-bez-niego/

Przepraszam jeżeli ktoś nie chciał być zawołany, ale zawsze się może wypisać z mojej spamlisty. Uważam że temat zasługuje na nagłośnienie.
#telewizja #polska #sprawadlareportera #tvp #dzielnyatata #tldr

Przejdź do wpisu

Dodany: 2017-01-29 15:21:15 | Ostatnio wołany: 2017-01-29 15:21:31


TL;DR - Tematyka tzw. ''fake news'' w programie TVP Info pt. Studio Polska

- Wczoraj o 21:50, przed rozpoczęciem programu Studio Polska prowadzący ten program Maciej Pawlicki podał komunikat specjalny.
- Według tego komunikatu ''UOP aresztowało posła Ryszarda P., lidera Nowoczesnej''
- Zarzut dotyczył domniemanego szpiegostwa
- Następnie prowadzący ZDEMENTOWAŁ tą informację tłumacząc że było to tzw.''fake news''
- Nowoczesna zapowiedziała złożenie skargi do KRRiT ze względu na naruszenie dobrego imienia Ryszarda Petru i partii Nowoczesna.

Więcej szczegółów i informacji w tym poście kolegi @Joz
http://www.wykop.pl/wpis/21969577/godzina-21-50-spokojny-sobotni-wieczor-przed-telew/

Nie miejcie mi tego za złe, ale wołam was do TL;DR z kronikarskiego obowiązku, z racji tego że wszystkie znaleziska na ten temat zostały zakopane i nie dotarły na główną.

Moja opinia:
Według mnie to jest nie do pomyślenia żeby żadna telewizja, a zwłaszcza publiczna odpierdalała takie rzeczy, nawet pod przykrywką demonstrowania na czym polega fake news. Przykład polityka, do tego z partii opozycyjnej nie jest zbyt udany, nie miał bym nic przeciwko gdyby TVP w celu demonstracji użyła jakiegoś przykładu niekoniecznie powiązanego z jakimkolwiek politykiem, n.p. że wybuchła wojna ażeby nie uderzać w konkretną osobę czy partię.

#tldr #tldrmariano #4konserwy #neuropa #bekazpisu #tvpis #bekaztvp

Przejdź do wpisu

Dodany: 2016-12-21 21:19:13 | Ostatnio wołany: 2016-12-21 21:19:33


TL;DR afery pod #sejm - TAG #tldr, ale prosiłbym o zmianę z niego na nowy #tldrpolska
Cześć wszystkim. Zapraszam na standardowe wydanie TL;DR dotyczące Sejmu.
Myślałem że dzisiaj nastąpi koniec tejże inby, ale konflikt się jeszcze bardziej zaostrza.

Protesty:
• Protestujący posłowie PO i Nowoczesnej mają zostać na Sali Plenarnej do 11 stycznia kiedy odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu w nowym roku.
• Ma to związek z nie odbyciem się powtórnych głosowań w.s. ustawy dezubekizacyjnej i budżetowej jak chciała tego opozycja.
• Protestujący cały czas transmitują wydarzenia z Sali Plenarnej za pomocą serwisów społecznościowych.
• Cały czas trwa również protest opozycji przed budynkiem Sejmu.
• Grupki protestujących wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu osób w zależności od pory dnia.
• Pod sejmem są wciąż funkcjonariusze policji, którzy pilnują, by protestujący nie utrudniali wjazdu i wyjazdu do Sejmu.

Media:
• Media powróciły we wtorek po 10 do budynku Sejmu na starych zasadach, poza jednym wyjątkiem.
• Dziennikarze nie mogą dostać się na Galerię Sejmu w Sali Plenarnej która jest zamknięta.
• Oficjalnie jest to tłumaczone tym że nikt nie ma wstępu na galerię w czasie gdy nie odbywają się na niej żadne posiedzenia.
• Według opozycji posiedzenie nie zostało zakończone, a jest jedynie przerwane.
• Opozycja mówi że dziennikarze powinni mieć teraz wstęp na galerię na starych zasadach, argumentując jak wyżej.

Śledztwa w sprawie wydarzeń pod Sejmem.
• Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie ws. wydarzeń przed Sejmem,
• Śledztwo ma dotyczyć m.in. blokowania wyjazdu posłów i przedstawicieli rządu przez manifestujących przed budynkiem.
• Materiały w tej sprawie przekazała policja - poinformował rzecznik prokuratury Michał Dziekański
• Prokuratura ws. wydarzeń przed Sejmem otrzymała też zawiadomienia PO i Nowoczesnej
• Zawiadomienie dotyczy domniemanego złamania prawa przez marszałka Sejmu M. Kuchcińskiego.
• Nie zapadły jeszcze decyzje w sprawie podjęcia śledztw z w tej sprawie - informuje rzecznik.

Konferencja prasowa rządu:
• Dzisiaj (środa) po godzinie 10 odbyła się konferencja prasowa rządu.
• W konferencji udział wzięli poniżsi politycy PiS.
• Konferencja dotyczyła ostatnich wydarzeń w Sejmie -
Beata Szydło - premier
Marek Kuchciński - Marszałek Sejmu
Stanisław Karczewski - Marszałek Senatu
Jarosław Kaczyński - prezes Prawa i Sprawiedliwości
Ryszard Terlecki - przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości

Najważniejsze punkty.
• Jarosław Kaczyński zaproponował utworzenie stanowiska szefa opozycji.
• Premier odniosła się do sukcesów rządu w tym programu 500+ i mówiła że Polacy oczekują zajęcia się ich sprawami w Sejmie.
• Beata Szydło zaapelowała do opozycji o wspólną pracę na rzecz Polski.
• Marszałek Sejmu poinformował że wszystkie głosowania odbyły się zgodnie z obowiązującym prawem i nie ma potrzeby ich ponawiania.
• Marszałek Senatu poinformował że nowy projekt ws. mediów w Sejmie nie powstał by ograniczyć dostęp mediów do prac w Sejmie.
• Na koniec prezes PiS złożył wszystkim życzenia świąteczne.

Dokładne cytaty z konferencji są dostępne na stronach Polskiej Agencji Prasowej: LINK

Komentarze dot. dzisiejszej konferencji prasowej rządu.
Grzegorz Schetyna, PO: To wszystko oceniam jako "pakiet świąteczny" przyniesiony przez Świętego Mikołaja, który wkładam pod obrus.
• Przewodniczący PO dodał także że PO nie zgadza się na niepowótrzenie głosowań i w czwartek o 15 odbędzie się posiedzenie PO w sprawie ostatnich wydarzeń.

Ryszard Petru, Nowoczesna: Jarosław Kaczyński wyciąga rękę a jednocześnie straszy więzieniem. Nazywa to co my robimy działalnością przestępczą.
• Przewodniczący Nowoczesnej dodał że oczekuje spotkania z Jarosławem Kaczyńskim ''jeszcze dziś''

Marek Jakubiak, Kukiz '15: Tak naprawdę załagodzenie tej sprawy, zamiast cofnięcia się o krok wstecz, jest wielkim błędem
• Posłowie Kukiz'15 skrytykowali też pomysł powołania szefa opozycji na wzór brytyjski.

Władysław Kosiniak-Kamysz, PSL: Ja nie wierzę w miłość PiS do opozycji, bo po konferencji widać, że nie ma tej miłości w samym PiS
•Prezes PSL dodał także że: Słowa pani premier, które wygłosiła, są jak zdania z Polskiej Kroniki Filmowej, gdzie biuro polityczne przedstawiało kolejny plan pięcioletni przed zakończeniem realizacji poprzedniego.

Stefan Niesiołowski: Unia Europejskich Demokratów: Ton wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego był radykalnie odmienny niż te wszystkie wystąpienia z okazji rocznic smoleńskich, o ubekach, gorszym sorcie czy targowicy. Natomiast rzeczywiście bardzo mało było konkretów.

Cytaty opozycjonistów spisane z transmisji w Polsat News.

Instrukcja dot. dzisiejszej konferencji prasowej.
•Jak podaje portal polsanews.pl, Super Express i kilka innych źródeł do prasy dostała się instrukcja dot. dzisiejszej konferencji prasowej
•Jej autentyczność potwierdza Ryszard Terlecki - przewodniczący KP PiS, podaje Super Express.
Ryszard Terlecki, PiS: W sprawie wytycznych kierownictwo PiS nie ma sobie nic do zarzucenia. To standardowe pismo, z opisem wydarzeń i opiniami wysyłane przez biuro prasowe od początku kadencji. To nic nowego.
•Treść instrukcji znajduje się w tym znalezisku kol. @grubson234567 któremu dziękuję za dostarczenie tej informacji.
Tekst źródłowy - http://www.se.pl/wiadomosci/polityka/tajna-instrukcja-pis-jak-tumaczyc-usmiech-prezesa_927095.html

Opinii nie wydam - ocena tej instrukcji należy do was, ja tylko informuję.

Aktualizacja: 21 grudnia 2016, 22:15
PS: Wołam tylko tych którzy wyrazili taką wolę, plusując komentarz pod poprzednim znaleziskiem.
W tymlinku znajduje się spamlista, dołącz a będę wołał na każde przyszłe TL;DR

#polityka #sejm #4konserwy #neuropa #tldr

Przejdź do wpisu
Założona przez:

MarianoaItaliano

Osób na liście: 803
Wołań: 4
Ta spamlista służy do wołania ludzi do wpisów opisujących wydarzenia w sposób krótki i obiektywny.

Kategoria: Nauka i newsy

Ostatnie wydarzenia (zobacz wszystkie)


2020-05-07 23:35:15
@xchomikowy opuścił listę


2020-03-20 21:20:44
@Czarnoksieznik_z_Angmaru dołączył do listy


2020-02-19 16:35:14
@mmstojeden dołączył(a) do listy


2020-01-27 19:23:45
@nicnieporadzisz dołączył do listy


2020-01-16 19:15:56
@invisibleborder opuścił listę


2019-10-18 15:32:27
@PaprykowyBaron dołączył do listy


2019-08-07 13:22:25
@Hubert19 dołączył do listy


2019-05-12 17:44:12
@Nozar dołączył do listy


2019-05-01 22:59:28
@Mirek_Official dołączył(a) do listy


2019-04-19 16:49:15
@marcinu456 opuścił listę