Dodany: 2020-02-21 12:11:38 | Ostatnio wołany: 2020-02-21 12:12:03Zapraszamy do lektury najnowszego wydania Prasówki Technologicznej. Tym razem frontendowcy będą mogli stawić czoła niektórym problemom, które pojawiają się, gdy przesiadamy się z tworzenia stron typu server-rendered do client-rendered, a backendowcy dowiedzą się, jak ogarnia się na produkcji platformę zarządzającą ponad 3,5 milionami uczniów (1500 baz danych i 65 tys. requestów na sekundę w peaku). Sprawdzimy też, dlaczego Korea Południowa zamierza przejść na Linuksa.

-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit

#frontend

1. Jedną z istotniejszych cech komponentów #react jest wbudowany w nie stan. Każdy, kto dobrze poznał ten framework, wie jak przydatny jest to koncept, dlatego od samego początku warto interesować się zarządzaniem stanem. Dowiedz się, co doświadczony developer chciałby o tym wiedzieć na początku swojej drogi.

Link: veeralpatel/things-ive-learned-about-state-management-for-react-apps-174b8bde87fb" rel="nofollow">https://medium.com/@veeralpatel/things-ive-learned-about-state-management-for-react-apps-174b8bde87fb

2. Gdy przesiadamy się z tworzenia stron typu server-rendered do client-rendered, okazuje się, że musimy zwracać dużo większą uwagę na zasoby klienta. Takie aplikacje nie mogą przegrzewać komputera, powodować szybkiego rozładowywania baterii itd. Dowiedz się, jak poradzić sobie z jednym z popularniejszych problemów, którym jest memory leak.

Link: https://nolanlawson.com/2020/02/19/fixing-memory-leaks-in-web-applications/

3. Deep linking to akcja polegająca na nawigacji do konkretnego ekranu lub zasobu w ramach aplikacji przy użyciu URI. Wspomniany ekran zazwyczaj ulokowany jest głębiej w stacku. Takie linki dają userom dostęp do istotnego contentu w intuicyjny sposób. Dowiedz się, jak poprawnie używać deep linking w React.

Link: https://arsfutura.co/magazine/deep-linking-in-react-native/?utm_campaign=React%2BNewsletter&utm_medium=email&utm_source=React_Newsletter_199

4. Jeśli zamierzasz ubiegać się o posadę React developera lub po prostu chcesz być na bieżąco z wszystkimi najnowszymi feature’ami, to polecamy zapoznanie się z wyczerpującym opracowaniem przygotowanym przez Piotra Nalepę, doświadczonego webmastera.

Link: https://blog.piotrnalepa.pl/2020/02/18/what-to-answer-when-questions-about-react-appear-at-job-interview/

5. #angular to framework, który pozwala na tworzenie złożonych aplikacji w stosunkowo krótkim czasie bez strat jakości. Często używa się go do tworzenia tzw. single page applications (SPAs). Poznaj najlepsze kursy, które przekażą Ci aktualną wiedzę o tym frameworku.

Link: https://www.agiratech.com/learn-angular-tutorials-courses/

#backend

1. Jeśli dopiero zaczynasz pracę z kontenerami, to być może zdziwi Cię waga tworzonych obrazów. Dzięki poniższemu tekstowi poznasz kilka sposobów na efektywne zmniejszanie rozmiarów – oczywiście w taki sposób, by “po drodze” nie poświęcić czegoś istotnego. Opracowanie dotyczy m.in. #java, #nodejs, #python i #rust.

Link: https://www.ardanlabs.com/blog/2020/02/docker-images-part1-reducing-image-size.html

2. Sztuczna inteligencja to niewątpliwie bardzo nośny temat. #ai nie jest tylko dla naukowców i programistów zajmujących się big data. Dzięki poniższemu darmowemu kursowi poznasz najważniejsze koncepty związane ze sztuczną inteligencją oraz ciekawe zastosowania biznesowe.

Link: https://academy.infinite.red/p/ai-demystified-free-5-day-mini-course?date=20200122&utm_campaign=React%2BNewsletter&utm_medium=email&utm_source=React_Newsletter_199

3. Running in Production to podcast dotyczący ogarnianiem dużych i małych aplikacji na produkcji. Tym razem autorzy zajmują się przypadkiem ScholarPack, platformy zarządzającej 10 procentami podstawówek w UK (ponad 3,5 miliona uczniów, 1500 baz danych i 65 requestów na sekundę w peaku).

Link: https://runninginproduction.com/podcast/10-scholarpack-runs-10-percent-of-the-uks-primary-schools-and-gets-huge-traffic

4. [wideo] Python to świetny język, ale – jak w każdym wypadku – na początku łatwo jest zrobić coś źle. W miarę możliwości lepiej uczyć się na cudzych błędach, warto więc dowiedzieć się, co na ten temat ma do powiedzenia doświadczony developer.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=fMRzuwlqfzs

5. Prometeus to rozwiązanie do monitoringu, które zbiera metryki z serwerów klientów. To projekt typu open source stworzony przez byłych pracowników Google, którzy potrzebowali narzędzia do monitorowania bardzo dynamicznego środowiska kontenerów. Dowiedz się, jak monitorować swoją aplikację #django przy pomocy tego rozwiązania.

Link: https://medium.com/sipios/get-started-to-monitor-your-django-application-with-prometheus-grafana-in-10-minutes-dac9c0fdcf58

Inne

1. Doroczna konferencja marketingowa Facebooka, która miała odbyć się w marcu w San Francisco, została odwołana. Przyczyną są objawy z epidemią koronawirusa. Serwis Vox donosi, że obawy związane z wirusem nie są rzadkością w Dolinie Krzemowej ze względu na częste połączenia lotnicze z Chinami.

Link: utm_source=Wykop&utm_medium=Mikroblog" rel="nofollow">https://geek.justjoin.it/facebook-koronawirus/#utm_source=Wykop&utm_medium=Mikroblog

2. W poniedziałek zmarł Larry Tesler, programista, któremu wszyscy zawdzięczamy polecenia ctrl + c i ctrl + v. W trakcie swojej błyskotliwej kariery Tesler pracował dla Xerox PARC, Apple, Amazona i Yahoo!. Miał 74 lata.

Link: https://www.chip.pl/2020/02/zmarl-larry-tesler-tworca-polecen-ctrlc-i-ctrl-v/

3. Korea Południowa zamierza przejść na Linuksa. Chodzi zarówno o uniezależnienie od oprogramowania dostarczanego przez Microsoft, jak i oszczędności związane z migracją na rozwiązania otwartoźródłowe. Prawdopodobnie ma to również związek z zakończeniem wsparcia dla Windows 7.

Link: utm_source=Wykop&utm_medium=Mikroblog" rel="nofollow">https://geek.justjoin.it/korea-linux/#utm_source=Wykop&utm_medium=Mikroblog

4. Czego od strony programistycznej można nauczyć się tworząc własną grę? Oddajmy głos Jakubowi Klementowiczowi, twórcy survivalowej gry Rocky Planet, programiście-samoukowi, który od czternastego roku życia wydaje aplikacje na Androida.

Link: utm_source=Wykop&utm_medium=Mikroblog" rel="nofollow">https://geek.justjoin.it/wlasna-gra-rocky-planet/#utm_source=Wykop&utm_medium=Mikroblog

5. Standard RCS, czyli następca SMS-ów, trafia do Polski. To platforma tworzona od dwóch lat, która przeszła już pierwsze testy, a teraz ma szansę trafić do szerszego użytku. Firma Infobip, która popularyzuje ten system, twierdzi, że to obecnie jeden z najsilniejszych trendów komunikacyjnych obok 5G.

Link: https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/internet/standard-rcs-nastepca-sms-juz-niedlugo-moze-trafic-do-polski/pzhw7st

Przejdź do wpisu

Dodany: 2020-02-14 10:59:49 | Ostatnio wołany: 2020-02-14 11:00:18A co tym razem przygotowaliśmy w ramach Prasówki Technologicznej? Frontendowcy poznają świetny wizualny edytor do #react, a backendowcy dowiedzą się, co #python ma wspólnego z tworzeniem sztuki. Przyjrzymy się też pewnej niepokojącej sprawie związanej z TikTokiem.

-----------
-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit
-----------

#frontend

1. OpenChakra to kapitalny wizualny edytor do Reacta, który działa z biblioteką komponentów Chakra UI. Interfejs opiera się o znaną i lubianą metodę drag & drop. Poza tym oferuje presetowe komponenty, eksport CodeSandbox, synchronizację z Localstorage i wiele więcej.

Link: https://github.com/premieroctet/openchakra

2. Tryb Współbieżności (Concurrent Mode) to nowość w świecie #reactjs i póki co pozostaje w fazie eksperymentalnej. Jednak już teraz warto się nim zainteresować ze względu na to, jak duży może okazać się jego wpływ na przyszłość projektowania stron internetowych.

Link: https://geek.justjoin.it/nowosc-reactjs/

3. W JavaScript istnieje sporo sposobów na znalezienie pozycji w tablicach. Zawsze można skorzystać z podstawowej pętli for, ale przy wykorzystaniu ES6+ jest dużo łatwiejszych sposobów. Której metody używać w jakim przypadku? Na to pytanie odpowie to przystępne opracowanie.

Link: https://alligator.io/js/array-search-methods/

4. Jeśli kiedykolwiek wprowadzałeś zmiany na którejś ze stron na Wikipedii, to wiesz, że nie pisze się tam stron w #html, tylko w tzw. Wikitext, języku opracowanym specjalnie dla MediaWiki. Można również używać VisualEditor, który pozwala na edycję bez znajomości Wikitext. Parsoid z kolei to narzędzie pozwalające VisualEdiotorowi operowanie na HTML. Pod koniec 2019 Parsoid przeszedł z #javascript na #php. Ciekawi Cię dlaczego?

Link: https://phabricator.wikimedia.org/phame/post/view/189/parsoid_in_php_or_there_and_back_again/

5. Tworzenie skalowalnego oprogramowania to niewątpliwie trudne wyzwanie. W przypadku aplikacji frontendowych przychodzi na myśl stopniowe zwiększanie złożoności, nowe zasady biznesowe oraz oczywiście rosnąca liczba danych. Angular został stworzony tak, by uniknąć dużej części problemów, ale przecież zawsze może pójść coś nie tak. Dzięki poniższemu tekstowi dowiecie się, jak projektować aplikacje w Angularze przy utrzymaniu prędkości developmentu i łatwości dodawania nowych funkcji.

Link: https://angular-academy.com/angular-architecture-best-practices/

#backend

1. A gdyby tak połączyć możliwości dzisiejszych narzędzi do sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego z interaktywnością i szybkością działania wynikającymi z nowoczesnych paradygmatów programowania do… tworzenia sztuki? Okazuje się, że jest to możliwe. Dowiedz się, jakie grafiki można stworzyć dzięki kilku linijkom kodu.

Link: https://www.generativehut.com/post/robots-and-generative-art-and-python-oh-my

2. Servlet i JSP to dwie technologie odpowiedzialne za web development w Javie po stronie serwera. Niestety nie ma zbyt wielu wysokiej jakości, aktualnych materiałów rozjaśniających ich tajniki. Poznajcie trzy książki na ten temat wybrane przez autora bloga JavaRevisited, które mogą przydać się każdemu developerowi #java.

Link: https://javarevisited.blogspot.com/2017/01/best-books-to-learn-servlet-and-jsp.html

3. Umiejętna wizualizacja danych ma stanowić odpowiedź na coraz bardziej powiększające się i komplikujące ich zbiory charakterystyczne dla epoki big data. Dowiedz się, jak zwizualizować ukryte relacje pomiędzy danymi w Pythonie, co w niesamowity sposób wspomoże podstawowy proces związany z danymi: ich analizę.

Link: https://towardsdatascience.com/how-to-visualize-hidden-relationships-in-data-with-python-analysing-nba-assists-e480de59db50

4. W erze kontenerów (a dokładniej Docker Age) Java wciąż sobie radzi, mimo że zasada “napisz raz, uruchom wszędzie” w obecnych czasach traci na znaczeniu. Coraz więcej developerów zgadza się, że tworzenie czegoś multiplatformowego dla czegoś, co zawsze będzie odpalane na tej samej platformie, traci sens. Warto więc przyjrzeć się dwóm alternatywom na tworzenie mikroserwisów w #java: dobrze znanemu Spring Bootowi i nieco mniej popularnemu Quarkusowi.

Link: https://dzone.com/articles/microservices-quarkus-vs-spring-boot

5. Ostatnie miesiące to rosnąca fala popularności podcastów. Dzięki swojej przystępnej i uniwersalnej formie zdobywają one coraz większą rzeszę słuchaczy. Poznajcie nowy, coraz popularniejszy podcast dotyczący stricte frameworka #django pozwalający na zdobywanie wiedzy w niemal każdej chwili.

Link: https://www.mattlayman.com/blog/2020/django-riffs-podcast/

Inne

1. Dziennikarze serwisu The Intercept dotarli do informacji, które w niekorzystnym świetle stawiają zespół TikTok, popularnej aplikacji do publikowania krótkich wideo kierowanej głównie do młodzieży. Niemal rok temu jeden z użytkowników popełnił samobójstwo, które streamował na wizji. Zespół TikToka zwlekał z powiadomieniem policji, pracując nad strategią piarową.

Link: https://geek.justjoin.it/tiktok-samobojstwo/

2. Spółka Britenet zdobyła nagrodę Najlepszy pracodawca IT w Polsce w ostatniej odsłonie badania AudIT przeprowadzonego w formie sondażu wśród zatrudnionych. Badanie wykazało, że pracownicy nagrodzonej firmy doceniają przede wszystkim przyjazną atmosferę w firmie. – Bardzo ważne jest poczucie, że należy się do zespołu – mówi Ewelina Pękalska, Head of HR & Delivery.

Link: https://www.computerworld.pl/news/Jak-zostac-najlepszym-pracodawca-IT-w-Polsce,418750.html

3. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (multi-factor authentication) to pojęcie znane od kilku lat, ale od niedawna zyskuje na popularności. Jego idea opiera się na przeświadczeniu, że kombinacja nazwy użytkownika i przypisanego do niego hasła nie stanowi obecnie wystarczającego zabezpieczenia. Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa, że trend ten będzie zyskiwał na sile.

Link: https://geek.justjoin.it/uwierzytelnianie-wieloskladnikowe-cyberbezpieczenstwo/

4. Sprawy USA vs Huawei ciąg dalszy. “The Wall Street Journal” opublikował tekst, z którego wynika, że amerykańskie służby twierdzą, że są w posiadaniu dowodów na stosowanie backdoorów w sprzętach chińskiego producenta. Administracja prezydenta Trumpa nadal wywiera presję na inne kraje, by te nie współpracowały z Huawei.

Link: https://www.chip.pl/2020/02/usa-mamy-dowody-na-backdoory-w-urzadzeniach-huawei/

5. “MIT Technology Review”, prestiżowy magazyn technologiczny, poinformował o planach powstania serwisu The Column, który miałby stanowić coś w rodzaju elitarnego Facebooka. Głośne nazwiska związane z nowymi technologiami, największe talenty Doliny Krzemowej i inni wpływowi ludzie – oni wszyscy mieliby dzielić się swoimi przemyśleniami w ramach nowej platformy.

Link: https://geek.justjoin.it/the-column-facebook/

#naukaprogramowania #programowanie #programista15k #technologia #informatyk #ciekawostki

Przejdź do wpisu

Dodany: 2020-02-07 13:27:46 | Ostatnio wołany: 2020-02-07 13:29:31Kolejna Prasówka Technologiczna przed nami! Tym razem frontendowcy zyskają szansę na skorzystanie z aplikacji, która dowie się, która godzina jest u użytkownika i w razie potrzeby ustawi mu tryb ciemny, a backendowcy będą mogli poszerzyć wiedzę o Hibernate i nieoczywistych błędach, które można popełnić w Pythonie. Przyjrzymy się również m.in. premierze GeForce Now, usłudze do streamingu gier.

---------------
-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit
---------------

#frontend

1. Dark mode to rozwiązanie, po które coraz częściej sięgają twórcy aplikacji i stron. Ma ono pomóc chronić wzrok użytkowników, a także ułatwiać im zasypianie, zmniejszając ekspozycję na światło niebieskie. Dowiedz się, jak stworzyć aplikację, która pozna, która godzina jest u użytkownika, i w razie potrzeby sama włączy tryb ciemny.

Link: https://github.com/nickdeny/darkmode-js

2. Developerzy Asany, popularnego narzędzia do zarządzania pracą w teamach, są wielkimi fanami #typescript. Dostrzegają jednak w nim pewne dziwactwa, które, jak sami mówią, “sprawiają, że język jest bardziej złożony”. Dzięki temu ciekawemu artykułowi, dowiecie się, co mają na myśli autorzy tych słów.

Link: https://matthewmiller.dev/blog/demystifying-typescript-quirk/

3. #react to czołowa biblioteka #javascript wykorzystywana do tworzenia interfejsów graficznych. Istnieje całe mnóstwo materiałów z nim związanych, ale niektóre wyróżniają się spośród nich. Tak jest w przypadku tego interaktywnego szkolenia, które w efektywny sposób łączy część teoretyczną z ćwiczeniami.

Link: https://the-react-tour.netlify.com/

4. [wideo] Jakiś czas temu TechLead wywołał sporo kontrowersji, krytykując #reactnative. Dowiedz się, jak do tych zarzutów odnosi się Adrian Twarog, entuzjasta frameworka stworzonego przez Facebooka, który widzi tę sprawę nieco inaczej.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=na9MoW1E6nQ&feature=youtu.be

5. W obecnych czasach warto dbać o bezpieczeństwo aplikacji jeszcze bardziej niż kiedykolwiek. Jeśli na co dzień korzystasz z #angular, to prawdopodobnie przyda Ci się “security checklist”, którą warto mieć zawsze pod ręką.

Link: https://i.redd.it/i79hrbx5f5f41.png

#backend

1. #java SE 14 nadejdzie już w marcu. Dowiedz się, czego można się spodziewać po najnowszym release’ie na podstawie podsumowania wystąpienia Briana Goetza na Java Futures w QCon w Nowym Jorku. Twórcy obiecują m.in wprowadzenie records jako funkcji podglądu.

Link: https://www.infoq.com/articles/java-14-feature-spotlight/

2. Zalety konkretnych rozwiązań technologicznych często komunikuje się, przy okazji wspominając o znanych markach, które z nich korzystają. To proste: często ciekawi nas, jaka technologia stoi za naszymi ulubionymi produktami. Dlaczego więc Discord rezygnuje z Go na rzecz #rust?

Link: https://blog.discordapp.com/why-discord-is-switching-from-go-to-rust-a190bbca2b1f

3. Hibernate to jeden z popularniejszych opensource’owych frameworków, który jakiś czas temu stał się standardem, jeśli chodzi o tworzenie warstwy trwałości w aplikacjach Java. Dowiedz się, jakie książki najlepiej przeczytać, by posiąść najważniejszą wiedzę na jego temat.

Link: https://javarevisited.blogspot.com/2018/08/top-5-hibernate-books-for-java.html

4. Jeśli poważnie podchodzi się do testów, to wiesz, że coraz większy projekt oznacza większy ich zestaw. A, jak wiadomo, większy zestaw wolniej wykona się na serwerze ciągłej integracji. Artur Trzop, autor poniższego artykułu, nie mógł pogodzić się z wolnym tempem, więc stworzył opensource’ową bibliotekę knapsack.

Link: utm_source=Wykop&utm_campaign=Mikroblog" rel="nofollow">https://geek.justjoin.it/testy-w-ruby/#utm_source=Wykop&utm_campaign=Mikroblog

5. [wideo] Nawet najbardziej wprawionym developerom zdarzają się błędy, czy też, ogólniej mówiąc, niewłaściwe praktyki. Jeśli interesujesz się #python (a szczególnie, gdy jesteś na początku drogi), to dowiedz się, czego unikać, aby pisać jak najefektywniejszy kod.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=fMRzuwlqfzs&feature=youtu.be

Inne

1. Nic nie trwa wiecznie. Nawet zawody, które są z nami od setek lat. Historia zna mnóstwo przypadków profesji, które w związku z rozwojem technologii zmuszone były odejść do lamusa. Maszyny wykonują za nas coraz więcej prac, nawet tych skomplikowanych. Co zrobić, by wygrać na rynku z robotem?

Link: https://www.sztucznainteligencja.org.pl/roboodporna-edukacja-w-erze-technologicznego-bezrobocia/

2. Pod koniec listopada doszło do niebezpiecznej awarii aplikacji Google Takeout. Część pobieranych zdjęć i filmów trafiła do niepożądanych użytkowników. Google twierdzi, że usterka została usunięta po kilku dniach, ale oficjalnie do sprawy odniesiono się dopiero teraz.

Link: utm_source=Wykop&utm_campaign=Mikroblog" rel="nofollow">https://geek.justjoin.it/google-takeout-zdjecia/#utm_source=Wykop&utm_campaign=Mikroblog

3. Na rynku zadebiutowała usługa streamingu gier GeForce Now. Pozwala ona na strumieniowanie rozgrywki z platform chmurowych Nvidii wyposażonych w świetne układy graficzne na komputery, urządzenia z Androidem czy telewizory.

Link: https://pclab.pl/news83314.html

4. Irlandzki regulator, Komisja Ochrony Danych (Data Protection Commission, DPC) wszczął niezależne dochodzenia w sprawie sposobu, w jaki Google i Tinder przetwarzają gromadzone dane i nimi zarządzają. Instytucja sprawdzi, czy działania spółek są zgodne z postanowieniami RODO.

Link: utm_source=Wykop&utm_campaign=Mikroblog" rel="nofollow">https://geek.justjoin.it/czy-tinder-sprzedaje-dane/#utm_source=Wykop&utm_campaign=Mikroblog

5. Obecnie Apple sprzedaje więcej zegarków niż cały szwajcarski przemysł razem wzięty. Chodzi oczywiście o smartwatche, które w 2019 roku sprzedały się w ilości 31 milionów przy 36-procentowym wzroście rok do roku. Wszystkie szwajcarskie marki sprzedały tylko nieco ponad 21 milionów.

Link: https://www.theverge.com/2020/2/5/21125565/apple-watch-sales-2019-swiss-watch-market-estimates-outsold

#naukaprogramowania #programowanie #programista15k #technologia #informatyk #ciekawostki

Przejdź do wpisu

Dodany: 2020-01-31 11:58:40 | Ostatnio wołany: 2020-01-31 11:59:13Czy wiesz, co to debouncing oraz w jakim celu się go stosuje? Wiedziałeś, że to, co w Javie zajmuje sto linijek kodu, w Kotlinie może zająć dosłownie kilka? Słyszałeś o systemie stworzonym przez czeskich aktywistów, który może przyczynić się do anulowania kontraktu na grube miliony dla Asseco?

Jeśli odpowiedź na choć jedno z tych pytań jest przecząca, to masz dobry powód do lektury najnowszej Prasówki Technologicznej.

-----------
-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit
-----------

#frontend

1. Debouncing to opóźnienie wykonania danej funkcji lub metody o konkretną wartość czasu. W czasie tym wszystkie żądania są zbierane, a po jego upływie każda z nich zostaje wykonana. Dowiedz się, w jaki sposób i po co wykonywać debouncing w #angular.

Więcej na ten temat: https://blog.bitsrc.io/3-ways-to-debounce-http-requests-in-angular-c407eb165ada

2. Po latach natywnego mobile developmentu programiści z Shopify zdecydowali się na zbudowanie czterech nowych aplikacji przy pomocy #reactnative. Dowiedz się, dlaczego firma tak długo dojrzewała do tej decyzji i dlaczego nie był to łatwy proces.

Więcej na ten temat: https://engineering.shopify.com/blogs/engineering/react-native-future-mobile-shopify

3. Zwolennicy grywalizacji uważają, że wszystkie czynności mogą być przyjemniejsze i bardziej efektywne, jeśli tylko wplecie się w nie elementy znane z gier. Sprawdź (i poszerz!) swoją wiedzę związaną z #javascript, dzięki temu ciekawemu quizowi.

Więcej na ten temat: https://quiz.typeofnan.dev/

4. Czy zdarzyło Ci się zastanawiać nad tym, czy lepiej użyć JavaScript Promises czy RxJS Observables? Autor poniższego artykułu w przystępny sposób omawia wady i zalety obu rozwiązań, nad którymi od dłuższego czasu trwa debata.

Więcej na ten temat: https://auth0.com/blog/javascript-promises-vs-rxjs-observables/

5. Aby efektywnie wprowadzać wzorce projektowe do codziennych działań, należy bardzo dobrze zrozumieć ich cel. Poznaj najważniejsze wzorce, dzięki cyklowi skupionemu na bardzo szczegółowym omówieniu sensu ich użycia połączonym z przykładami zastosowań.

Więcej na ten temat: https://wanago.io/2019/11/11/javascript-design-patterns-1-singleton-and-the-module/

#backend

1. Docker to rozwiązanie łączące zalety tradycyjnej maszyny wirtualnej, takie jak samodzielny system odizolowany od środowiska developerskiego, z rezygnacją z kilku jej wad, takich jak choćby drenowanie zasobów systemowych. Dzięki poniższemu tekstowi dowiesz się jak “zdockeryzować” prostą aplikację w #python + #django.

Więcej na ten temat: https://semaphoreci.com/community/tutorials/dockerizing-a-python-django-web-application

2. Gdy szukasz bazowego obrazu do #docker, to często natykasz się na rekomendacje dotyczące Alpine #linux. W poniższym tekście wyczerpująco opisano, dlaczego ludzie tak często polecają to rozwiązanie, a przede wszystkim, dlaczego nie zawsze będzie ono najlepszym z możliwych.

Więcej na ten temat: https://pythonspeed.com/articles/alpine-docker-python/

3. Kotlin powoli staje się standardowym językiem, jeśli chodzi o development aplikacji na #android, ale na tym nie kończą się jego zastosowania. Czy wiesz, że to, co w Javie zajmuje 100 linijek kodu, w Kotlinie może zająć zaledwie kilka? Poznaj te i inne zalety dzięki zbiorowi najlepszych kursów dla developerów Java i Android.

Więcej na ten temat: https://javarevisited.blogspot.com/2018/02/5-courses-to-learn-kotlin-programming-java-android.html

4. Czasem mówi się, że dany język jest tak dobry, jak jego #framework. Jeśli w 2020 roku chcesz popracować nad efektywnością swojego kodu w Javie, to warto zapoznać się z listą najlepszych frameworków, które odpowiadają na aktualne potrzeby developerów.

Więcej na ten temat: https://javarevisited.blogspot.com/2018/01/10-frameworks-java-and-web-developers-should-learn.html

5. Tutoriale i teksty tworzone przez społeczność są świetne, ale niektórzy wolą podejść do sprawy oldskulowo. To właśnie z myślą o nich powstała lista podręczników do Pythona, i to dostępnych za darmo! Zbiór zawiera pozycje przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i nieco bardziej zaawansowanych developerów.

Więcej na ten temat: https://www.pythonmembers.club/2020/01/29/legally-free-python-books-list/

#inne

1. Ustępujący czeski minister transportu pozostawił po sobie m.in. sprawę kontrowersyjnego przetargu na system do sprzedaży elektronicznych winiet autostradowych. 400 milionów koron czeskich miało trafić do firmy Asseco. Jednak zmotywowanej grupie aktywistów udało się stworzyć konkurencyjny system w dwie doby.

Więcej na ten temat: utm_source=Wykop&utm_medium=Mikroblog" rel="nofollow">https://geek.justjoin.it/aktywisci-stworzyli-system/#utm_source=Wykop&utm_medium=Mikroblog

2. Google poinformowało, że tymczasowo zamyka wybrane biura ulokowane w Chinach, Hongkongu oraz Tajwanie. Powodem sytuacji jest groźny koronawirus zbierający żniwo w Azji. Ponadto koncern podał, że podróże pracowników zostały ograniczone do minimum.

Więcej na ten temat: https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/wydarzenia/google-zamyka-biura-w-czesci-krajow-azji-to-wina-koronawirusa/95kl75b

3. Doniesienia medialne dotyczące koronawirusa z Chin uderzają w nas z każdej strony. Nic dziwnego, skoro był on przyczyną około trzech tysięcy zakażeń, spośród których ponad sto zakończyło się śmiercią pacjentów. Okazuje się, że zapobieganie rozprzestrzeniania się tajemniczego wirusa mogło rozpocząć się wcześniej: algorytm kanadyjskiej firmy wskazywał ogniska epidemii już 31 grudnia.

Więcej na ten temat: utm_source=Wykop&utm_medium=Mikroblog" rel="nofollow">https://geek.justjoin.it/aktywhttps://geek.justjoin.it/algorytm-koronawirus/isci-stworzyli-system/#utm_source=Wykop&utm_medium=Mikroblog

4. Przychody Apple przewyższyły najbardziej śmiałe przewidywania analityków. W pierwszym kwartale podatkowym 2020 roku wyniosły one 91,8 miliardów dolarów. Za doskonały wynik odpowiada przede wszystkim doskonała sprzedaż iPhone’ów 11 i 11 Pro (aż 51,5 miliarda).

Więcej na ten temat: https://www.chip.pl/2020/01/apple-z-rekordowym-wynikiem-finansowym/

5. Od stycznia tego roku Google każe płacić organom ścigania za udostępnianie danych osobowych. Gigant technologiczny tłumaczy to rosnącą liczbą zgłoszeń, których obsługa sporo go kosztuje. Trwają dyskusje, czy taki sposób postępowania, przez niektórych określany jako nowa metoda na monetyzację danych, jest etyczny.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/google-rachunki-policja/

#naukaprogramowania #programowanie #programista15k #technologia #informatyk #ciekawostki

Przejdź do wpisu

Dodany: 2020-01-17 13:12:41 | Ostatnio wołany: 2020-01-17 13:15:06Czy traktowanie frontendowców z dystansem jest OK? Na szczęście nie tylko oni sami twierdzą, że niekoniecznie, o czym dowiecie się z kolejnej części Devdebaty. Backendowi hejterzy #python będą mieli z kolei okazję przekonania się, że kod pisany w tym języku wcale nie musi być wolny. Zobaczymy również, co słychać u gigantów technologicznych i jak, dzięki najnowszym osiągnięciom nauki, efektywnie uczyć się programować. Zapraszamy!

--------
-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit
--------

#frontend

1. Traktowanie frontendowców z dystansem przez backendowców to niestety dość częsta praktyka. Warto jednak zrozumieć, że wszyscy uczestnicy projektu mają w nim swoje miejsce i praca każdego z nich zasługuje na docenienie. Sprawdźcie, co na ten temat mają do powiedzenia zaproszeni seniorzy.

Link: Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/frontend-devdebata/

2. Performance aplikacji to jedno z najważniejszych zagadnień w nowoczesnym developmencie. Poznaj najlepsze praktyki, które pozwolą na jego zwiększenie w aplikacjach #angular. W tekście zawarto porady dotyczące m.in. lazy loadingu i kompilacji AOT.

Link: Więcej na ten temat: https://nullablereference.wordpress.com/2020/01/11/how-to-increase-performance-of-your-angular-applications/

3. W świecie #javascript nowe rozwiązania wyrastają jak grzyby po deszczu, ale raz na jakiś czas trafi się takie, przy którym warto zostać na dłużej. Dlaczego można zaliczyć do nich Svelte, którego trzecia wersja miała niedawno premierę? Oddajemy głos Szymonowi Kołodziejczakowi, frontendowcowi z Insys Video Technologies.

Link: Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/svelte-frontend/

4. Wydano długo oczekiwaną wersję Next.js 9.2. Od teraz framework oferuje m.in. wbudowany support CSS dla globalnych stylesheetów, nowe Dynamic Routes wspierają catch-all routes oraz wiele nowych przypadków użycia, np. stron opartych o CMS. Wszystko to jest wstecznie kompatybilne.

Link: Więcej na ten temat: https://nextjs.org/blog/next-9-2

5. #react Hooks to funkcjonalność, która zawładnęła umysłami wielu developerów JavaScript, gdy tylko się pojawiła. Jeśli jeszcze nie zaznajomiłeś/-łaś się z oferowanymi przez nią możliwościami, to przydatny może okazać się ten olbrzymi zbiór wiedzy związany z Hooksami.

Link: Więcej na ten temat: https://github.com/rehooks/awesome-react-hooks

#backend

1. Jednym z powodów, dla których hejterzy #python nie przepadają za tym językiem, jest jego rzekoma powolność. Oczywiście performance konkretnego programu uzależniony jest od skilli jego developera, czego dowodzi, chociażby poniższy tekst.

Link: Więcej na ten temat: https://martinheinz.dev/blog/13

2. Migracja danych to jedno z zagadnień występujących w każdym większym projekcie informatycznym. W pracy programisty często zdarzają się przypadki, w których konieczne jest przenoszenie danych z jednego systemu do drugiego (lub kilku innych). Jedne z popularniejszych rozwiązań to ETL i ESB. Które najlepiej wybrać?

Link: Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/narzedzie-migracja-danych/

3. Jak mówi Jaromir Hamala, nawet najbardziej banalne problemy mogą okazać się interesujące, jeśli odpowiednio głęboko się w nie zanurzysz. Jego najnowszy tekst dotyczy mierzenia czasu w Javie: zagadnienia z pozoru banalnego, ale jeśli zaczniesz się zagłębiać…

Link: Więcej na ten temat: https://www.javaadvent.com/2019/12/measuring-time-from-java-to-kernel-and-back.html

4. W erze big data i data science coraz częściej stawia się na wizualizację i analitykę danych, które mają na celu ułatwienie orientacji w gąszczu ogromnych ilości informacji. Jednym z popularnych narzędzi do wizualizacji jest Tableau. Oto 5 kursów, które pomogą Ci je opanować.

Link: Więcej na ten temat: https://javarevisited.blogspot.com/2019/07/top-5-tableau-online-courses-and-certifications-for-data-science-engineers.html

5. W niemal każdej aplikacji prędzej czy później trafiamy na widok ustawień. Na ogół znajdują się w nim przyciski pozwalające otworzyć kolejne okna, w których użytkownik może zmienić konfigurację aplikacji. Gdy zaczynamy tworzyć apkę, liczba ustawień może być dość mała, ale z czasem prawdopodobnie się rozrośnie, co może być kłopotliwe.

Link: Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/okno-ustawien-aplikacji/

Inne

1. Temat ograniczenia dostępu do treści nieodpowiednich dla małoletnich odbiorców wraca co jakiś czas. Tym razem wypracowanie konkretnego rozwiązania może być bliżej niż zwykle. A przynajmniej tak wynika ze słów Marka Zagórskiego, ministra cyfryzacji, który chciałby domyślnie zablokować dostęp do pornografii w przeglądarkach.

Link: Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/blokada-porno/

2. [wideo] Jak efektywnie uczyć się programowania w 2020 roku? To pewnie pytanie, które zadaje sobie sporo osób. Poznaj sprawdzone metody polecane przez Marcina, który dzięki badaniom naukowym znacznie usprawnił swój proces zdobywania nowych umiejętności.

Link: Więcej na ten temat: https://www.youtube.com/watch?v=svgI-V_BBOs

3. Wszechobecne kamery stały się stałym elementem chińskiego krajobrazu. Ma to związek z popularyzacją technologii opartych na rozpoznawaniu twarzy, co z kolei jest częścią rozrastającego się systemu społecznego nadzoru. Chińskie społeczeństwo widzi coraz więcej zagrożeń związanych ze zmieniającymi się realiami.

Link: Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/chiny-rozpoznawanie-twarzy/

4. Światowe Forum Ekonomiczne ponownie uznaje cyberataki za jedno z głównych zagrożeń, z którymi świat będzie musiał zmierzyć się w 2020 roku. Internet rzeczy, sztuczna inteligencja czy komputery kwantowe mają potencjał do zmiany ludzkiego życia na lepsze, ale niosą ze sobą również wiele niebezpieczeństw.

Link: Więcej na ten temat: https://www.zdnet.com/article/the-dark-side-of-iot-ai-and-quantum-computing-hacking-data-breaches-and-existential-threat/

5. Microsoft chce pomóc w walce z pedofilią w internecie. Projekt Artemis to narzędzie analizujące rozmowy w komunikatorach internetowych. Ma ono automatycznie wykrywać przypadki, w których dochodzi do tzw. child groomingu i zgłaszać je administratorom programu.

Link: Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/microsoft-walka-pedofilia/

Przejdź do wpisu

Dodany: 2020-01-10 14:00:24 | Ostatnio wołany: 2020-01-10 14:01:49Przed Wami najnowsza Prasówka Technologiczna!

Styczeń to miesiąc, którego hasłem przewodnim jest: “Nowy rok, nowy ja”, dlatego frontendowcy będą mogli dołączyć do kursu JavaScript, a na backendowców czeka zajawka dotycząca pracy nad infrastrukturą machine learningu.
Dowiecie się przy tym, jak to jest z tym długiem technologicznym w firmach, na przykładzie DigitalOcean. Zapraszamy do lektury!

-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit

#FRONTEND
1. Smashingmagazine wydał coroczną listę kontrolną wydajności #frontend. Znajdziesz tam zagadnienia związane z ustalaniem realistycznych celów czy optymalizacją zasobów. Warto przeczytać ten wyczerpujący materiał, jeśli chcesz efektywniej wykonywać swoją pracę.
Link: https://www.smashingmagazine.com/2020/01/front-end-performance-checklist-2020-pdf-pages/

2. Podczas pisania złożonych aplikacji, często nieświadomie używamy kodu, który potrafi zmniejszyć jej wydajność lub bezpieczeństwo. Oto kilka wskazówek i trików, które pozwolą Ci uniknąć tych błędów w przyszłości.
Link: https://www.inkoop.io/blog/node-js-tips-tricks-that-can-help-you-deliver-more-secure-and-robust-application/

3. Informacja szczególnie ważna dla początkujących, bądź programistów, którzy chcą sprawdzić lub doskonalić swoje umiejętności w #javascript. Ruszył 30DaysOfJavaScript Challenge, który w przeciągu miesiącu pomoże Ci w nauce programowania w tym języku.
Link: https://github.com/Asabeneh/30DaysOfJavaScript

4. Prawdopodobnie jedną z ważniejszych rzeczy, którą powinni opanować przyszli developerzy, to umiejętność zadawania pytań technicznych. hello roman wydał film, w którym wyjaśnia, jak skutecznie się jej nauczyć.
Link: https://www.youtube.com/watch?v=ytSTa2ng5Ts

#BACKEND
1. Nowy rok nie zaczął się korzystnie dla #google. Oracle oskarżył firmę o naruszenie prawa autorskiego przez skopiowanie interfejsu API w #java. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, który rozpatrzy sprawę i określi status prawny interfejsów. Można sobie przy tym zadać pytanie: czy kopiowanie interfejsów API jest niezbędne dla konkurencji w branży oprogramowania?
Link: https://arstechnica.com/tech-policy/2020/01/oracle-copied-amazons-api-was-that-copyright-infringement/

2. Jak mówi klasyk: rozmiar ma znaczenie. Z tego założenia wyszedł też Michal Strehovský, który z nostalgią wspomina czasy dyskietek 1,44 MB i modemów 56kbit. Dlatego stworzył krótki poradnik o tym, jak stworzyć ważącą mniej niż 8 kilobajtów samodzielną grę w #csharp. Znajdziecie go w linku poniżej:
Link: MStrehovsky/building-a-self-contained-game-in-c-under-8-kilobytes-74c3cf60ea04" rel="nofollow">https://medium.com/@MStrehovsky/building-a-self-contained-game-in-c-under-8-kilobytes-74c3cf60ea04

3. Wiemy, że #python utrzymuje rolę lidera przy machine learningu. Aktualnie jest najpowszechniej używanym do tego językiem programistycznym. Ale jeśli jesteś zainteresowany pracą nad infrastrukturą machine learningu, to zdecydowanie powinieneś wziąć pod uwagę korzystanie z Go. Informacje o tym, jak to robić, znajdziesz w poniższym artykule:
Link: https://towardsdatascience.com/why-were-writing-machine-learning-infrastructure-in-go-not-python-38d6a37e2d76

4. Jonathan Leitschuh z Gradle doprowadzi do wyłączenia dostępu HTTP do serwerów artefaktów 13 stycznia 2020 roku. Oznacza to, że do tego czasu powinieneś upewnić się, czy w Twoim kodzie zapisany jest dostęp do repozytoriów artefaktów poprzez HTTPS. Jeśli tego nie zrobisz, może on przestać działać.
Link: https://www.alphabot.com/security/blog/2020/java/Your-Java-builds-might-break-starting-January-13th.html

#INNE
1. W świecie programistów wystarczy jedna pomyłka, aby narazić na niebezpieczeństwo wypłynięcia danych swoich użytkowników. I taką właśnie pomyłkę popełnił pracownik Starbucksa, ujawniając klucz API w swoich publicznych repozytoriach na GitHubie. Firma wypłaciła sporą nagrodę osobie, która lukę wykryła.
Link:https://www.bleepingcomputer.com/news/security/starbucks-devs-leave-api-key-in-github-public-repo/

2. “Jak wygląda dług technologiczny DigitalOcean?” nie jest pytaniem, które zadajemy sobie każdego ranka po przebudzeniu. Ale jednocześnie jest to pytanie, za którym kryje się ciekawa historia. O rearchitekturze technicznej firmy opowiada Sun-Li Beatteay, software engineer Digital Ocean. Warta przeczytania lektura. W przyszłości może być pomocna wszystkim devom, którzy znajdą się w sytuacji, gdy będzie się z tym zmierzyć.
Link:https://blog.digitalocean.com/from-15-000-database-connections-to-under-100-digitaloceans-tale-of-tech-debt/

3. W przeprowadzonym w zeszłym roku projekcie badawczym skupiono swoją uwagę na wykorzystanie WebAssembly na losowych próbach, aby oszacować popularność nowej technologii. Jak się okazuje, w większości przypadków używana jest do wydobywania kryptowalut (32%) i gier online (29,3%).
Link:https://www.zdnet.com/article/half-of-the-websites-using-webassembly-use-it-for-malicious-purposes/

4. W 2017 roku W3C wprowadził Encrypted Media Extensions, którego głównym założeniem było zapewnienie kanału komunikacji pomiędzy przeglądarkami internetowymi a oprogramowaniem Digital Right Management. O tym, jak to rozwiązanie sprawdza się dzisiaj, może przeczytać w obszernym artykule Samuela Maddocka:
Link:https://blog.samuelmaddock.com/posts/the-end-of-indie-web-browsers/

#naukaprogramowania #programowanie #programista15k #technologia #informatyk #ciekawostki

Przejdź do wpisu

Dodany: 2020-01-03 15:12:03 | Ostatnio wołany: 2020-01-03 15:12:25Cześć! Zapraszamy do noworocznego wydania Prasówki Technologicznej!

-------------
-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit
-------------

Frontend

1. O typowaniu w TypeScipcie pisze Kamila z SolutionChaser, która przekonuje, że to właśnie typowanie jest największą zaletą #typescript. Jeśli interesują Cię typy zmiennych, to zdecydowanie warto rzucić okiem na jej artykuł.
Link: https://www.polskifrontend.pl/artykuly/podstawy-typescript-2-typowanie-dla-zielonych

2. Po raz czwarty programiści Sacha Greif i Raphaël Benitte przeprowadzili ankietę, której celem było uzyskanie kompleksowego spojrzenia na środowisko JavaScript. Jakie są najnowsze trendy w tym języku?
Link: https://www.i-programmer.info/news/167-javascript/13360-javascript-still-popular-.html

3. Odbywający się rokrocznie konkurs js13kGames cieszy się sporą popularnością. W trakcie jego trwania zadaniem uczestników jest stworzyć grę na zadany temat w #html5. Co najważniejsze, nie można ona zajmować więcej niż 13 kilobajtów. Sprawdźcie, jak wyglądał ostatni konkurs.
Link: https://geek.justjoin.it/podsumowanie-js13kgames/

4. Jeśli jeszcze nie przekonaliście się do korzystania z ReasonML, warto rzucić okiem, co na jego temat myśli Anton Tuzhik, frontend engineer z Rosji ze sporym doświadczeniem. Swoje przemyślenia miał okazję zaprezentować na ReactiveConf 2019.
Link: https://www.infoq.com/news/2020/01/reasonml-reactiveconf-2019/

Backend

1. #flutter swoją premiere miał dopiero w 2017 roku, a już zdążył namieszać w świecie programowania. Szacuje się, że będzie ważnym trendem na rok 2020, dlatego już teraz warto zapoznać się z zaletami, które oferuje. Być może ten artykuł ułatwi Wam decyzję o przejściu właśnie na tę platformę?
Link: https://levelup.gitconnected.com/why-flutter-is-a-development-trend-of-2020-d81ca0813a73

2. Jesteś freelancerem albo programistą poszukującym pracy w startupie? Z pewnością przyda Ci się lektura tego artykułu. Poznasz dzięki niemu 5 najlepszych języków programowania, z którymi warto się zapoznać, decydując się na taką ścieżkę kariery.
Link: https://javarevisited.blogspot.com/2020/01/top-5-programming-language-for-freelancers-and-startups.html

3. 2020 rok niewątpliwie będzie rokiem nowości, ale i też pożegnań. Z pierwszym dniem stycznia pożegnaliśmy bowiem #python 2.7. Po 20 latach zrezygnowano ze wspierania tej wersji platformy i wysłano ją na zasłużoną emeryturę.
https://www.bleepingcomputer.com/news/software/python-27-reaches-end-of-life-after-20-years-of-development/ - Link: https://pythonclock.org/

4. Polski programista Bartłomiej Filipek wraz z końcem roku przeanalizował, jak w 2019 prezentowały się losy #cplusplus. W kolejności chronologicznej wymienił ważne wydarzenia dla tego języka czy chociażby to, jak zmieniały się jego narzędzia.
Link: https://www.bfilipek.com/2019/12/cpp-status-2019.html

5. #java obchodzi w tym roku swoje 25 urodziny i pomimo sędziwego wieku nie traci na ważności. Nadal zajmuje piąte miejsce w rankingu najpopularniejszych języków według ankiety przeprowadzonej przez Stack Overflow i nie zapowiada się, żeby coś w tej kwestii miało się zmienić.
Link: https://www.xamnation.com/why-java-will-remain-a-dominant-language-of-the-future/

6. Wiktor Malinowski, Senior Software Engineer w Codete napisał przydatny backendom artykuł dotyczący wprowadzania poleceń #git w postaci kodu. Jeśli do tej pory wyklikiwałeś go w GUI, a chciałbyś zwiększyć efektywność swojej pracy, to warto się z nim zapoznać.
Link: https://geek.justjoin.it/git-w-wierszu-polecen/

Inne

1. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz ma w planach wprowadzić rozwiązanie wspierające rozwój programistów, inżynierów czy informatyków pracujących w dużych korporacjach, a marzy im się podjęcie próby założenia startupu. W myśl tego rozwiązania łatwiej i z mniejszym ryzykiem będzie wziąć 6-miesięczny urlop, w którym będzie można rozwijać swój pomysł.
Link: https://businessinsider.com.pl/firmy/urlop-od-korporacji-na-startup-nowy-pomysl-ministerstwa-rozwoju/p1b1z4p?utm

2. Dr Neil deGrasse Tyson, znany popularyzator nauki wypowiedział się na tematy związane z eksploracją kosmosu przez ludzi. Wbrew obiegowej opinii sceptyka w tej kwestii, okazuje się, że naukowiec ma swoją wizję takiego przedsięwzięcia.
Link: https://www.fool.com/investing/2019/12/28/neil-degrasse-tyson-on-space-exploration-im-in-fav.aspx

3. Na tydzień przed świętami PayPal oficjalnie zakończył przejęcie chińskiej firmy płatniczej GoPay. Jest to jednocześnie potwierdzenie, że amerykańskie przedsiębiorstwo wchodzi do Chin. Z racji różnic między tymi dwoma krajami, będzie to spore wyzwanie.
Link: https://www.zdnet.com/article/paypal-officially-enters-china-challenges-vs-opportunities/

#naukaprogramowania #programowanie #programista15k #technologia #informatyk #ciekawostki

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-12-04 14:33:56 | Ostatnio wołany: 2019-12-04 14:36:01Mirki i Mirabelki! Ruszamy z IV edycją live-streamów z Polskimi Programistami na Świecie!

Na pierwszy ogień zapraszamy Was na rozmowę z Karolem Stępnieskim, który pracuje jako Software Developer w Netflixie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Brzmi ciekawie? To m.in. dzięki niemu możęcie oglądać Mindhuntera, The Crown czy Wiedźmina.

Formuła naszego cyklu oparta jest na AMA czyli Ask me Anything. Czekam na pytania i tematy (do niedzieli 08.12), jakie chcielibyście poruszyć podczas pierwszego live'a. Najciekawsze z nich (nasze TOP 3) nagrodzimy klapkami Kubota sygnowane Just Join IT.

Pełny line-up oraz zapisy, co by nie umknął ani jeden live-stream, dostępne pod linkiem: https://event.justjoin.it./

Słyszymy się 11 grudnia o 20:00! :)⤵ Rozmowa będzie jednocześnie transmitowana na Facebooku i Youtubie Just Join IT.

#programowanie #netflix #naukaprogramowania #technologia #it #programista15k

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-11-29 12:13:50 | Ostatnio wołany: 2019-11-29 12:14:35W dzisiejszym wydaniu Prasówki Technologicznej przygotowaliśmy coś dla frontendowców, którzy, poświęcając się JavaScriptowi, zapomnieli nieco o CSS-ie, a backendowcy zobaczą, czym grozi nieudana migracja danych w Django. Poniżej znajdziecie także skróty wielu innych artykułów. Zapraszamy!

-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit

Frontend

1. Frontendowcu, czy, tak jak Paweł Grzybek, byłeś ostatnio tak zaabsorbowany JavaScriptem, że kompletnie zapomniałeś o #CSS -ie? Jeśli tak, to nic straconego, bo wyżej wspomniany jegomość postanowił nadrobić zaległości z ostatniego czasu i podzielić się nimi z czytelnikami.

Więcej na ten temat: https://pawelgrzybek.com/does-javascript-keep-you-too-busy-to-care-about-css-here-are-recent-features-you-want-to-know-about/

2. Szybkość ładowania strony stanowi jeden z najważniejszych czynników w pozycjonowaniu – m.in. dlatego warto zadbać o odpowiednie rozwiązania usprawniające ogólną wydajność strony już na etapie kodowania. Poniższy artykuł odpowiada na tę potrzebę, przybliżając temat lazy loadingu za pomocą #IntersectionObserver.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/lazy-loading/

3. Record once, debug anywhere – to hasło przyświecające#Firefox Replay, nowej funkcjonalności przeglądarki z rozpoznawalnym lisim logo. Firefox “nagrywa” Twoją aplikację, dzięki temu możesz szybciej namierzać bugi i lepiej rozumieć, co dzieje się w Twoim kodzie.

Więcej na ten temat: https://firefox-replay.com/

4. Wizualizacja danych to bardzo ważny element developmentu. Dzięki temu świetnemu narzędziu wygenerujesz genialne wykresy wyglądające jak odręczne rysunki. To świetne rozwiązanie, gdy chcesz przykuć oko odbiorcy niestandardowym rozwiązaniem.

Więcej na ten temat: https://github.com/jwilber/roughViz

5. Wydanie #swiftui i Xcode 11 to dobry pretekst do przyjrzenia się różnym architekturom, które można wykorzystać przy SwiftUI. Poniższy tekst skupia się na architekturze Model-View, wzorcu projektowym #redux oraz ViewState MVVM.

Więcej na ten temat: https://quickbirdstudios.com/blog/swiftui-architecture-redux-mvvm/

Backend

1.#Django to świetny framework, jako że posiada wszystko co potrzebne do szybkiego stworzenia aplikacji webowych. Jednak najważniejsze jest, aby aplikacja działała szybko u użytkownika końcowego. Poniższy tekst to zbiór dobrych praktyk związanych z performance’em i optymalizacją opierających się na DTrace i cProfile.

Więcej na ten temat: https://wiedi.frubar.net/blog/2019/11/18/django-performance/

2. Jak zapewnia autor poniższego tekstu, pytanie nie brzmi, czy chcesz przejść na Javę 11, tylko, kiedy należy to zrobić? Warto dowiedzieć się, jak zrobić to bezboleśnie, jako że wsparcie dla #Java 8 niedługo się skończy.

Więcej na ten temat: https://docs.microsoft.com/en-us/azure/java/jdk/reasons-to-move-to-java-11

3. [wideo] Dzięki poniższemu wideo dowiesz się, jak tworzyć i wypakowywać archiwa ZIP w Pythonie. Film rozpoczyna się od demonstracji użycia modułu zipfile, a następnie modułu shutil. Zostanie również omówiony sposób użycia gzip.

Więcej na ten temat: https://www.youtube.com/watch?v=z0gguhEmWiY

4. Poniższy post, którego historia zaczęła się jako pomysł na challenge pomiędzy dwoma przyjaciółmi, dokładnie opisuje wszystkie kroki niezbędne do zbudowania i zdeployowania aplikacji #machinelearning. Autorzy zapewniają, że droga, którą przebyli, była ekscytująca i zabawna, i mają rację!

Więcej na ten temat: https://ahmedbesbes.com/end-to-end-ml.html

5. Jedne z bardziej pouczających tekstów to te, które opisują popełniane przez developerów błędy. Całe szczęście, że są backupy... Dowiedz się, czym poskutkowała źle przeprowadzona migracja danych w #Django i jakie można z tego wyciągnąć wnioski.

Więcej na ten temat: https://sobolevn.me/2019/10/testing-django-migrations

Inne

1. Singapur, jedna z nowocześniejszych metropolii na świecie, konsekwentnie zmierza w stronę zostania czołowym miastem-państwem skoncentrowanym na dobrodziejstwach oferowanych przez nowe technologie. Narodowa Strategia #si Singapuru wyznacza administracji ambitne cele.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/singapur-ai/

2. Sacha Baron Cohen, komik znany głównie z ról komediowych, w ostrych słowach wyraził się o poczynaniach największych spółek technologicznych. Najbardziej dostało się Facebookowi. Brytyjski twórca twierdzi, że serwis założony przez Marka Zuckerberga stanowi największą machinę propagandową w dziejach, a w latach 30. pozwoliłby na reklamowanie się Adolfowi Hitlerowi.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/sacha-baron-cohen-uderza-w-facebooka-pozwolilby-na-reklamy-hitlerowi/

3. Twórca Telegrama, Paweł Durow, określił #whatsapp mianem konia trojańskiego. Stwierdził, że konkurencyjna aplikacja nie tylko nie chroni prywatności użytkowników, ale wręcz z premedytacją wykorzystuje się ją do ich szpiegowania.

Więcej na ten temat: https://www.chip.pl/2019/11/whatsapp-to-kon-trojanski-twierdzi-tworca-telegrama/

4. Doszło do jednego z większych wycieków w historii. Na jednym serwerze znajdowały się dane 1,2 miliarda osób zajmujące łącznie 4 terabajty. Podejrzewa się, że źródłem mogą być tzw. brokerzy danych, ale póki co nie ma konkretnych ustaleń. Istnieje prawdopodobieństwo, że dane nie zostały wykradzione, a pozyskane metodą #data #scrapingu.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/wyciek-danych-12-mld/

5. Były mistrz gry Go ogłasza odejście na emeryturę. Powód? Został pokonany przez AlphaGo AI, oparty na sztucznej inteligencji system opracowany przez należącą do Google’a firmę DeepMind. System zaskoczył obserwatorów potyczki tzw. “ruchem 37”, który z początku wydawał się być błędem, ale z czasem zaprocentował na korzyść maszyny.

Więcej na ten temat: https://www.theverge.com/2019/11/27/20985260/ai-go-alphago-lee-se-dol-retired-deepmind-defeat

----------
#naukaprogramowania #programowanie #programista15k #technologia #informatyk #ciekawostki

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-11-22 11:45:18 | Ostatnio wołany: 2019-11-22 12:00:51Z najnowszego wydania Prasówki Technologicznej frontendowcy dowiedzą się co nieco o dobrych metodach uwierzytelniania aplikacji, a backendowcy poznają zalety korzystania z Panda GroupBy w Pythonie. Przyjrzymy się również pierwszej na świecie uczelni w całości poświęconej sztucznej inteligencji.

-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit

Frontend

1. Jeśli korzystasz z #redux – a szczególnie, gdy zaczynasz przygodę z tą biblioteką – to na pewno zainteresuje Cię oficjalny Style Guide przygotowany przez jego ekipę. Zbiór zawiera rekomendowane wzorce i najlepsze praktyki pisania kodu.

Więcej na ten temat: https://redux.js.org/style-guide/style-guide

2. Uwierzytelnianie to bardzo ważna część developmentu aplikacji. Oczywiście można to zrobić na różne sposoby dobierane pod kątem tego, co tak właściwie chcemy osiągnąć. Dowiedz się, jak tego dokonać przy pomocy Auth0 SPA SDK, #react Context oraz React Hooks.

Więcej na ten temat: https://auth0.com/blog/authenticating-your-first-react-app/?utm_source=reddit&utm_medium=sc&utm_campaign=spasdk_react

3. Vue.js to progresywny framework #javascript, który umożliwia tworzenie eleganckich i efektywnych interfejsów użytkownika. Zdobywa on coraz większą popularność dzięki kilku ciekawym rozwiązaniom. Warto dowiedzieć się co nieco o jego możliwościach.

Więcej na ten temat: https://levelup.gitconnected.com/dev-tips-top-tools-for-vue-js-development-7cf2f71137fe

4. React.js to biblioteka #javascript (a nie framework, jak słusznie uczula autor tekstu), której nie trzeba przedstawiać żadnemu frontendowcowi. Jakie są jednak jej mocne i słabe strony z perspektywy developera, który korzysta z niej od wielu lat?

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/zalety-wady-reactjs/

5. Zone to świetna biblioteka, która stanowi jeden z ważnych powodów, dla których używanie Angulara jest takie efektywne. Dla maksymalizacji performance’u warto jednak czasami zrezygnować z możliwości, jakie ona oferuje. Dowiedz się, jaki jest na to najlepszy sposób. #angular

Więcej na ten temat: https://blog.bitsrc.io/quantum-angular-maximizing-performance-by-removing-zone-e0eefe85b8d8

Backend

1. Napisz raz, uruchom wszędzie – to hasło przyświecające wielu developerom (z różnym skutkiem). Niedawno Intel uruchomił model programowania nazwany oneAPI, który chce ma spełnić ten ideał w odniesieniu do sztucznej inteligencji. #ai

Więcej na ten temat: https://arstechnica.com/gadgets/2019/11/intels-oneapi-aims-to-unify-ai-code-efforts-across-disparate-hardware/

2. Grupowanie danych to bardzo ważna część utrzymania porządku przy pracy w #python. Dowiedz się, jak najlepiej tego dokonać przy użyciu Panda GroupBy dzięki tutorialowi uzupełniającemu oficjalną dokumentację.

Więcej na ten temat: https://realpython.com/pandas-groupby/

3. Czy warto uczyć się C# w 2020 roku? Nie brakuje głosów, że tak. Poznaj sprawdzone kursy online, które pozwolą Ci poznać tajniki tego języka powstałego na przełomie wieków na zlecenie Microsoftu. #C

Więcej na ten temat: https://javarevisited.blogspot.com/2019/11/top-5-courses-to-learn-c-sharp-in.html

4. Chatboty to bardzo popularna forma komunikacji, szczególnie między przedsiębiorcami a klientami. Niektóre z nich są bardzo proste, a inne używają skomplikowanych algorytmów, by zrozumieć, co się do nich pisze. Poniższy tutorial pozwoli nauczyć się tworzyć chatbota dla WhatsAppa przy użyciu Twilio API i pythonowego frameworka #flask.

Więcej na ten temat: https://www.twilio.com/blog/build-a-whatsapp-chatbot-with-python-flask-and-twilio

5. #java to sprawdzony w bitwie język z ponad dwudziestoletnią historią, podczas gdy Kotlin to stosunkowo nowy gracz na rynku. Jakie są za i przeciw defaultowego używania w projektach każdego z nich? Poniższy tekst powinien rzucić na to nieco światła.

Więcej na ten temat: https://programmerfriend.com/kotlin-vs-java/

Inne

1. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich powstaje uniwersytet dedykowany stricte zagadnieniom związanym z #ai. Na uczelni nazwanej imieniem szejka Mohameda bin Zayeda Al Nahyana będzie można podjąć kierunki związane z uczeniem maszynowym, widzeniem komputerowym i przetwarzaniem języka naturalnego.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/jedyna-uczelnia-ai/

2. Informatyka, programowanie i sztuczna inteligencja to ciekawy temat dla filmowców. Poznajcie listę filmów, które ze względu na swoją tematykę powinien obejrzeć każdy specjalista IT.

Więcej na ten temat: https://javarevisited.blogspot.com/2017/12/top-10-computer-programming-and-sci-fi-movies-for-programmers.html

3. Google Stadia, platforma do streamowania gier, o której mówi się od początku roku, niestety rozczarowuje. Systemowi zarzuca się m.in. brak płynnego działania, skromną kolekcję gier do wyboru, a także brak możliwości wydawania komend poprzez Asystenta Google.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/google-stadia-rozczarowuje-streaming/

4. Google zredukuje poziom, w którym jego użytkownicy będą targetowani politycznie. Zgodnie z nową polityką będzie możliwe jedynie grupowanie odbiorców ze względu na ich wiek, płeć i kod pocztowy, a wszystkie bardziej szczegółowe informacje nie będą dostępne.

Więcej na ten temat: https://www.theverge.com/2019/11/20/20975054/google-advertising-political-rules-twitter-ban-election-uk-general-2020

5. Badacze ds. cyberbezpieczeństwa wykryli groźną podatność w systemie #android. Potencjalni hakerzy mogli w dość banalny sposób uzyskać dostęp m.in. do nagrywania audio i wideo. Google i Samsung twierdzą, że zneutralizowali zagrożenie na swoich urządzeniach. Nic nie wiadomo o sprzętach innych producentów oraz o potencjalnych ofiarach.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/android-nagrywanie-bez-zgody/

----------
#naukaprogramowania #programowanie #programista15k #technologia #informatyk #ciekawostki

Przejdź do wpisu
Założona przez:

JustJoinIT

Osób na liście: 120
Wołań: 67
Newsy ze świata startupów, branży IT i programowania.

Kategoria: Nauka i newsy

Ostatnie wydarzenia (zobacz wszystkie)


2020-02-21 21:30:38
@azertyazerty opuścił listę


2020-02-21 14:04:24
@b4rt3k dołączył(a) do listy


2020-02-21 12:12:03
@JustJoinIT zawołał do wpisu


2020-02-18 10:01:07
@dracorp dołączył do listy


2020-02-15 09:11:08
@pawelzny opuścił listę


2020-02-14 11:00:18
@JustJoinIT zawołał do wpisu


2020-02-11 16:33:06
@azertyazerty dołączył do listy


2020-02-08 10:22:06
@Baczy dołączył do listy


2020-02-07 18:45:01
@grzybek6 dołączył do listy


2020-02-07 13:29:31
@JustJoinIT zawołał do wpisu