Dodany: 2019-06-14 09:48:12 | Ostatnio wołany: 2019-06-14 09:48:40A co przygotowaliśmy dla Was w tym tygodniu w Prasówce Technologicznej? Frontendowców może zainteresować koncept metaprogrammingu, backendowcy dowiedzą się, jak oszacować koszt i zoptymalizować aplikację, a zainteresowani losami gigantów technologicznych dowiedzą się, co ostatnio słychać u Facebooka, Google i Huaweia. Miłej lektury!

------
-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit
------

#frontend

1. State of CSS to doroczne podsumowanie stanu rzeczy dotyczącego tego języka i całego web developmentu. Poznaj ciekawostki na temat demografii, aktualnych technologii i narzędzi oraz ciekawe opinie.

Więcej na ten temat: https://2019.stateofcss.com/opinions/

2. Poznaj 10 najlepszych tekstów dotyczących #react z ostatniego miesiąca według redakcji Mybridge (zwycięzca zestawienia to kurs “The Modern React Bootcamp (Hooks, Context, Router & More)” z oceną 4,9/5).

Więcej na ten temat: https://medium.mybridge.co/react-js-top-10-articles-for-the-past-month-v-june-2019-28a401045657

3. Metaprogramming to nie najnowszy koncept. Języki takie jak #scala, Clojure czy Haskell wykorzystują go od dłuższego czasu. Dowiedz się, na czym dokładnie to polega i jaki ma to związek z #javascript (ES6) Proxy.

Więcej na ten temat: https://blog.greenroots.info/metaprogramming-an-introduction-to-javascriptes6-proxy-cjwkk64ly000gvds10db4l034

4. Wydajność aplikacji to oczywiście podstawowe kryterium oceny developera, który ją napisał. Jeśli interesujesz się programowaniem w #php, to Profiler, narzędzie do oceny i optymalizacji działania apek, może okazać się przydatne.

Więcej na ten temat: https://badootech.badoo.com/liveprof-will-show-you-how-and-why-the-performance-of-your-php-app-changes-over-time-7bb49c38e284

5. Świat technologii rozwija się w takim tempie, że czasem trudno nadążyć za wszystkimi nowinkami. Tekst przygotowany przez Nwose Lotannę podsumowuje funkcjonalności najnowszej wersji #typescript, które mogły umknąć Twojej uwadze.

Więcej na ten temat: https://blog.bitsrc.io/new-features-in-typescript-you-didnt-know-exist-54b7ab8d0b4f

------------

#backend

1. Javalin to lekki framework webowy (choć niektórzy uważają, że ma więcej cech biblioteki) dla #kotlin i #java, który wspiera WebSockets, HTTP2 i asynchroniczne requesty. Javalin to prostota użytkowania i doskonała interoperacyjność pomiędzy Kotlinem i Javą. Jego nowa wersja właśnie ujrzała światło dzienne.

Więcej na ten temat: https://javalin.io/news/javalin-3.0.0-stable.html

2. Projektując aplikacje, które używają dokumentowej bazy danych CosmosDB, często stajemy przed wyzwaniem oszacowania ich kosztu oraz ich późniejszej optymalizacji. Jeśli chodzi o koszta, to warto użyć dedykowanego kalkulatora. Wystarczy podać parametry rozwiązania i wgrać przykładowe dokumenty.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/logowanie-i-monitorowanie-kosztu-zapytan-w-cosmosdb-w-application-insights/

3. Kurs “Automate the Boring Stuff in #python” zyskał wielu zwolenników, o czym świadczą bardzo wysokie noty na Udemy (4,6/5). Dzięki specjalnemu linkowi w tym tygodniu można uzyskać do niego dostęp za darmo.

Więcej na ten temat: https://www.reddit.com/r/learnpython/comments/bz3rxv/the_online_course_for_automate_the_boring_stuff/

4. Przechowywanie konfiguracji w plikach tekstowych ma swoje wady i zalety. Prosty i szybki dostęp do bazy danych dla wszystkich zainteresowanych można postrzegać zarówno w jednej, jak i w drugiej kategorii. Z pomocą przychodzi AWS Secrets Manager, który umożliwia bezhasłowy dostęp do baz danych.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/poznaj-aws-secrets-manager-passwordless-dostep-do-bazy-danych/

5. Wszyscy chcemy, aby nasze aplikacje i ich architektura były jak najwyższej jakości, ale nie zawsze nam się to udaje. Warto poznać kilka dobrych praktyk, które przybliżą nas do sukcesu. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi SOLID, którego warto znać i rozumieć.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/solidny-jak-solid-dobre-praktyki-tworzenia-aplikacji-w-c/

------------

INNE

1. #google rezygnuje z wytwarzania płyt głównych w Chinach. To efekt wysokich cen na chińskie towary sprowadzane do Stanów Zjednoczonych. To kolejna decyzja z polityką w tle, która wpływa na świat technologii.

Więcej na ten temat: https://www.chip.pl/2019/06/plyty-glowne-googlea-beda-produkowane-na-tajwanie-i-w-malezji/

2. #facebook stwierdził, że ma niewystarczająco wiele danych o użytkownikach, więc wprowadza nową aplikację, która pomoże mu je zebrać. Udział w specyficznym “projekcie badawczym” będzie odpłatny. Czy Study for Facebook dobrze wpłynie na wizerunek firmy zarządzanej przez Marka Zuckerberga?

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/facebook-zaplaci-za-sledzenie-uzytkownikow-kolejna-proba-pozyskania-danych/

3. Podczas targów #amazon re:MARS przedstawiono wielkie, robotyczne ramiona zdolne do manipulowania przedmiotami nawet do 5 kilogramów. Najciekawszą częścią wynalazku jest system, który pozwala operatorowi na fizyczne odczuwanie dotykanych przedmiotów.

Więcej na ten temat: https://www.chip.pl/2019/06/dexterous-hands-robotyczne-dlonie-ze-zmyslem-dotyku/

4. Podobno sprzedano już ponad milion smartfonów z nowym systemem operacyjny dostarczanym przez #huawei, HongMeng OS. Jego wprowadzenie jest efektem zakazu wprowadzonego przez Google. O samym systemie niewiele wiadomo oprócz tego, że ma wspierać bardzo różne urządzenia, nawet samochody.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/milion-userow-nowego-os-huawei-chinczycy-nie-boja-sie-usa/

5. Świat sztucznej inteligencji jest pełny fascynujących zagadnień. Wiele z rzeczy, które dokonuje #ai, nie byłoby możliwe, gdyby nie trenowała ona na nas – często zupełnie tego faktu nieświadomych.

Więcej na ten temat: https://www.theverge.com/2019/6/12/18661657/amazon-mturk-google-captcha-robot-ai-artificial-intelligence-mechanical-turk-humans

#naukaprogramowania #programowanie #programista15k #technologia #informatyka #ciekawostki

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-06-07 09:49:18 | Ostatnio wołany: 2019-06-07 09:50:14Z najnowszego wydania Prasówki Technologicznej dowiesz się, jak stworzyć API prostej aplikacji do streamowania wideo i dźwięku, zrozumiesz, jak projekty i namespace’y wpływają na czytelność kodu. Przekonasz się także, że Microsoft miewa dość specyficzne pomysły na promowanie swoich produktów.

------
-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit
------

#frontend

1. Wokół każdego zagadnienia, z którym mają do czynienia różni ludzie o różnym poziomie kompetencji, narasta wiele mitów. Nie inaczej jest w przypadku dobrych praktyk związanych z pisaniem jakościowego kodu i wielu innych czynności. Warto odkłamać pewne mity i uproszczenia.

Więcej na ten temat: https://enmascript.com/articles/2019/06/04/code-quality-and-web-performance-the-myths-the-dos-and-the-donts

2. Dzięki poniższemu tutorialowi dowiesz się, jak stworzyć MediaRecorder API – API prostej, ale wydajnej aplikacji do streamowania wideo i dźwięku. Będzie to możliwe dzięki użyciu #html, #css i #javascript.

Więcej na ten temat: https://www.twilio.com/blog/mediastream-recording-api

3. Słyszeliście o Blazor? To framework bazujący na WebAssembly, który umożliwia wykonywanie kodu .Net po stronie przeglądarki i tworzenie aplikacji w C#. Według zapowiedzi Microsoftu .Net 5, który ma wyjść w 2020 roku, będzie działał dokładnie na tym samym frameworku, co kod po stronie serwera.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/frontend-napisany-w-c-poznaj-blazor/

4. Vue.js to bardzo popularny opensource’owy framework JavaScript przeznaczony do tworzenia interfejsów użytkownika i aplikacji typu SAP (single page applications). Dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć, aby móc rozpocząć efektywne testy aplikacji w nim napisanych.

Więcej na ten temat: https://itnext.io/testing-with-jest-and-vue-js-pocket-guide-7be290d20954

5. #angular jest znany m.in. ze względu na jego rozrośnięty system wstrzykiwania zależności. Dowiedz się, do czego można je wykorzystać i jakimi zasadami się kierować, aby zrobić to efektywnie.

Więcej na ten temat: https://ultimatecourses.com/blog/understand-angulars-hierarchical-dependency-injection-system

------------

#backend

1. Nie brakuje opinii, że IntelliJ IDEAD to najlepsze IDE, które można użyć do developmentu w #java. Jest na nim oparte popularne #android Studio. Poznaj 5 ciekawych kursów, które pozwolą Ci podciągnąć skilla w tym zakresie.

Więcej na ten temat: https://javarevisited.blogspot.com/2018/09/top-5-courses-to-learn-intellij-idea-java-and-android-development.html

2. Projekty i namespace’y to niedoceniane elementy, które mogą znacząco poprawić czytelność kodu w C#. Tekst Marcina Makowskiego przybliża kilka dobrych i złych praktyk z zakresu nazewnictwa architektury.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/do-czego-w-ddd-wykorzystac-projekty-i-namespacey-z-c/

3. #microsoft dodał #python 3.7 do majowego update’a #windows 10. Wykonując wszystkie kroki opisane w poniższym poradniku będziesz mógł zupdate’ować swój system do najnowszej wersji oraz używać Pythona bez konieczności ściągania specjalnej paczki z Python.org.

Więcej na ten temat: https://blog.adafruit.com/2019/06/04/new-guide-python-is-in-the-latest-build-of-windows-10-adafruitlearningsystem-python-adafruit-win10-windows-adafruit/

4. Zagadnienia związane ze strukturą danych mogą budzić pewne wątpliwości. Dowiedz się, jak wykonując trzy proste kroki stworzyć framework, który posłuży do zbudowania odpowiedniej struktury w #django.

Więcej na ten temat: https://chrisbartos.com/articles/create-your-own-models-framework/

5. Nowe wersje macOS nie będą obejmowały środowisk wykonawczych języków skryptowych takich jak Python, Ruby i Perl. Aby z nich korzystać, konieczna będzie instalacja specjalnych paczek.

Więcej na ten temat: https://developer.apple.com/documentation/macos_release_notes/macos_10_15_beta_release_notes

------------

INNE

1. IKEA opracowała produkt, który spodoba się właścicielom mieszkań o niewielkiej powierzchni. Rognan, bo tak nazwano mebel, który jest jednocześnie robotem, może pełnić różne funkcje: łóżka, biurka czy szafy.

Więcej na ten temat: https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/sprzet/ikea-znalazla-rozwiazanie-problemu-malych-mieszkan-opracowala-roboto-mebel/b49dfny

2. 238 aplikacji dostępnych w Google Play było zainfekowanych złośliwym pluginem uruchamiającym nieznośne reklamy. Wszystkie programy pochodziły od jednego producenta. Google Protect przez ponad pół roku nie wykrył podejrzanego kodu.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/zlosliwy-plugin-wykryty-w-238-aplikacjach-w-google-play/

3. Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Intezer Labs wykryli groźnego trojana atakującego Linuksa, system do tej pory uważany za bardzo bezpieczny. HiddenWasp przejmuje kontrolę nad systemem, pobiera i wysyła pliki, a także uruchamia polecenia tzw. Terminalu Linuksa. Nie jest wykrywany przez oprogramowanie antywirusowe.

Więcej na ten temat: https://www.chip.pl/2019/05/linuxowy-wirus-hiddenwasp-slad-prowadzi-do-chin/

4. Microsoft zapowiedział wprowadzenie na rynek australijski i nowozelandzki serii kosmetyków firmowanych logiem Xbox. Nie wiadomo, czy produkty zostaną wprowadzone do innych krajów. Zdziwienia sytuacją nie krył jeden z współtwórców serii konsol, Seamus Blackley.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/chcesz-pachniec-xboksem-microsoft-wprowadza-kosmetyki/

5. #amazon uruchamia aplikację, która ma być “Shazamem dla ciuchów”. StyleSnap, napędzana sztuczną inteligencją technologia, pomoże użytkownikom odnaleźć wymarzone (lub bardzo do nich podobne) ubrania na podstawie wgranego zdjęcia. Wybór będzie oczywiście ograniczony do oferty Amazona.

Więcej na ten temat: https://www.theverge.com/2019/6/5/18653967/amazon-fashion-ai-stylesnap-mobile-app-clothes-search

#naukaprogramowania #programowanie #programista15k #technologia #informatyka #ciekawostki

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-05-31 12:21:54 | Ostatnio wołany: 2019-05-31 12:22:27A co w dzisiejszej Prasówce Technologicznej? Frontendowcy poznają dobre praktyki związane z bezpieczeństwem aplikacji React, backendowcy dowiedzą się co nieco na temat konteneryzacji w Dockerze, a fanów nowinek technologicznych może zainteresować nowy tajemniczy system Microsoftu oraz… drono-latawiec, który wymyślili ludzie z Facebooka. Zapraszamy!

------
-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit
------

#frontend

1. [wideo] Bezpieczeństwo aplikacji to zagadnienie, którego absolutnie nie można bagatelizować. Doskonale rozumie to Richard Threlkeld, autor prelekcji pt. “Security and Data in #react apps”.

Więcej na ten temat: https://www.youtube.com/watch?v=1N0lNLHYGVs&amp=&list=PLCC436JpVnK3H8Gm28TuFn2wjL9sj_q_Y&amp=&index=5&amp=&t=21s

2. Tworzenie aplikacji w React to tworzenie komponentów (Functional, Class i Pure Component) i łączenie ich w jedną całość. Sprawdź, co do powiedzenia na temat tego ostatniego typu ma Jan Michalak, doświadczony frontend developer z Redvike.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/nie-zapominaj-o-purecomponent-w-react/

3. Dowiedz się jaki jest związek między Vue.js, a dobrymi praktykami #seo. Jak radzą sobie z indeksowaniem strony stworzone przy pomocy tego typu frameworków? Czy na pewno w takich wypadkach należy ustawić prerendering? O tym wszystkim poniżej.

Więcej na ten temat: https://www.smashingmagazine.com/2019/05/vue-js-seo-reactive-websites-search-engines-bots/

4. Słyszeliście o asynchroniczności? Operacje asynchroniczne cechuje fakt rozpoczęcia wykonywania każdego zapisanego w skrypcie zadania w momencie zakończenia wykonania poprzedniego. Dowiedz się, jakie techniki do zarządzania asynchronicznością dostarcza #javascript.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/wywolanie-zwrotne-obietnice-i-skladnia-async-await-w-javascript/

5. Dzięki temu przystępnemu tutorialowi dowiesz się, jak stworzyć od podstaw aplikację Angular 8 CRUD (Create, Read, Update & Delete) przy użyciu MongoDB, Express.js, Node.js oraz biblioteki Angular Material UI.

Więcej na ten temat: https://www.positronx.io/angular-8-mean-stack-tutorial-build-crud-angular-material/

------------

#backend

1. Maven to narzędzie do automatyzacji budowy oprogramowania w #java oparte na ide project object model (POM). Dzięki poniższemu tekstowi poznasz najlepsze triki (związane m.in. z zarządzaniem pluginami) używane przez programistę, który zjadł na tym zęby.

Więcej na ten temat: https://itnext.io/maven-tips-and-tricks-127ca293df50

2. Aplikacje biznesowe stają się coraz bardziej złożone, a jednocześnie wciąż wymagamy od nich coraz większej niezawodności i dostępności, a najlepiej także niskiej ceny. Jednym z rozwiązań, które mogą pomóc to osiągnąć, jest konteneryzacja przy pomocy narzędzia Docker, która bardzo dobrze integruje się z nowoczesnymi rozwiązaniami chmurowymi.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/docker-w-srodowisku-javy-problemy-i-wyzwania/

3. Dzięki grantowi z Open Technology Fund konta PyPI oferują teraz możliwość logowania dwuskładnikowego (2FA) – wszystko w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa przy pobieraniu paczek.

Więcej na ten temat: https://pythoninsider.blogspot.com/2019/05/use-two-factor-auth-to-improve-your.html

4. Dowiedz się, czym jest “syndrom Kaduceusza” i jakie może mieć konsekwencje w przypadku #python, według badania przeprowadzonego przez StackOverflow drugiego z najbardziej uwielbianych języków na świecie, który bardzo dynamicznie rośnie m.in. dzięki zaangażowanej społeczności.

Więcej na ten temat: https://vicki.substack.com/p/pythons-caduceus-syndrome

5. Częsty problem programistów to znalezienie złotego środka między tworzeniem aplikacji monolitycznej, a zbudowanej z modułów czy mikroserwisów. W pewnym sensie można to osiągnąć dzięki budowaniu pakietów w Laravelu, czyli odrębnych jednostek kodu, które można użyć w innych projektach.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/jak-stworzyc-wlasny-package-w-laravel/

------------

INNE

1. Badacze z MIT opracowali specjalną rękawicę, która pomoże w nauce sieci neuronowych. 550 umieszczonych na urządzeniu czujników wyłapie sygnały nacisku, a następnie prześle je do sieci neuronowej, co pozwoli jej na rozpoznawanie dotyku.

Więcej na ten temat: https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/sprzet/tania-rekawica-z-czujnikami-pomoze-w-nauce-sieci-neuronowych/ge3g106

2. Facebook już niedługo wprowadzi własną kryptowalutę. Ma ona posłużyć głównie młodym użytkownikom #whatsapp i #instagram, którym zależy na bezpiecznych i szybkich transakcjach bez konieczności posiadania konta w banku. Obecnie trwają rozmowy z regulatorami i prywatnymi instytucjami finansowymi.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/facebook-ruszy-z-kryptowalutami-juz-w-2020-r-trwaja-rozmowy-z-regulatorami

3. Polkomtel, operator sieci Plus, otrzymał karę od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W wyniku przeprowadzonej kontroli stwierdzono automatyczne uruchamianie płatnych usług bez wiedzy użytkowników, które kosztowały nawet do 20 złotych miesięcznie.

Więcej na ten temat: https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/wydarzenia/uokik-nalozyl-395-mln-zl-kary-na-operatora-sieci-plus-przyczyna-jest-automatyczne/0hbrhsb

4. Na tajwańskiej konferencji Computex przy okazji prezentacji nowej linii laptopów #microsoft przedstawił wizję całkiem nowego systemu operacyjnego, Modern OS. Miałby on być bardzo dopracowany pod względem bezpieczeństwa, pozbawiony uciążliwych aktualizacji, a także wykorzystywać dobrodziejstwa związane ze sztuczną inteligencją i aplikacjami w chmurze.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/nowy-system-ms-to-nie-windows-jaki-bedzie-modern-os/

5. #facebook złożył wniosek patentowy dotyczący drona, który miałby być napędzany latawcami. Znacząco obniży to wagę, rozmiar i koszt wyprodukowania urządzenia. Nietypowe drony miałyby być bezprzewodowo zasilane z ziemi i generować energię dzięki panelom słonecznym.

Więcej na ten temat: https://www.theverge.com/2019/5/30/18645829/facebook-dual-kite-aerial-vehicle-drone-patent-application

#naukaprogramowania #programowanie #programista15k #technologia #informatyka #ciekawostki

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-05-24 10:15:01 | Ostatnio wołany: 2019-05-24 10:15:27Najnowsza Prasówka Technologiczna zainteresuje wszystkich, którzy chcieliby opanować pisanie czystego kodu w JS, a także tych, którzy chcieliby dowiedzieć się co nieco na temat deploymentu w Django. Przyjrzymy się też stosunkom Google’a z Huawei Technologies.

------
-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit
------

#frontend

1. [wideo] Dowiedz się, jak krok po kroku przepisać aplikację #eact + #edux na Apollo + Redux dzięki świetnej prezentacji stworzonej przez Peggy Rayzis na potrzeby Apollo Day, który niedawno odbył się w Nowym Jorku.

Więcej na ten temat: https://www.youtube.com/watch?v=blIUAXSdW1s

2. Zwiększ swoją wartość jako programisty #javascript dzięki opanowaniu dobrych praktyk pisania czystego kodu, czyli takiego, który w przyszłości bez problemu zrozumiesz Ty, a także Twoi następcy. Poradnik oparto na książce Roberta C. Martina “Clean Code”.

Więcej na ten temat: https://devinduct.com/blogpost/22/javascript-clean-code-best-practices

3. Jeśli wciąż zdarza Ci się zapominać, jak wykonać poszczególne czynności w JavaScript, to pewnie zainteresuje Cię ten cheatsheet idealny dla początkujących, ale mogący przydać się również nieco bardziej zaawansowanym. Warto mieć go pod ręką.

Więcej na ten temat: https://javascript.pythoncheatsheet.org/

4. Dowiedz się, jak w 5 krokach zautomatyzować update’y w #angular, jednocześnie utrzymując zespół developerów zaangażowanych w warunkach wynikających z dynamicznie zmieniającego się otoczenia.

Więcej na ten temat: https://medium.com/codestar-blog/how-we-automated-our-angular-updates-9790212aa211

5. Poniższy tutorial pokaże, jak przenieść najpopularniejsze abstrakcje funkcyjnego progamowania w JavaScript do PureScript, nowoczesnego języka funkcyjnego, który kompiluje się do JavaScript.

Więcej na ten temat: https://javascript.works-hub.com/learn/make-the-leap-from-javascript-to-purescript-c7ac7

------------

#backend

1. Hibernate to opensource’owy framework Java typu ORM, który nieco upraszcza tworzenie aplikacji w tym języku. Z poniższego tekstu dowiesz się, jakie korzyści wiążą się z jego używaniem oraz poznasz jego architekturę. Kolejne części tutoriala w przygotowaniu.

Więcej na ten temat: https://shandilya.dev/back-end/hibernate/hibernate-an-introduction/

2. #python jest uznawany za stosunkowo łatwy język, ale nigdy nie zaszkodzi mieć porządnego cheatsheeta pod ręką. Znajdziecie tutaj operatory, typy danych i mnóstwo funkcji, które przydadzą się początkującym, a często pewnie i też nieco bardziej zaawansowanym, developerom.

Więcej na ten temat: https://www.pythoncheatsheet.org/

3. Jeśli rozważacie zaczęcie używania w swoich projektach Entity Framework, to tekst Daniela Plawgo z SoftwareHut może pomóc w podjęciu decyzji. W tej publikacji skupiono się na rozwiązywaniu problemów, które może napotkać osoba przyzwyczajona np. do czystego SQL.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/ef-plus-aktualizacja-wielu-obiektow-jednym-zapytaniem/

4. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się nieco na temat deploymentu w #django, wysokopoziomowym frameworku webowym dla Pythona, to poniższy tutorial jest dla Ciebie. W przystępny sposób opisuje on sposób na poradzenie sobie z kilkoma problemami, na które możesz natrafić.

Więcej na ten temat: https://erayerdin.hashnode.dev/understanding-django-deployment-cjvwj1gf4002u7us11db9r0u5

5. Jeśli chcesz zwiększyć swoją wartość jako #java developera, to dobrym pomysłem może być zapoznanie się z 10 narzędziami do unit testów i automatyzacji, które mogą przydać się w codziennej pracy z tym językiem.

Więcej na ten temat: https://javarevisited.blogspot.com/2018/01/10-unit-testing-and-integration-tools-for-java-programmers.html

------------

INNE

1. Alphabet, holding mający w posiadaniu #google, zakończył współpracę z #huawei Technologies. Oznacza to, że chińska firma straci prawa do używania “pełnoprawnej” wersji Androida. Jest jednak bezpieczna przez 3 miesiące. Dostawy dla Huawei zamrozili również dostawcy procesorów.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/huawei-jest-bezpieczny-przez-3-miesiace-ma-tez-prawie-gotowy-wlasny-os/

2. Studentom z University of North California udało się odpalić zbudowaną przez nich rakietę. Ich celem było przekroczenie linii Karmana, umownej granicy między atmosferą ziemską a przestrzenią kosmiczną, która pierwszy raz została pokonana w 1942 roku przez stworzoną przez nazistowskie Niemcy rakietę V2.

Więcej na ten temat: https://www.wired.com/story/a-rocket-built-by-students-reached-space-for-the-first-time/

3. Doszło do dziwnego wycieku danych aż 50 milionów użytkowników #instagram i #facebook. Wśród poszkodowanych znalazło się wielu celebrytów i influencerów. Ślad prowadzi do indyjskiej agencji marketingowej, która oferuje znanym osobistościom pieniądze za posty sponsorowane.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/wyciek-danych-z-instagrama-i-facebooka-wsrod-ofiar-influencerzy/

4. Algorytm Google stworzony do wykrywania raka osiąga większą skuteczność niż lekarze. Testy wykazały, że był on w stanie wykryć raka płuc na podstawie jednego zdjęcia z tomografu komputerowego przeciętnie o 5 procent częściej od sześcioosobowej grupy ekspertów.

Więcej na ten temat: https://nt.interia.pl/raporty/raport-sztuczna-inteligencja/strona-glowna/news-algorytm-google-wykrywa-raka-pluc-lepiej-niz-lekarze,nId,3002410

5. Miasto Las Vegas zaakceptowało umowę z dowodzoną przez Elona Muska Boring Company opiewającą na 48,6 miliona dolarów. Tzw. LVCC Loop, system do podziemnego przemieszczania się, będzie składał się z dwóch tuneli przeznaczonych dla pojazdów oraz jednego dla pieszych.

Więcej na ten temat: https://www.theverge.com/2019/5/22/18636326/las-vegas-people-mover-lvcc-boring-company

#naukaprogramowania #programowanie #programista15k #technologia #informatyka #ciekawostki

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-05-17 10:18:38 | Ostatnio wołany: 2019-05-17 10:21:05Najnowsza Prasówka Technologiczna to m.in. rysowanie w CSS za pomocą JavaScript, świetny sposób na Collections w Java oraz projekt robota z doskonałym węchem jak u psa… Zapraszamy!

------
-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit
------

#frontend

1. Znacie Cube.js? To opensource’owy framework służący do tworzenia analitycznych aplikacji webowych. Służy przede wszystkim do tworzenia wewnętrznych narzędzi business intelligence oraz dodawania do istniejącej aplikacji narzędzi analitycznych skierowanych do klienta. Dzięki temu tutorialowi poznacie jego tajniki.

Więcej na ten temat: https://cube.dev/blog/cubejs-open-source-dashboard-framework-ultimate-guide/

2. Dowiedz się, jak wstawiać kod JS wewnątrz plików CSS za pomocą Houdini, zestawu API pozwalającego na podpięcie się pod silnik CSS, a także nauczyć się, jak użyć części specyfikacji Houdini do rysowania w CSS za pomocą #javascript.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/js-oraz-rysowanie-w-css/

3. Blueprint to oparty na #react webowy toolkit UI. Zoptymalizowano go pod kątem tworzenia złożonych interfejsów dla aplikacji desktopowych o dużej gęstości danych. Na stronie projektu można zapoznać się z jego dokumentacją oraz uzyskać dostęp do repozytorium zamieszczonym na GitHubie.

Więcej na ten temat: https://blueprintjs.com/

4. Zapraszamy do lektury podsumowania, które obrazuje różne (w tym niepoprawne) sposoby użycia cookie z atrybutami domain i path, a także tłumaczy ich wpływ na bezpieczeństwo aplikacji i możliwość wykorzystania przy różnych atakach.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/cookie-jak-zastosowac-atrybuty-domain-i-path/

5. Odpowiednie zabezpieczenie aplikacji typu single-page (SPA) jest bardzo ważne i można je osiągnąć na kilka sposobów. Autor poniższego wpisu skupia się na podejściu wykorzystującym tzw. JSON Web Tokens (JWT) jako mechanizm przekazywania praw użytkownika, a także przedstawia korzyści i potencjalne zagrożenia związane z opieraniem bezpieczeństwa na JWT.

Więcej na ten temat: https://angular-academy.com/angular-jwt/

------------

#backend

1. Wciąż rosnąca popularność #python i Vue.js sprawia, że coraz więcej developerów szuka sposobu na ich połączenie w celu stworzenia aplikacji typu single-page (SPAs). Dzięki temu wpisowi dowiesz się, jak uruchomić Vue.js w aplikacji #django.

Więcej na ten temat: https://johnfraney.ca/posts/2019/05/14/integrate-django-vuejs/

2. MonoGame, otwarta implementacja, a zarazem następca #microsoft XNA, to framework pozwalający na tworzenie gier przy użyciu C#. Dowiedz się, jak zbudowany jest kod w MonoGame i czym różni się praca z nim na przykład od pracy z #unity.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/monogame-czyli-jak-stworzyc-gre-w-c/

3. Indified String Concatenation (ISC) przyniosła możliwość zaimplementowania wyrażeń konkatenacyjnych String przy użyciu invokedynamic. Dzięki poniższemu tekstowi dowiesz się więcej na temat tego zagadnienia.

Więcej na ten temat: https://cl4es.github.io/2019/05/14/String-Concat-Redux.html

4. Czy całe IT opiera się na #java 8? Kim są “Dark Matter Developers”? Zapraszamy do lektury bardzo ciekawego felietonu Vicki Boykis, w którym poruszone zostały m.in. zagadnienia związane z kondycją branży i rozwojem zawodowym programistów.

Więcej na ten temat: https://veekaybee.github.io/2019/05/10/java8/

5. Collections to funkcjonalność języka Java, która może wprowadzać pewne zamieszanie. Clojure to dynamiczny funkcyjny dialekt LISP działający na platformie Java, np. #scala. Co istotne w kontekście łatwości przyswajania wiedzy, Clojure opowiada się za niezmiennymi strukturami danych.

Więcej na ten temat: https://blog.klipse.tech/clojure/2019/05/10/java-is-confusing-clojure-is-simple.html

------------

INNE

1. Używasz starszej wersji oprogramowania #adobe? Możesz zostać pozwany. Czasy, w których raz kupione oprogramowanie na zawsze stawało się naszą własnością, powoli odchodzą.

Więcej na ten temat: https://www.chip.pl/2019/05/uzywasz-starego-oprogramowania-adobe-moze-cie-pozwac/

2. Odkryto groźne luki bezpieczeństwa w produktach Intela, które pozwalają na kradzież informacji prosto z procesora. Przypominają one nieco znane już dziury nazwane Spectre i Meltdown. #apple i Microsoft wypuścili już odpowiednie patche.

Więcej na ten temat: https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/bezpieczenstwo/odkryto-grozne-luki-w-procesorach-intela-jak-sprawdzic-czy-jestesmy-zagrozeni/qq0s56t

3. Podatność w WhatsAppie pozwalała na zarażanie urządzeń użytkowników złośliwym oprogramowaniem. Wśród zaatakowanych znalazły się osoby związane z instytucjami broniącymi praw człowieka. Za atakiem może stać kontrowersyjny izraelski dostawca oprogramowania.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/uzytkownicy-whatsappa-zaatakowani-stoi-za-tym-izraelska-firma/

4. Robot, który będzie operował węchem co najmniej tak dobrym, jak u psa? Czemu nie. Andreas Mershin, grecko-rosyjski naukowiec, już nad tym pracuje.

Więcej na ten temat:
https://www.wired.com/story/quest-to-make-robot-smell-cancer-dog/

5. Pierwsze załogowe loty na Marsa już bardzo niedługo. Jeśli planeta okaże się przyjazna, to następnym krokiem będzie kolonia na Czerwonej Planecie. Na pewno wszystko pójdzie dobrze: studenci z Politechniki Wrocławskiej już o to zadbają.

Więcej na ten temat:
https://geek.justjoin.it/polska-baza-na-marsie-studenci-prezentuja-projekt/

#naukaprogramowania #programowanie #programista15k #technologia #informatyka #ciekawostki

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-05-10 11:29:45 | Ostatnio wołany: 2019-05-10 11:33:28Co w ramach Prasówki Technologicznej przygotowaliśmy dla Was w tym tygodniu? Frontendowców może zainteresować świetny zestaw tutoriali dla programujących w React.js, backendowcy pewnie zwrócą uwagę na grę napisaną w Pythonie… przez trzynastolatka, a wszyscy zainteresowani wpływem technologii na życie ludzkie mogą sprawdzić, jakie plany na najbliższy czas ma Microsoft.

------
-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit
------

#frontend

1. Poznajcie 10 artykułów z ostatnich tygodni zebranych przez Mybridge, które pomogą Wam poprawić skilla w React.js – biblioteki, którą powinien znać każdy, kto wiąże swoją programistyczną przyszłość z #javascript.

Więcej na ten temat: https://medium.mybridge.co/react-js-top-10-articles-for-the-past-month-v-may-2019-c0729e8a66c5

2. #microsoft wypuścił opensource’owy projekt React Native przeznaczony do tworzenia aplikacji na #windows. Udostępnione repozytorium zawiera support dla Windows 10 SDK, który pozwala na tworzenie aplikacji obsługiwanych przez każdy sprzęt, na którym odpalisz Win 10.

Więcej na ten temat: https://vipinfotech.com/microsoft-introduce-react-native-open-source-project-for-building-windows-application/

3. Angular Forms na początku mogą sprawiać pewne problemy, o ile dokładnie nie omówi się, po co właściwie chce ich się użyć. O ile się da, lepiej uczyć się na błędach innych, a Tim Deschryver chętnie wytłumaczy Wam, jak można używać Forms w produktywny sposób.

Więcej na ten temat: https://blog.angularindepth.com/working-with-angular-forms-in-an-enterprise-environment-8279df4ae6fd

4. Czy TypeScript to jedyny język, jakiego potrzebuje Twoja firma? William Saar udziela bardzo ciekawej odpowiedzi na to pytanie, analizując jego przewagi nad innymi rozwiązaniami, a także pewne bolączki.

Więcej na ten temat: saarw/is-typescript-the-only-language-your-company-needs-9f1fb11925b4" rel="nofollow">https://medium.com/@saarw/is-typescript-the-only-language-your-company-needs-9f1fb11925b4

5. W specjalnym odcinku podcastu The Diff w całości poświęconym #react i React Native jednym z gości jest Kathryn, programistka z Instagrama. Z audycji dowiecie się m.in. o co chodzi z tymi całymi Hooksami i jakich nowych funkcjonalności możemy spodziewać się w przyszłości.

Więcej na ten temat: https://thediffpodcast.com/docs/episode-7

------------

#backend

1. Dzięki temu tutorialowi dowiesz się, jak stworzyć prostą aplikację czatową przy użyciu #python, #django i React. Świetne, jeśli chcesz trochę potrenować. API użyte do czatu to Stream.

Więcej na ten temat: https://dev.to/nickparsons/tutorial-chat-with-python-django-and-react-1cpk

2. Ogromna ilość materiałów dotyczących Pythona i ciągłe wsparcie społeczności sprawia, że jest to język, którego opanowanie może być naprawdę łatwe i przyjemne. Dowodzi tego przykład trzynastolatka, który był w stanie napisać w Pythonie prostą grę.

Więcej na ten temat: https://i.redd.it/mbdmzikdw0x21.png

3. Bezpieczeństwo aplikacji internetowych to zagadnienie, którego nie należy traktować po macoszemu, a można się spodziewać, że będzie ono tylko zyskiwać na znaczeniu. Poznaj 10 najpopularniejszych rodzajów ataków sieciowych według OWASP, instytucji monitorującej zagrożenia w internecie.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/10-najpopularniejszych-wedlug-owasp-rodzajow-atakow-sieciowych/

4. Jesteś programistą #java i zależy Ci na ciągłym rozwoju? Poznaj 5 frameworków, które warto ogarniać w 2019, aby nie pozostać w tyle.

Więcej na ten temat: https://javarevisited.blogspot.com/2018/04/top-5-java-frameworks-to-learn-in-2018_27.html

5. Każdy, kto poznaje nowy język lub narzędzie wie, jak istotne jest używanie odpowiedniej terminologii. Poniższy tekst powinien rozwiać wątpliwości dotyczące różnic pomiędzy pojęciami takimi jak Component, Service, Controller i Repository w Springu.

Więcej na ten temat: https://javarevisited.blogspot.com/2017/11/difference-between-component-service.html

------------

INNE

1. Dlaczego w internecie bez skrępowania opowiadamy o rzeczach, którymi nie podzielilibyśmy się z obcą osobą spotkaną na ulicy? Na to i kilka innych pytań stara się odpowiedzieć świetny tekst Aleksandry Grendys, która przygląda się zagadnieniu prywatności w sieci.

Więcej na ten temat: https://www.chip.pl/2019/05/felieton-internet-bez-tabu/

2. Windowsowy Pasjans (czyli tak naprawdę Microsoft Solitaire) trafił do elitarnego grona Video Hall of Fame. Kapituła doceniła niebagatelny wpływ tej nieskomplikowanej, ale satysfakcjonującej gry na casualowy gaming.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/pasjans-w-growej-hali-slaw-no-nareszcie/

3. Fundacja Digital Poland chce rozpocząć ogólnopolską debatę na temat cyfryzacji kraju. Okazuje się, że nasze pozycje w światowych rankingach digitalizacji pozostawiają wiele do życzenia.

Więcej na ten temat: https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/wydarzenia/fundacja-digital-poland-chce-rozpoczac-ogolnopolska-debate-na-temat-cyfryzacji-polski/hjw16qz

4. Co słychać u Microsoftu, który pod kierownictwem Satyi Nadelli zdecydowanie dobrze sobie radzi? Redakcja The Verge dzieli się wglądem w wizję dotyczącą przyszłości Windowsa, Office’a i cyfrowej organizacji pracy.

Więcej na ten temat: https://www.theverge.com/2019/5/8/18536885/microsoft-windows-office-future-vision-envisioning-center-video-demo

5. Izraelskie siły powietrzne zbombardowały siedzibę hakerów pracujących dla palestyńskiej organizacji Hamas. Fizyczne ataki w odpowiedzi na zagrożenia cybernetyczne wciąż należą do rzadkości, ale pewnie niedługo się to zmieni.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/izrael-bombarduje-siedzibe-hakerow-hamasu-palestynska-infrastruktura-zniszczona/

#naukaprogramowania #programowanie #programista15k #technologia #informatyka #ciekawostki

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-04-26 15:46:00 | Ostatnio wołany: 2019-04-26 15:46:24Najnowsza Prasówka Technologiczna to, jak zwykle, zbiór najciekawszych linków ze świata #it. Dziś dowiecie się m.in., jak usprawnić swoją pracę w #reactjs, co powinien umieć porządny Python Developer w 2019 oraz… jakim bohaterem “Gry o Tron” jest Wasz ulubiony język. Zapraszamy!

------
-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit
------

Frontend
Wraz z wersją #react 16 możliwe stało się używanie tzw. portali, które używane są, gdy chcemy poprawnie umiejscowić lub uformować dany element. Więcej dowiesz się dzięki poniższemu tutorialowi.

Więcej na ten temat: https://blog.hackages.io/react-portals-how-does-it-work-afa79dccc555

2. Dowiedz się, jakie znaczenie mają directives w #angular dzięki przeznaczonemu dla początkujących tutorialowi, który przeprowadzi Cię przez proces budowy własnych rozszerzeń właśnie za ich pomocą.

Więcej na ten temat:
https://morioh.com/p/f09a73b9982b/creating-custom-angularjs-directives-for-beginners

3. Od niedawna w serwisie Medium dostępna jest tworzona przez społeczność ciekawa baza tutoriali dotyczących konkretnych funkcjonalności Angulara. Zapowiada się na świetne źródło wiedzy.

Więcej na ten temat:
https://medium.com/angular-shots

4. Słyszeliście o #storeon? To naprawdę niewielki state manager przeznaczony dla nowoczesnych frontendowych aplikacji, który może Wam nieco przypominać Redux. Zajmujący całe 173 bajty Storeon nadaje się do używania w #react i #preact.

Więcej na ten temat:
https://evilmartians.com/chronicles/storeon-redux-in-173-bytes

5. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się nieco więcej na temat specyfiki pracy w ReactJS albo zastanawiasz się, co mógłbyś zrobić w nim lepiej, to być może zainteresuje Cię zbiór dobrych praktyk przygotowany przez osobę, która sama już nie wie, ile napisała projektów w React i jego ekosystemie.

Więcej na ten temat:
https://geek.justjoin.it/8-dobrych-praktyk-pracy-w-react-js/

Backend
1. Dzięki temu tutorialowi dowiesz się, jak uruchomić napisany w #python skrypt używając głosowych poleceń w systemie Alexa. Będzie to możliwe dzięki aktywowaniu opcji WayScript Alexa Skill.

Więcej na ten temat: https://wayscript.com/blog_entry/36

2. Według badania przeprowadzonego przez StackOverflow, Python to drugi najbardziej uwielbiany język na świecie. Może o tym też świadczyć siła jego społeczności. Ale co właściwie powinien potrafić Python developer w 2019? Wszystko stanie się jasne dzięki poniższemu tekstowi.

Więcej na ten temat: https://cvcompiler.com/blog/what-do-companies-expect-from-python-devs-in-2019/

3. Oczywiście ogromne rzesze fanów ma również #java. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem języka odpowiedniego dla Ciebie, to może zainteresujesz się tym tekstem napisanym z pozycji jej zdecydowanego entuzjasty.

Więcej na ten temat: https://javarevisited.blogspot.com/2018/07/10-reasons-to-learn-java-programming.html

4. Dzięki temu świetnemu tutorialowi kierowanemu do użytkowników Django dowiesz się jak stworzyć progressive web app (PWA), czyli responsywną apkę, która jest w stanie zapewnić userowi część zawartości strony internetowej, gdy jest on offline.

Więcej na ten temat: https://medium.com/beginners-guide-to-mobile-web-development/convert-django-website-to-a-progressive-web-app-3536bc4f2862

5. Ten poradnik wyjaśni, jakie procesy, krok po kroku, muszą zajść, aby z sukcesem odpalić program napisany w #scala w Javie. Zostanie do tego użyty kompiler Java javac.

Więcej na ten temat:https://benmosheron.gitlab.io/blog/2019/04/16/scala-for-java.html

Inne
1.Facebook może zapłacić nawet 5 miliardów dolarów kary w związku z aferą nieistniejącej już firmy Cambridge Analytica. Ogromna kwota stanowi skromną ⅓ kwartalnych dochodów firmy i już została wpisana w koszta prowadzonej działalności.

Więcej na ten temat: https://www.chip.pl/2019/04/facebook-moze-zaplacic-nawet-5-miliardow-dolarow-kary/

2. Jakim bohaterem “Gry o Tron” jest Twój ulubiony język? Brzmi niepoważnie, ale ten artykuł to świetny przykład infotainmentu – doskonale łączy funkcję edukacyjną z rozrywkową.

Więcej na ten temat: https://intersog.co.il/blog/what-if-programming-languages-were-game-of-thrones-characters/?fbclid=IwAR2BXlU9Ut8pzXrnDnwjQF9g54kzO0Wf-IFWqlyiBuxXnxoq7cQla_v9Czo

3. Francuski komunikator rządowy przeznaczony dla pracowników administracji zapowiadany był jako swoisty następca WhatsAppa czy Telegrama. Niestety już pierwszego dnia od uruchomienia wykazano bardzo poważne luki w zabezpieczeniach.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/francuski-tchap-mial-byc-lepszy-od-whatsappa-wlamano-sie-na-niego-juz-pierwszego-dnia/

4. Microsoft ma za sobą świetny kwartał, utrzymując pozycję jednej ze “zdrowszych” firm w gronie gigantów technologicznych. Moloch założony przez Billa Gatesa może się pochwalić 8,8 miliarda dolarów zysku na czysto.

Więcej na ten temat: https://www.spidersweb.pl/2019/04/microsoft-wyniki-finansowe-q1-2019.html

5. Unia Europejska chce zbierać dane biometryczne. Projekt dotyczący stworzenia scentralizowanej bazy zawierającej dane 350 milionów osób przeszedł w obu głosowaniach w Parlamencie Europejskim.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/ue-chce-zbierac-dane-biometryczne-czeka-nas-baza-liczaca-350-milionow-osob/

#naukaprogramowania #programowanie #programista15k #technologia #informatyk #ciekawostki

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-04-19 18:11:03 | Ostatnio wołany: 2019-04-19 18:12:35


Wesołych, rodzinnych świąt Mirki i Mirabelki! Wylogujcie się na ten czas, spędźcie go z bliskimi - spróbujcie może nawet tego całego "spaceru". Po wszystkim wyślijcie nam fotki dokumentujące to, jak spędziliście święta z dala od sieci. Do zobaczenia! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#easterlogout #diyeaster #json #programowanie #naukaprogramowania #ciekawostki #diy #technologia #justjoinit

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-04-19 10:21:28 | Ostatnio wołany: 2019-04-19 10:22:26Dzisiejsza Prasówka Technologiczna dostarczy Wam wiedzy dotyczącej usprawnienia procesów zachodzących w ReactJS i Angular oraz na temat tego, jak zabezpieczyć dane przed odczytem przez obcy serwer. Poznacie również dalsze losy twórcy WikiLeaks oraz firmy Huawei, która miała ostatnio sporo kłopotów. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

------------
-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit
------------

#frontend

1. Poznajcie Frontity, framework #react przypominający nieco Gatsby lub Next, ale łatwiejszy do opanowania i w 100% skupiony na #wordpress.

Więcej na ten temat:
https://www.reddit.com/r/alphaandbetausers/comments/bek5ax/web_developers_frontity_a_react_framework_to/

2. Biblioteki #angular to świetny sposób na organizowanie kodu. Dzięki poniższemu tekstowi poznasz m.in. taksonomię bibliotek ze względu na cel, który mają spełnić oraz dowiesz się nieco więcej na temat lazy loadingu.

Więcej na ten temat:
tomastrajan/why-and-how-to-lazy-load-angular-libraries-a3bf1489fe24" rel="nofollow">https://medium.com/@tomastrajan/why-and-how-to-lazy-load-angular-libraries-a3bf1489fe24

3. Jeśli na co dzień pracujesz w ReactJS i chciałbyś usprawnić pewne procesy, to pewnie zainteresuje Cię tekst, który w przystępny sposób przedstawia 6 sposobów na wydatną poprawę jego performance’u.

Więcej na ten temat:
https://itnext.io/6-tips-for-better-react-performance-4329d12c126b

4. Jeśli nie poznałeś jeszcze możliwości React Hooks, to teraz jest na to dobry moment. Poniższy tutorial pomoże Ci od podstaw stworzyć demonstracyjną apkę React Native przy użyciu Hooks i Crowdbotics.

Więcej na ten temat:
https://medium.com/crowdbotics/build-a-react-native-app-with-react-hooks-5498e1d5fdf6

5. [wideo] Vue.js nazywany jest “progresywnym frameworkiem #javascript”. Jeśli zastanawiasz się, o co właściwie w tym chodzi, to mamy dla Ciebie świetny, bardzo aktualny tutorial, który poprowadzi Cię w ten świat od samego początku.

Więcej na ten temat:
https://laraveltutorial.info/videos/learn-vue-js-full-course-for-beginners-2019/

------------

#backend

1. Zagadnienia związane z bezpieczeństwem zawsze cieszą się dużym powodzeniem, bo zawsze jest coś, co można by w tej materii poprawić. Jeśli interesuje Cię kreatywne podejście do cybersecurity, to z poniższego tekstu dowiesz się, jak zabezpieczyć dane przed odczytem przez obcy serwer.

Więcej na ten temat:

https://geek.justjoin.it/of-cors-its-safe-zabezpieczenie-przed-odczytem-danych-przez-obcy-serwer/

2. Mapy ciepła (heatmaps) są często używane np. do obrazowania częstotliwości występowania różnych eventów. Na rynku mamy różne narzędzia do tworzenia takich map, ale zawsze można napisać swoje – np. w #python, czego dotyczy poniższy tutorial.

Więcej na ten temat:
https://www.geodose.com/2018/01/creating-heatmap-in-python-from-scratch.html

3. Pair programming ma zarówno wielkich zwolenników, jak i zaciekłych przeciwników. Dowiedz się, jakie korzyści może przynieść programowanie w parze z kompilatorem Roslyn.

Więcej na ten temat:
https://geek.justjoin.it/programowanie-w-parze-z-kompilatorem-roslyn/

4. To już druga część poradnika dotyczącego tworzenia mikroserwisów z Spring Bootem i Spring Cloudem. Jeśli przegapiłeś pierwszą część, to oczywiście również znajdziesz do niej link.

Więcej na ten temat:
https://itnext.io/microservices-with-spring-boot-and-spring-cloud-20f689b17fc7

5. Przeczytaj relację z historycznego spotkania, które niedawno miało miejsce w Seattle. Grupie Puget Sound Programming Python (PuPPy) udało się zebrać twórców m.in. Javy i Pythona, z którymi dyskutowano na temat tworzenia i utrzymywania języków.

Więcej na ten temat:
https://thenewstack.io/a-conversation-with-the-creators-behind-python-java-typescript-and-perl/

------------

INNE

1. Julian Assange, jeden z założycieli portalu #wikileaks, został aresztowany przez brytyjską policję zaraz po tym, jak władze Urugwaju pozbawiły go udzielanego przez siedem lat azylu. Aktywista boi się ekstradycji do USA, gdzie może odpowiadać karnie za ujawnianie tajnych informacji.

Więcej na ten temat:
https://geek.justjoin.it/julian-assange-aresztowany-obawia-sie-zarzutow-ze-strony-usa/

2. #huawei może rozwijać sieć 5G w Niemczech. W przeciwieństwie do władz USA, niemieccy włodarze wycofali się z planów powstrzymania kontrowersyjnej chińskiej korporacji przed ekspansją.

Więcej na ten temat:
https://www.chip.pl/2019/04/niemcy-nie-pojda-w-slady-usa-huawei-moze-rozwijac-siec-5g/

3. Problemów z bezpieczeństwem ciąg dalszy. Tym razem niepowołane osoby miały dostęp do kont mailowych hostowanych przez #microsoft. Nie wiadomo w jaki sposób hakerzy weszli w posiadanie danych umożliwiających zalogowanie się jako pomoc techniczna.

Więcej na ten temat:
https://geek.justjoin.it/outlook-zagrozony-hakerzy-mieli-dostep-do-kont-microsoftu/

4. Właśnie wpadli twórcy jednego z największych miejsc w dark webie, które umożliwiało zakup nielegalnych substancji. Wszystko dzięki wypłatom dokonywanym w bankomatach na Manhattanie.

Więcej na ten temat:
https://www.wired.com/story/sinmed-dark-web-manattan-district-attorney-atm-withdrawals/

5. #facebook pracuje nad własnym wirtualnym asystentem, który miałby stanowić konkurencję dla Alexy i Siri. Podobno niejawne prace trwają już od 2018 roku. Asystent ma znaleźć zastosowanie głównie w ramach obsługi sprzętu do rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej.

Więcej na ten temat:
https://www.onet.pl/?utm_source=www.komputerswiat.pl_viasg_komputerswiat&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&pid=0ee6f643-2579-4128-975d-da63545a5bc2&sid=07372b08-f780-4b33-9df9-1b765bfb7d0f&utm_v=2

#naukaprogramowania #programowanie #programista15k #technologia #informatyka #ciekawostki

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-04-12 11:01:14 | Ostatnio wołany: 2019-04-12 11:01:44Czołem! W najnowszej Prasówce Technologicznej poznasz aplikacje, na których najlepiej ćwiczyć pisanie kodu, a także dowiesz się, jakie narzędzia warto opanować, aby być na bieżąco z rynkiem. Dowiesz się też, dlaczego najpopularniejszy język programowania to... angielski. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

------------
-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit
------------

#frontend

1. W dzisiejszych czasach linki są wszędzie. Lubimy szybki dostęp do wiedzy i chcemy, aby wszystko sprawnie działało, tu i teraz. Dowiedz się, jak używać deep linkingu w #react Native, aby zoptymalizować customer experience.

Więcej na ten temat:
abhisheknalwaya/react-native-deep-linking-for-ios-and-android-d33abfba7ef3" rel="nofollow">https://medium.com/@abhisheknalwaya/react-native-deep-linking-for-ios-and-android-d33abfba7ef3

2. Z tego artykułu kierowanego do nieco bardziej zaawansowanych użytkowników #angular dowiesz się, jak zaimplementować komponent autouzupełniania wielokrotnego użytku przy użyciu CDK.

Więcej na ten temat:
https://netbasal.com/advanced-angular-implementing-a-reusable-autocomplete-component-9908c2f04f5

3. Słyszeliście o Styletron? To zestaw narzędzi do stylingu CSS w #javascript, który oferuje wysoką wydajność i skalowalność. Jest przy tym zorientowany na komponenty i stanowi nowatorskie podejście do CSS w JS.

Więcej na ten temat:
https://baseweb.design/blog/getting-started-with-styletron/

4. [wideo] Z poniższego tutoriala dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć, aby zacząć przygodę z Vue.js, opensource’owym frameworkiem JavaScript.

Więcej na ten temat:
https://laraveltutorial.info/videos/learn-vue-js-full-course-for-beginners-2019/

5. Jak wiadomo, najlepszym sposobem na naukę jest praktyka. Doskonale rozumie to autor poniższego tekstu, który przygotował zestaw pomysłów na apki pozwalające na podniesienie twoich umiejętności. Wszystko to z podziałem na trzy poziomy zaawansowania.

Więcej na ten temat:
https://medium.freecodecamp.org/here-are-some-app-ideas-you-can-build-to-level-up-your-coding-skills-39618291f672

------------

#backend

1. Jeśli nie do końca orientujesz się we wszystkich dostępnych bibliotekach GraphQL dla Javy, a chciałbyś trochę się ich nauczyć i wypróbować w swoim projekcie, to mamy dobrą wiadomość: stworzono dla Ciebie specjalny cheat sheet.

Więcej na ten temat:
https://blog.graphqleditor.com/GraphQL-Java-Cheat-Sheet/

2. Czysty kod ma status niemal legendarny. Wielu z nas o nim słyszało, ale ilu go widziało? Aby poprawić ten stan rzeczy, poznajcie kilka dobrych praktyk charakteryzujących pisanie w C#.

Więcej na ten temat:
https://geek.justjoin.it/zasady-czystego-kodu-c-w-pigulce/

3. Tym razem coś dla #java developerów na pewnym poziomie zaawansowania. Poznajcie listę narzędzi, dzięki któremu Wasza praca w 2019 będzie efektywniejsza.

Więcej na ten temat:
https://javarevisited.blogspot.com/2019/02/10-tools-advanced-java-developers-should-know.html

4. Jeśli stawiasz swoje pierwsze kroki w #django, to być może zainteresuje Cię art, w którym krok po kroku wytłumaczono jak stworzyć proste to-do API.

Więcej na ten temat:
https://morioh.com/p/a5a2d157805c/creating-a-simple-todo-api-with-django

5. Sieci neuronowe to temat, który pobudza wyobraźnię. Dzięki temu artykułowi dowiesz się jak stworzyć dwie sprzężone sieci neutronowe (FFNNs) przy użyciu biblioteki TensorFlow.

Więcej na ten temat:
https://www.kdnuggets.com/2017/10/tensorflow-building-feed-forward-neural-networks-step-by-step.html

------------

INNE

1. Niedawno świętowaliśmy 30 urodziny WWW. Zobacz jak wygląda najstarsza strona internetowa, którą znamy, a która… nadal działa!

Więcej na ten temat:
https://glitch.com/culture/the-web-is-30-hbd/

2. Polscy programiści z Uniwersytetu Warszawskiego zdobyli złoty medal na Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu (ACM ICPC), zajmując czwarte miejsce. Srebrny medal przypadł ich kolegom z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Więcej na ten temat:
https://geek.justjoin.it/sukces-polskich-programistow-zloto-dla-warszawy-srebro-dla-wroclawia/

3. Jak mówi znany dowcip, najpopularniejszy język programowania to angielski. Dowiedz się, na czym polega mądrość kryjąca się za tym żartobliwym powiedzonkiem.

Więcej na ten temat:
https://www.wired.com/story/coding-is-for-everyoneas-long-as-you-speak-english/

4. Wybierasz się na rozmowę rekruta… yyy, interview? Upewnij się, że dobrze wypadniesz dzięki prostemu narzędziu do nauki kluczowych technologicznych zwrotów po angielsku.

Więcej na ten temat:
https://angielskiwit.pl/

5. #microsoft Powershell, popularny interpreter poleceń, doskonale radzi sobie na Linuksie. Powodem mniejszego powodzenia na Windowsie mogą być problemy z kompatybilnością części modułów.

Więcej na ten temat:
https://geek.justjoin.it/powershell-swietnie-radzi-sobie-na-linuksie-a-przeciez-odpowiada-za-niego-microsoft/

#naukaprogramowania #programowanie #programista15k #technologia #informatyka #ciekawostki

Przejdź do wpisu
Założona przez:

JustJoinIT

Osób na liście: 97
Wołań: 43
Newsy ze świata startupów, branży IT i programowania.

Kategoria: Nauka i newsy

Ostatnie wydarzenia (zobacz wszystkie)


2019-06-24 15:48:55
@ryba23 dołączył do listy


2019-06-14 09:48:40
@JustJoinIT zawołał do wpisu


2019-06-09 18:11:10
@ciastkoVan dołączył do listy


2019-06-07 11:23:14
@strabcioo dołączył do listy


2019-06-07 09:50:14
@JustJoinIT zawołał do wpisu


2019-06-04 12:27:12
@repunch dołączył(a) do listy


2019-05-31 19:21:36
@czarnobiaua dołączył do listy


2019-05-31 12:22:27
@JustJoinIT zawołał do wpisu


2019-05-24 10:23:27
@rumcajs666 dołączył do listy


2019-05-24 10:15:27
@JustJoinIT zawołał do wpisu