Dodany: 2019-10-11 12:47:09 | Ostatnio wołany: 2019-10-11 12:47:39Zapraszamy do najnowszej Prasówki Technologicznej! A co przygotowaliśmy dla Was tym razem? Na szczególną uwagę zasługuje tekst, który przypadnie do gustu i frontendowcom, i backendowcom, bo traktuje o tym, jak ci drudzy mogą ułatwić pracę tym pierwszym – a przecież mają wspólny cel. Sprawdzimy również co słychać u Libry, facebookowej kryptowaluty, a także… w szwedzkim oddziale McDonalda.

-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit

#frontend

1. Dość dużo czasu minęło, odkąd Dan Abramov ogłosił projekt Suspense, przyszłościową wizję asynchronicznego renderingu i data fetchingu w #react. Niestety Suspense dla data fetchingu został przesunięty na koniec roku. Na szczęście niedawno wydano eksperymentalną wersję React Async v9.

Więcej na ten temat: ghengeveld/react-async-v9-and-beyond-78cceec83de8" rel="nofollow">https://medium.com/@ghengeveld/react-async-v9-and-beyond-78cceec83de8

2. Jeśli jesteś JavaScript developerem, to oczywiście słyszałeś już o #redux. Ale czy na pewno znasz wszystkie zalety wynikające z używania tego narzędzia? Oddajmy głos autorowi poniższego artykułu, który chętnie wyjaśni, dlaczego znajomość Redux czyni Cię lepszym developerem.

Więcej na ten temat: https://www.robinwieruch.de/redux-javascript

3. Częstym problemem, z którym muszą zmagać się frontendowcy, jest brak dokumentacji backendu. To nie jedyna bolączka, która skutecznie może utrudnić pracę pomiędzy developerami z obu “endów”. Jak skutecznie temu zaradzić?

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/jak-backendowcy-moga-ulatwic-prace-frontendowcom-devdebata/

4. [wideo] #hooks to funkcjonalność Reacta, która zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników. Dowiedz się, jak zbudować efektywną aplikację wideoczatu przy użyciu Twilio Video i React przy użyciu Hooksów takich jak useState, useCallback, useEffect i useRef.

Więcej na ten temat: https://www.twilio.com/blog/video-chat-react-hooks

5. Testowanie to bardzo ważna część procesu tworzenia oprogramowania. Dzięki poniższemu tekstowi dowiesz się, jakich błędów uniknąć, aby testy aplikacji w React i Redux były jak najwydajniejsze.

Więcej na ten temat: https://blog.pragmatists.com/rethinked-guide-to-testing-react-redux-applications-4df038705ce8

#backend

1. Zastanawialiście się kiedyś, czy można użyć komputera kwantowego do gier? Dzięki poniższemu tekstowi dowiecie się, na ile może się to przydać entuzjastom gier RPG i co to ma wspólnego z #python.

Więcej na ten temat: https://agentanakinai.wordpress.com/2019/10/07/quantum-rpg-character-generator/

2. Backendowcu, czy potrafiłbyś przekazać na front detale sytuacji wyjątkowych? Czy wykonując swoją codzienną pracę zastanawiasz się, jak wpływa ona na frontend? Poniższy tekst może dać ogląd na to, co zrobić, aby współpraca w firmie przebiegała harmonijnie.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/jak-backendowcy-moga-ulatwic-prace-frontendowcom-devdebata/

3. Spring i Hibernate to jedne z popularniejszych frameworków webowych Java. Trudno wyobrazić sobie developera chcącego rozwijać się w branży stron internetowych bez ich znajomości. Jeśli masz w tym zakresie pewne braki, to dzięki temu tekstowi poznasz najlepsze kursy.

Więcej na ten temat: https://javarevisited.blogspot.com

4. Dzięki poniższemu wpisowi dowiesz się, czym są hash tables w Pythonie, do czego się ich używa i jak poprawnie wykorzystać je do zaimplementowania słowników w najpopularniejszym pythonowym interpreterze – CPython.

Więcej na ten temat: https://www.data-structures-in-practice.com/hash-tables/

5. [wideo] Nie jest tajemnicą, że upór pozwala ludziom przenosić góry. Samodzielna nauka języka programowania, szczególnie tak przyjaznego i posiadającego niesamowitą społeczność jak Python, jest zatem w zasięgu wielu z nas. Poznajcie pewną inspirującą historię.

Więcej na ten temat: https://www.youtube.com/watch?v=lH1CF_hayck&feature=youtu.be

Inne

1. Kitty Hawk, startup finansowany m.in. przez Larry’ego Page’a, finansuje elektryczny samolot. HVSD, zwany również Heaviside, ma cechować ergonomiczna konstrukcja, spory zasięg i cicha praca silników.

Więcej na ten temat: https://mamstartup.pl/tak-wyglada-heaviside

2. Być może jesteśmy już coraz bliżej diagnozowania schizofrenii i innych zaburzeń psychicznych przez sztuczną inteligencję. Dotychczasowe testy zostały przeprowadzone na niewielkich próbach, ale ich rezultaty są obiecujące.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/diagnoza-schizofrenii-w-dwie-minuty-pomoze-smartfon/

3. IKEA przyjęła zapłatę w ethereum od firmy Nordic Store. Gert Sylvest, współzałożyciel Tradeshift, firmy specjalizującej się w technologii blockchain, twierdzi, że niedługo tego typu środki płatnicze staną się podstawą wszystkich płatności.

Więcej na ten temat: https://www.chip.pl/2019/10/ikea-przyjmuje-platnosci-w-kryptowalutach/

4. Libra, facebookowa kryptowaluta, trafia na opór nie tylko międzynarodowych regulatorów, ale i partnerów. Z projektu wycofuje się PayPal, jeden z pierwszych podmiotów, który do niego dołączył.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/projekt-libra-upada-paypal-sie-wycofuje/

5. Szwedzki oddział McDonald’s wyszedł z ciekawą inicjatywą. Od jakiegoś czasu w jednej z 55 stacji na terenie kraju można nie tylko zjeść, ale również podładować elektryczny samochód. To odpowiedź sieci na sygnały od kierowców narzekających na zbyt mało miejsc z ładowarkami do aut.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/mcdrive-i-mccharge-w-szwecji-zatankujesz-samochod-w-mcdonalds/

#naukaprogramowania #programowanie #programista15k #technologia #informatyk #ciekawostki

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-10-04 13:18:02 | Ostatnio wołany: 2019-10-04 13:19:07Jak co tydzień mamy dla Was świeżutką Prasówkę Technologiczną. Z najnowszego wydania frontendowcy dowiedzą się, jak podnieść performance swoich aplikacji, a backendowcy będą mieli szansę zapoznać się z bardzo ciekawym porównaniem popularnych, jak i tych nieco mniej, języków programowania. Przyjrzymy się też nagraniom Marka Zuckerberga, do których dotarł serwis The Verge.

-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit

#frontend

1. Jak sprawić, aby moja aplikacja mogła pochwalić się jeszcze lepszym performance’em? Oto pytanie zadawane przez wielu developerów. Dowiedz się, jakie proste kroki należy wykonać, aby zwiększyć efektywność w wypadku aplikacji #react + #redux, a wszystko to przy użyciu tzw. Reselect Library.

Więcej na ten temat: https://medium.com/better-programming/increase-your-react-redux-application-performance-with-reselect-library-3f4d632a08c5

2. Instrukcje warunkowe w #javascript to coś, co nie każdemu developerowi musi przypaść do gustu. A co jeśli istnieje lepszy sposób na wykonanie konkretnego bloku kodu w zależności od zmiennej? Przyjrzyjmy się bardzo ciekawej publikacji Dawida Rogowicza.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/krotka-opowiesc-o-switchach-i-alternatywach-w-javascripcie/

3. Databinding polega na połączeniu danych z User Interface. Dowiedz się, jaka jest praktyczna różnica między jednokierunkowym a dwukierunkowym databindingiem dzięki temu prostemu, ale przydatnemu tekstowi.

Więcej na ten temat: https://reactgo.com/angular-oneway-vs-twoway-binding/

4. Marek Publicewicz to poruszający się na terenie frontendu developer z osiemnastoletnim doświadczeniem w branży. Z wywiadu z nim dowiecie się sporo o różnicach między polskim a amerykańskim rynkiem – również w kontekście używanych technologii.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/wiza-sprawia-ze-mamy-mniejszy-wybor-historia-marka-publicewicza/

5. [wideo] Łączenie Redux i React ma głęboki sens i jest częstą praktyką. Dzięki poniższemu wideo dowiesz się, jak poprawnie skonfigurować takie combo, a także jakie wynikają z tego konkretne zalety.

Więcej na ten temat: https://www.youtube.com/watch?v=kothp4eJfqg

#backend

1. Jeśli żywo interesujesz się backendem, to warto zapoznać się z tym opracowaniem. Za pomocą prostych przypadków testowych porównano performance wielu różnych języków – popularnych, jak #python czy #java, ale też tych rzadziej używanych, np. #matlab.

Więcej na ten temat: https://modelingguru.nasa.gov/docs/DOC-2783

2. RedHat to zasłużona dla linuksowców firma, która niedawno stała się częścią IBM. Entuzjastów dostarczanych przez nią rozwiązań mogą zainteresować plany RedHata związane z użyciem Pythona po 2020 roku.

Więcej na ten temat: https://access.redhat.com/solutions/4455511

3. Nie brakuje głosów, że mimo upływu lat Java wciąż jest najlepszym językiem do nauki. Specjalnie z myślą o osobach, które chciałyby poznać ją lepiej, przygotowano zestawienie 8 najlepszych ebooków, które zdecydowanie pomogą to umożliwić.

Więcej na ten temat: https://blog.codota.com/top-8-books-to-learn-java/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=top-8-books-to-learn-java

4. Minikube to narzędzie do uruchamiania jednowęzłowych clusterów w Kubernetesie zamiast używania maszyny wirtualnej. Poniższy tekst wyjaśni, jak użyć minikube do ustawienia lokalnego projektu w Kubernetesie.

Więcej na ten temat: https://verbose-equals-true.gitlab.io/django-postgres-vue-gitlab-ecs/topics/minikube/

5. Java Virtual Machine (JVM) jest zdolna do dynamicznego zarządzania pamięcią aplikacji, tak aby nie było konieczności robienia tego manualnie. Należy jednak przyznać, że proces ten bywa daleki od perfekcji, bo aplikacje mogą wymagać więcej pamięci, niż jest im w stanie przydzielić #jvm. Poniższy tekst wyjaśnia, jak sobie z tym poradzić.

Więcej na ten temat: https://www.datadoghq.com/blog/java-memory-management/

#inne

1. Serwis The Verge opublikował nagranie, z którego wynika, że Facebook chce wytoczyć proces Stanom Zjednoczonym. Mark Zuckerberg opowiadał również o kryptowalucie Libra, konkurencyjnym TikToku, a nawet o możliwym podziale firmy.

Więcej na ten temat: https://www.theverge.com/2019/10/1/20756701/mark-zuckerberg-facebook-leak-audio-ftc-antitrust-elizabeth-warren-tiktok-comments

2. Szybki, ale niechlujny, czy czysty, ale pisany dłużej? Mowa oczywiście o kodzie. Czy zawsze warto poczekać trochę dłużej na jakościowy kod, czy może w niektórych sytuacjach sprawdzą się szybkie rozwiązania? O tym poczytacie poniżej.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/szybki-ale-niechlujny-czy-czysty-ale-pisany-dluzej-o-jakosci-kodu/

3. Instagram stał się ostatnio celem ataków phishingowych. Oszuści otrzymują maile informujące o rzekomym naruszeniu praw autorskich, co ma grozić zawieszeniem konta. Oczywiście sprytni cyberprzestępcy oferują rozwiązanie problemu w postaci spreparowanej strony.

Więcej na ten temat: https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/bezpieczenstwo/instagram-celem-nowej-kampanii-phishingowej-oszusci-chca-wykrasc-dane/

4. Na początku września doszło do ataku na duńską firmę William Demant. Firma zatrudniająca 13 tysięcy osób ma również oddział pod Szczecinem. Atak polegający na wykorzystaniu oprogramowania szyfrującego dane spowodował zatrzymanie produkcji na prawie miesiąc.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/cyberatak-w-polsce-dunska-firma-traci-380-mln-zl/

5. W budynku znajdujący się w jednym z niemieckich miasteczek, który wcześniej był wykorzystywany przez NATO, odkryto nielegalną serwerownię. Według ustaleń śledczych centrum przetwarzania danych służyło do celów przestępczych, m.in. związanych z handlem narkotykami.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/nielegalna-serwerownia-w-bunkrze-nato-wpadka-przestepcow/

-----------------
#naukaprogramowania #programowanie #programista15k #technologia #informatyk #ciekawostki

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-09-20 13:47:30 | Ostatnio wołany: 2019-09-20 13:54:47Zapraszamy na najnowszą Prasówkę Technologiczną! Z dzisiejszego wydania dowiecie się, jaka przyszłość może czekać Javę, a także, dlaczego JavaScript Tooling jest do… nooo, nie wszystkim się podoba! Oczywiście oprócz stricte programistycznych tematów czekają na Was również inne ciekawostki ze świata technologii.

------
-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit
------

#frontend

1. Czy postawienie pomostu między useState i useReducer w React a Redux jest możliwe? Autor poniższego tekstu przekonuje, że tak. Zapoznaj się z nim, aby przekonać się, jak wspomniane rozwiązania mogą się uzupełniać.

Więcej na ten temat: https://leewarrick.com/blog/a-guide-to-usestate-and-usereducer/

2. Jak wiadomo, obsługa dużej ilości obrazów naraz może przysporzyć wielu problemów. Dowiedz się, jak poradzili sobie twórcy skomplikowanej animacji dla dzieci, którzy stworzyli swój produkt w #react. Warto poznać ich triki, bo efekt jest naprawdę imponujący!

Więcej na ten temat: pylnata/import-and-preloading-of-bunch-of-images-in-react-app-c82068d26247" rel="nofollow">https://medium.com/@pylnata/import-and-preloading-of-bunch-of-images-in-react-app-c82068d26247

3. React Hooks zostały wprowadzone około roku temu i już teraz można powiedzieć, że stały się game changerem dla naprawdę sporej liczby developerów. Autor poniższego tekstu skupia się na opisaniu zmiany mindsetu, która przydaje się, gdy przechodzimy z komponentów klasy do komponentów funkcjonalnych w połączeniu z Hooks.

Więcej na ten temat: https://wattenberger.com/blog/react-hooks

4. Znacie Immer? Immer (z niemieckiego “zawsze) to obsypana branżowymi nagrodami paczka pozwalająca developerom #javascript na używanie stanu niezmiennego przy jednoczesnym zachowaniu prostoty i pewności wynikającej z manipulacji stanem zmiennym. Sprawdźcie co nowego pojawiło się w czwartej iteracji.

Więcej na ten temat: https://www.infoq.com/news/2019/09/immer-v4-released-oss-award/

5. “JavaScript Tooling Sucks” brzmi teza postawiona przez autora bloga swyx.io. “ A jeśli kliknąłeś tu, bo się zgadzasz, to jesteś częścią problemu”, nie przestaje zaskakiwać autor. Sprawdź, co ma na myśli i jakich używa argumentów.

Więcej na ten temat: https://www.swyx.io/writing/js-tooling/

------

#backend

1. Czy #java jeszcze ma znaczenie? Według najnowszego badania JetBrains wciąż jest ona najpopularniejszym językiem programowania mimo wielu lat na karku. Oczywiście wraz z upływem czasu wprowadzano w niej sporo zmian, które sprawiały, że wciąż była uważana za nowoczesny język, ale czy to oznacza, że dzisiaj wytrzymuje ona konkurencję? Co stanie się z nią w najbliższej przyszłości? Na te pytania stara się odpowiedzieć autor tekstu.

Więcej na ten temat: https://sdtimes.com/java/is-java-still-relevant/

2. #python to obecnie najszybciej rozwijający się język programowania. Trudno jednak uznać, że nadaje się absolutnie do wszystkiego w każdych warunkach. Dowiedz się, jakie są największe zalety i wady używania Pythona do web developmentu.

Więcej na ten temat: https://djangostars.com/blog/python-web-development/

3. Z to ciekawy język backendowy służący do tworzenia małych aplikacji, który kompiluje się do JavaScript. Jest dynamiczny i wieloparadygmatowy, skłania się jednak w stronę dynamicznego programowania funkcjonalnego. Dzięki poniższemu tutorialowi dowiesz się, jak zacząć z nim przygodę i jakie może być jego przeznaczenie.

Więcej na ten temat: https://zlanguage.github.io/

4. Java 13 już jest. Oracle oferuje najnowszą wersję ich sztandarowego produktu zarówno przedsiębiorstwom, jak i “samodzielnym” developerom. Zgodnie z zapowiedziami twórców JDK 13 otrzyma co najmniej dwa update’y przed wydaniem JDK 14 planowanego na marzec 2020 roku. Dowiedz się więcej o nowej wersji.

Więcej na ten temat: https://blogs.oracle.com/java-platform-group/the-arrival-of-java-13

5. Deployowanie apki w Pythonie na serwer może być zaskakująco trudne. Każdego śmiałka, który się na to odważy, będą czekały środowiska wirtualne i różne inne komplikacje. A co jeśli jest sposób na zapisanie wszystkiego w jednym pliku i nie mowa tutaj o Dockerze? Poznajcie ciekawą alternatywę.

Więcej na ten temat: https://www.mattlayman.com/blog/2019/python-alternative-docker/

------

inne

1. W Ekwadorze doszło do gigantycznego wycieku danych. Dane niemal wszystkich mieszkańców tego kraju były swobodnie dostępne na niezabezpieczonym serwerze stanowiącym własność firmy Novaestrat, która zajmuje się działaniami analitycznymi i marketingowymi.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/gigantyczny-wyciek-danych-w-ekwadorze-ucierpieli-niemal-wszyscy-obywatele/

2. Serwis Morele.net dostał 3 miliony złotych kary od UODO w związku z naruszeniem RODO. Pod koniec listopada zeszłego roku w sieci pojawiły się informacje o podejrzanie wyglądających SMS-ach od nadawcy podszywającego się pod sklep. Okazało się, że celem jest wyłudzenie wrażliwych danych użytkowników, którzy w wyniku akcji ponieśli dotkliwe straty finansowe.

Więcej na ten temat: https://niebezpiecznik.pl/post/3-miliony-kary-dla-morele-net-od-uodo-za-naruszenie-rodo/?fbclid=IwAR2wn9EiXSPItk1U81JBQkO4phxDy25OMmfZiZtkg0Ot0t1ubw1ghQe9yO0

3. “Jesteś pewny, czy chcesz poznać prawdę o programistach?”, intrygująco pyta autor poniższego wpisu, inżynier z ponad piętnastoletnim doświadczeniem. A następnie wypisuje dwanaście punktów, które jego zdaniem najlepiej pokazują bolączki branży. Czujcie się ostrzeżeni!

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/cala-prawda-o-programistach-uzytkownik-quor

4. Jeśli rozważasz rozpoczęcie nauki programowania, to warto odpowiednio się do tego zabrać. Kodilla przygotowała materiał, z którego dowiesz się m.in. czego nie uczyć się na samym początku, jakich wymagań nie stawiać sobie zbyt wcześnie oraz co zmieniliby doświadczeni koderzy, gdyby mogli zacząć jeszcze raz.

Więcej na ten temat: https://kodilla.com/pl/bledy-programistow

5. Z inicjatywy pewnej pomysłowej programistki powstała strona, która w ciekawy sposób zachęca do utrzymywania właściwej postawy przed komputerem. System stworzony przy wykorzystaniu biblioteki JavaScript TensorFlow, a także modelu PoseNet, wykrywa zmianę ułożenia ciała, a następnie informuje użytkownika o przybraniu niewłaściwej postawy.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/bola-cie-plecy-strona-przypomni-o-prawidlowej-postawie/

#naukaprogramowania #programowanie #programista15k #technologia #informatyka #ciekawostki

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-09-13 12:49:34 | Ostatnio wołany: 2019-09-13 12:51:38Frontendowcy z tego wydania Prasówki Technologicznej dowiedzą się, co JavaScript ma wspólnego z muzyką, backendowcy przekonają się, że przejście z Pythona do Kotlina wcale nie jest takie trudne, a wszystkim zainteresowanym wpływem, jaki technologia ma na codzienne życie ludzi, polecamy teksty dotyczące Huawei, Facebooka i Google.

------
-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit
------

#frontend

1. Zastanawiałeś się kiedyś, co ma wspólnego #javascript z muzyką? Metronomy! Dowiedz się, jak praktycznie zastosować kod JS tak, aby zadowolić każdego, nawet najbardziej wybrednego muzyka, przy okazji dowiadując się, czy setInterval to aby na pewno najlepsza opcja.

Więcej na ten temat: https://meowni.ca/posts/metronomes/

2. Jeśli zastanawiasz się, czy warto zainwestować w kurs programowania albo czy w ogóle nauka kodowania jest dla Ciebie, to warto zapoznać się z workbookiem przygotowanym przez Software Development Academy, który odpowie na te i podobne pytania.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/jak-przygotowac-sie-do-kursu-programowania/

3. Jeśli używasz coraz popularniejszej funkcji React Hooks, a szczególnie useEffect, to możesz napotykać na pewien problem uaktywniający się podczas wykonywania wywołań asynchronicznych, takich jak np. pobieranie danych. Jeśli komunikat o treści “Can’t perform a React state update on an unmounted component” nie jest Ci obcy, to może zainteresować Cię poniższy tekst.

Więcej na ten temat: https://flufd.github.io/avoiding-race-conditions-use-current-effect/

4. #react v16 jest innowacyjny. Lepsza obsługa błędów, nowe funkcjonalności, takie jak Error Boundaries, Fragment, Portals, Lazy, Memo… Lista zmian jest spora, a jednocześnie nie są one trywialne. Nie znaczy to oczywiście, że wszystkie upgrade’y przebiegają bez zakłóceń…

Więcej na ten temat: https://trackjs.com/blog/lessons-learned-from-a-buggy-react-upgrade/

5. Pomysł na poniższy tekst zrodził się w głowie autora, gdy ten przeglądał zapytania użytkowników w serwisie StackOverflow. Zauważył on wówczas, że większość problemów dzieli się na kilka dominujących kategorii. Tak powstał tekst, który stara się rozwiązać najpopularniejsze spośród nich.

Więcej na ten temat: https://claritydev.net/blog/the-most-common-mistakes-when-using-react

------------

#backend

1. Właśnie stało się coś, na co czekało wielu developerów. Eclipse Foundation ogłosiło wydanie Jakarta EE 8, który stanowi pierwszą w stuprocentach opensource’ową, niezależną od sprzedawców, wersję Java Enterprise Edition. Było to możliwe dzięki zrzeczeniu się przez Oracle większości własności intelektualnej związanej z Java Enterprise Edition.

Więcej na ten temat: https://www.zdnet.com/article/java-finally-goes-all-in-on-open-source-with-the-release-of-jakarta-ee-8/

2. [wideo] Przedstawiamy swoistą historię języków programowania w półtorej minuty, czyli ciekawą wizualizację zmiany popularności poszczególnych języków programowania w serwisie StackOverflow od 2008 roku.

Więcej na ten temat: https://www.reddit.com/r/Python/comments/d35ah4/this_video_shows_the_most_popular_programming/

2. Jeśli interesuje Cię ciągły rozwój w zakresie języka Java, to zestawienie dotyczące najlepszych kursów obiektowych #java może okazać się dla Ciebie ciekawe. Kursy dedykowane są zupełnie początkującym, jak i średniozaawansowanym developerom.

Więcej na ten temat: https://javarevisited.blogspot.com/2018/08/5-object-oriented-programming-and-design-courses-for-Java-programmers.html

3. Czy przejście z #python na #kotlin musi okazać się trudne? Wcale nie, o czym świadczy ciekawy projekt (praktyczną i efektywną to do list) pewnego developera, który udostępnił swoje repozytorium na GitHubie.

Więcej na ten temat: https://github.com/gcmartinelli/TodoApp

4. Dlaczego #rust jest nieco wolniejszy niż C? Najprostsza odpowiedź jest następująca: chodzi o zabezpieczenia charakterystyczne właśnie dla Rusta. Ale czy można to wszystko obliczyć i dokładnie wyjaśnić? Autorzy poniższego repozytorium na GitHubie rzucają nieco światła na to zagadnienie.

Więcej na ten temat: https://github.com/ixy-languages/ixy-languages/blob/master/Rust-vs-C-performance.md

5. Django 3.0 alpha 1 jest już dostępny. To pierwsze stadium w cyklu wydawniczym 3.0, które oferuje możliwość przetestowania zmian, które pojawią się w pełnej wersji 3.0. Dowiedz się, na jakie zmiany mogą liczyć entuzjaści tego frameworka.

Więcej na ten temat: https://www.djangoproject.com/weblog/2019/sep/10/django-30-alpha-1-released/

------------

Inne

1. Jeśli wierzyć oskarżeniom jednego z twórców przeglądarki Brave, #google jest odpowiedzialne za bezprawne ujawnianie danych osobowych partnerom firmy, którzy są jednymi z większych internetowych reklamodawców, co stałoby w sprzeczności z RODO. Europejski regulator przygląda się sprawie od maja.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/google-stoi-za-wyciekiem-danych-oskarzenia-tworcy-brave/

2. Jak się okazuje, aplikacje dla kobiet służące m.in. do śledzenia cyklu miesięcznego chętnie dzielą się informacjami z Facebookiem. Spośród 36 przetestowanych przez badaczy aplikacji aż 61 procent automatycznie wysyła dane do serwisu Marka Zuckerberga i to niezależnie, czy użytkowniczka ma w ogóle konto na FB i czy jest zalogowana.

Więcej na ten temat: https://www.chip.pl/2019/09/jak-wyglada-zycie-seksualne-cywilizowanych-kobiet/

3. USA i Polska zacieśniają współpracę w zakresie technologii 5G. Porozumienie podpisane przez amerykańskiego wiceprezydenta i polskiego premiera bezpośrednio uderza w #huawei Technologies. Do sprawy odniósł się chiński gigant, który podkreśla, że ma wieloletnie związki z Polską.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/umowa-w-sprawie-5g-czy-zablokuje-to-huaweia/

4. Jeśli wierzyć najnowszemu raportowi IBM, w ciągu najbliższych trzech lat około 120 milionów osób może stracić pracę przez rozwój sztucznej inteligencji. Co ciekawe problem może pomóc rozwiązać sama AI.

Więcej na ten temat: https://www.chip.pl/2019/09/ibm-w-ciagu-3-lat-przez-si-prace-moga-stracic-120-miliony-osob/

5. Od pewnego czasu znaczna część linuksowych serwerów musi mierzyć się z nowym zagrożeniem. Złośliwe oprogramowanie nazywane Lilu lub Locked szyfruje kod, a następnie wysyła ofiarom ataku żądania okupu. Dostęp do utraconych danych można odzyskać za 0,03 bitcoina.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/problem-na-serwerach-z-linuksem-wirus-lilu-szyfruje-dane/

#naukaprogramowania #programowanie #programista15k #technologia #informatyka #ciekawostki

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-08-30 12:27:13 | Ostatnio wołany: 2019-08-30 12:28:40Co by się stało, gdybyśmy pozwalali sztucznej inteligencji na wyręczaniu nas we wszystkim, nawet w tak podstawowej rzeczy, jak pisanie? Mile Elgan z Computerworld ma na ten temat kilka przemyśleń. A jak to jest z tym JavaScriptem, że ma tylu wrogów, a mimo tego to właśnie na nim zbudowano internet? Jeśli zastanawiacie się, jak napisać perfekcyjny kod w Pythonie, to również trafiliście pod dobry adres. Życzymy miłej lektury najnowszej Prasówki Technologicznej!

------
-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit
------

#frontend

1. Asynchroniczne wywołania w #javascript to bardzo ważna efektywnego pisania w tym języku. Poniższy tekst przedstawia pomysł na setting prostej aplikacji webowej, która będzie pobierała dane w sposób asynchroniczny z publicznego API przy użyciu redux saga.

Więcej na ten temat: wlhtck/asynchronous-cat-fetching-with-redux-saga-7fa4ed17b11f" rel="nofollow">https://medium.com/@wlhtck/asynchronous-cat-fetching-with-redux-saga-7fa4ed17b11f

2. Niektórzy mogą zastanawiać się, czy tworzenie aplikacji bazujących na Elektornie ma sens, skoro do wyboru mamy PWA. Rzeczywiście zainteresowanie PWA rośnie, ale mimo tego #elektron nie traci na popularności. PWA dają wrażenie korzystania z natywnej aplikacji, ale działają one tylko w ramach przeglądarki, za to aplikacje oparte na Elektronie są w pełni natywne.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/aplikacja-oparta-na-elektronie-rejestracja-wlasnego-protokolu/

3. JavaScript to język, który z pewnych powodów zdołał zebrać liczne grono zaciekłych przeciwników. Niektórzy uważają nawet, że JavaScript nie jest “prawdziwym” językiem programowania. Warto jednak zastanowić się, dlaczego mimo tego to właśnie JavaScript rządzi internetem, a #netflix czy #paypal chętnie go używają i to nie tylko do frontendu.

Więcej na ten temat: https://medium.com/better-programming/why-javascript-deserves-more-love-than-hate-8a728d43b79a

4. Nadejście ery Web 2.0 oznaczało, że strony internetowe przestały być prostymi dokumentami tekstowymi, a zaczęły przypominać raczej aplikacje desktopowe. Użytkownicy otrzymali tym samym niemal nieograniczoną możliwość tworzenia i dostosowywania treści do własnych potrzeb. Dotychczasowi konsumenci internetu przeobrazili się w jego twórców, co wiązało się z wieloma wyzwaniami dla programistów.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/captain-hook-redux-store-z-wykorzystaniem-react-hooks/

5. W aplikacji tworzonej w Angularze cały cykl życia komponentów, od stworzenia do zniszczenia, zarządzany jest z poziomu #angular. Dzięki temu developerzy mają dostęp do tzw. lifecycle hooks pozwalających na wykonanie konkrentych akcji w kluczowych momentach cyklu życia komponentu.

Więcej na ten temat: https://itnext.io/understanding-angular-life-cycle-hooks-91616f8946e3

------------

#backend

1. Jak wiadomo, niektórzy uwielbiają tabele w Excelu, więc jeśli jesteś developerem, to jest duża szansa, że kiedyś będziesz musiał stworzyć je od zera. Jeśli chodzi o Pythona, to bardzo może przydać się openpyxl. Dzięki poniższemu opracowaniu dowiesz się, jak w efektywny sposób manipulować nawet najbardziej złożonymi arkuszami i wyciągać z nich dane, które są Ci potrzebne.

Więcej na ten temat: https://realpython.com/openpyxl-excel-spreadsheets-python/

2. Zwolennicy rozwiązań dla programistów firmowanych przez #microsoft cieszą się nie tylko z rozwoju platformy .NET, ale również z nowości dodawanych do języka C#. Oczywiście nie wszystkie mechanizmy potrafią ukazać swój potencjał od razu i przekonać do siebie rzesze developerów. Własnie tak może być w przypadku Property Pattern.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/nowy-switch-w-c-8-0-jak-dziala-property-pattern/

3. Jak powszechnie wiadomo, efektywna nauka często polega na umiejętnym podglądaniu pracy innych. Jeden z użytkowników GitHuba udostępnił do wglądu Signalum – ciekawą linuksową paczkę służącą do jednoczesnego wykrywania istniejących sieci WiFI i Bluetooth.

Więcej na ten temat: https://github.com/bisoncorps/signalum

4. W idealnym świecie zależności wyglądałyby identycznie u wszystkich developerów, kod byłby idealnie sformatowany, częste błędy by się nie zdarzały, a cały kod byłby perfekcyjnie pokryty testami. Niestety nie żyjemy w takim miejscu, ale jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, aby znacząco się do tego zbliżyć.

Więcej na ten temat: https://sourcery.ai/blog/python-best-practices/

5. Każdy kiedyś zaczynał, a ten, kto robił to dawno, może już nie pamiętać, jak bardzo był wtedy zagubiony. Poniższe zestawienie powstało dla wszystkich, którzy chcą zacząć przygodę z #java, czołowym językiem backendowym.

Więcej na ten temat: https://javarevisited.blogspot.com/2018/05/top-5-java-courses-for-beginners-to-learn-online.html

------------

Inne

1. Ciągły rozwój #ai jest faktem, choć poziom, na którym obecnie się znajduje, wciąż bywa obiektem żartów. Nie wspominając już o wielu społeczno-kulturowych kontrowersjach. Sztuczna inteligencja wzbogaca nasz świat na wiele sposobów, ale nigdy nie powinniśmy pozwolić jej pisać za nas – twierdzi Mike Elgan, publicysta Computerworld.

Więcej na ten temat: https://www.computerworld.com/article/3434098/why-we-shouldn-t-let-ai-write-for-us.html

2. Jeśli ktoś myśli, że obecnie mamy do czynienia z przesytem komunikatorów, to najwyraźniej jest w błędzie. Należący do Facebooka #instagram ma zostać sprzężony z Threads, dość specyficzną apką bazującą na kontaktach z najbliższymi znajomymi.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/za-malo-komunikatorow-instagram-bedzie-mial-kolejny/

3. NASA aktywowała atomowy zegar, który ma pełnić rolę kosmicznego GPS-u. System stworzono z myślą o autonomicznych lotach kosmicznych. Przez pierwszy rok Deep Space Atomic Clock będzie odbywać misję testową na orbicie Ziemi.

Więcej na ten temat: https://www.onet.pl/?utm_source=www.komputerswiat.pl_viasg_komputerswiat&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&pid=63a902ca-4a69-4b25-8b78-df337a5d6f2a&sid=07372b08-f780-4b33-9df9-1b765bfb7d0f&utm_v=2

4. Niedawno #facebook udostępnił off-Facebook Activity, funkcję pozwalającą na usuwanie historii aktywności zewnętrznych stron i aplikacji. Funkcjonalność testowana na pewnej grupie miała niedługo zostać wprowadzona u wszystkich użytkowników. Na przeszkodzie stanął sąd w Houston, który powołał się na pewien kontrowersyjny pozew sądowy.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/nowa-funkcjonalnosc-facebooka-zablokowana-nie-spodobala-sie-sadowi/

5. W Chinach złapano mężczyznę, który usiłował zaciągnąć pożyczkę na konto swojej partnerki, którą wcześniej zamordował. Zatrzymanie sprawcy było możliwe dzięki sztucznej inteligencji wykorzystywanej przez aplikację Money Station, która poinformowała personel o podejrzanej próbie logowania.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/ai-zlapala-morderce-rozpoznawanie-twarzy-sie-sprawdza/

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-08-23 13:35:33 | Ostatnio wołany: 2019-08-23 13:36:35Allo, Allo! Mamy nadzieję, że cieszycie się ostatnimi dniami sierpnia, a w międzyczasie zapraszamy was do lektury najnowszego wydania Prasówki Technologicznej. W tym tygodniu frontendowców może zainteresować nowy dodatek do Storybooka, backendowcy powinni zwrócić szczególną uwagę na informacje o zainfekowanych bibliotekach #ruby, natomiast każdy wielbiciel nowinek technicznych pewnie chętnie przeczyta o najnowszych czipach AI wprowadzonych przez Teslę.

------
-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit
------

#frontend

1. Tydzień temu pisaliśmy o najnowszej wersji Reacta — v16. Dziś przedstawiamy wam małą ściągę, która może pomóc wam zaoszczędzić trochę czasu pracując z #react. Autor tej ściągi szczegółowo przedstawia sposoby na poradzenie sobie z elementami, typami itd. Zapraszamy do lektury.

Więcej na ten temat: https://medium.com/better-programming/this-react-cheat-sheet-includes-all-of-v16-63efc739ad88

2. Na ratunek przybywa ów bardzo szczegółowy instruktaż do testowania #javascript. Przygotowuje on dla programistów tuziny najlepszych postów, książek i narzędzi jakie rynek ma do zaoferowania. Jest dobrze zorganizowany, przeprowadza nas krok po kroku przez cały proces testowania JavaScript. Zarówno backend, jak i frontend, lepiej możemy to zrozumieć. Polecamy ten przewodnik każdemu, kto chce mieć wszystko uporządkowane, w jednym miejscu, opisane stopniowo i szczegółowo.

Więcej na ten temat: https://github.com/goldbergyoni/javascript-testing-best-practices

3. Wszystkim tutaj zgromadzonym chcielibyśmy przedstawić nowego członka rodziny frontendowej — DocsPage. Dzięki niemu będzie można zmienić wygląd Storybooka (narzędzie open source do tworzenia komponentów UI), czyniąc go m.in. bardziej czytelnym. DocsPage jest dostępny już od kilku dni w Storybooku 5.2 beta. W tym artykule dowiecie się więcej na temat tego narzędzia, jego budowy, funkcji oraz dlaczego warto się z nim zapoznać.

Więcej na ten temat: https://medium.com/storybookjs/storybook-docspage-e185bc3622bf

------------

#backend

1. Czy nie byłoby super zbudować własne narzędzie do wykrywania twarzy i poczuć się trochę jak agent służb specjalnych? Otóż dzięki temu artykułowi będzie to możliwe, bowiem jego autor przeprowadza nas przez cały proces tworzenia takiego narzędzia m.in. za pomocą #python. Krok po kroku pokazuje on nam jak wygląda struktura tego narzędzia, co i jak po kolei należy zrobić, gdzie można znaleźć niezbędne, gotowe już elementy oraz w jaki sposób należy przetestować infrastrukturę aby upewnić się, że narzędzie poprawnie działa. Z pomocą tego artykułu i ty będziesz w stanie stworzyć proste narzędzie do wykrywania twarzy.

Więcej na ten temat: https://blog.owulveryck.info/2019/08/16/a-simple-face-detection-utility-from-python-to-go.html

2. Niegdyś przeciwko programom open source, dziś Microsoft postawił sobie za punkt honoru zbudować reputację jednego z najbardziej zażartych przedstawicieli technologii open source. Ostatnio Microsoft nabył firmę jClarity, lidera pośród współautorów projektu open-source AdoptOpenJDK. Firmy ta zapewnia wsparcie dla binariów AdoptOpenJDK oraz pomaga rozwiązać problemy związane z wydajnością Javy. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat planów Microsoftu w związku z nabyciem jClarity, zapraszamy do lektury.

Więcej na ten temat: https://www.computerworld.pl/news/Microsoft-przejmuje-firme-jClarity,414903.html

3. Uwaga Uwaga! Najnowsze wieści z frontu donoszą, że kilka dni temu w 11 bibliotekach Ruby został znaleziony ukryty algorytm wprowadzający złośliwy kod, odpowiedzialny za przeprowadzanie operacji związanych z kopaniem kryptowaluty. Poniższy artykuł kroki szczegółowo wyjaśnia źródło ataku, cel, w jaki sposób został on przeprowadzony oraz co powinni zrobić developerzy Ruby, którzy skorzystali z zainfekowanych bibliotek.

Więcej na ten temat: https://www.zdnet.com/article/backdoor-code-found-in-11-ruby-libraries/

------------

#inne

1. Od wielu miesięcy na ulicach Hong Kongu trwają protesty przeciwko władzom Chińskiej Republiki Ludowej, która od lat narusza oficjalną autonomię tej prowincji. Rosnące widmo chińskiego totalitaryzmu, a także idące z tym zagrożenie dla wolności oraz praw człowieka, skłoniło mieszkańców Hong Kongu do walki o niezależność ich małej ojczyzny. Jednak na pokojowe protesty Chińskie władze odpowiadają przemocą, sięgając po broń w formie sztucznej inteligencji. W tym artykule dowiesz się więcej na temat konfliktu dzielącego Chiny i Hong Kong, oraz w jaki sposób wojna ta przeprowadzana jest z pomocą AI.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/wojna-przeciwko-ai-protesty-w-hong-kongu/

2. Minął już jakiś czas od kiedy Tesla zaczęła zapowiadać produkcję samoprowadzących się samochodów. Dla niewtajemniczonych, Tesla to amerykańskie przedsiębiorstwo, którego celem jest zrewolucjonizować przemysł motoryzacyjny m.in. poprzez stworzenie samoprowadzących się samochodów, całkowicie zasilanych energią elektryczną. Dwa dni temu ujawniono szczegóły na temat komputera oraz dwóch procesorów AI, które miałyby obsługiwać taki samochód. Czip ten jest rzekomo 21 razy szybszy niż model, który Tesla stosowała poprzednio.

Więcej na ten temat: https://www.cnet.com/news/meet-tesla-self-driving-car-computer-and-its-two-ai-brains/

3. W tym roku mija osiem lat od katastrofy elektrowni atomowej w Fukushimie, kiedy to tsunami spowodowane trzęsieniem ziemi u wybrzeży Honsiu doprowadziło do awarii siódmego stopnia, przez wielu porównywanego do katastrofy w Czarnobylu. Do dziś poziom skażenia radioaktywnego pozostaje w niektórych miejscach elektrowni tak wysoki, że mógłby doprowadzić do niemalże natychmiastowej śmierci. Dlatego też sprzątaniem radioaktywnych pozostałości zajmują się roboty. Przedstawiamy wam serię artykułów, które bliżej przyglądają się roli technologii w sprzątaniu Fukushimy.

Więcej na ten temat: https://www.cnet.com/fukushima/

#naukaprogramowania #programowanie #programista15k #technologia #informatyka #ciekawostki

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-08-16 14:30:35 | Ostatnio wołany: 2019-08-16 14:32:18Witamy ponownie w kolejnym wydaniu naszej prasówki technologicznej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Otóż w tym tygodniu mamy dla frontendowców kilka interesujących aktualizacji dla bibliotek #javascript, natomiast backendowców mogą zainteresować m.in. rady dla osób zmagających się z typami w Pythonie. Wszystkich zainteresowanych nowinkami technologicznymi zapraszamy do lektury na temat roli #blockchain w Amerykańskich wyborach prezydenckich w 2020 roku. Życzymy miłej lektury :)

------
-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit
------

#frontend

1. Znajdzie się tu pewnie kilku wielbicieli Reacta dlatego mamy dla was dobrą wiadomość! Otóż 8 sierpnia została wypuszczona na rynek nowa wersja tej biblioteki — React v16.9.0.
W poniższym tekście zespół #react szczegółowo wyjaśnia czego można się spodziewać po najnowszej wersji tej biblioteki.

Więcej na ten temat: https://reactjs.org/blog/2019/08/08/react-v16.9.0.html

2. Zainteresowani pewnie już to wiedzą, ale dla wszystkiego powtórzę to jeszcze raz — otóż nadchodzi nowa wersja Vue.js! Ma ona podobno być m.in. szybsza, łatwiejsza w użytkowaniu i bardziej kompaktowa. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat zapraszamy do lektury poniższego tekstu. Mimo, iż został on napisany dobrych kilka miesięcy temu zawiera on wiele ciekawych informacji na temat Vue 3.0, które zostały przedstawione na jesiennej konferencji w Toronto. Życzymy miłej lektury!

Więcej na ten temat: https://medium.com/vue-mastery/evan-you-previews-vue-js-3-0-ab063dec3547

3. meSpeak.js to biblioteka text-to-speech oparta o projekt speak.js. Oferuje ona wsparcie dla Webkitu i #safari i wprowadza ładowalne moduły głosowe. Ostatnio została wprowadzona nowa wersja tej biblioteki — meSpeak.js 2.0. Przeczytajcie ten tekst aby więcej dowiedzieć się więcej na temat meSpeak.js oraz co dokładnie oferuje nowa aktualizacja.

Więcej na ten temat: https://www.masswerk.at/nowgobang/2019/mespeak_2_0
https://www.masswerk.at/nowgobang/2019/mespeak_2_0

------------

#backend

1. **Chyba nie ma na tym świecie programisty (a może i nawet osoby spoza branży IT), który nie spotkałby się w trakcie swojej kariery z Pythonemi. Jest ku temu konkretny powód. #python jest jednym z najszybciej rozwijających się języków programowania, który jest szczególnie popularny pośród web deweloperów oraz data scientists. To właśnie za jego pomocą udało się uchwycić pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury. Chociażby ze względu na ten fakt warto zapoznać się z jego historią. W tym tekście przeczytacie więcej na temat historii języka, który dziś niemalże króluje w świecie programowania. **

Więcej na ten temat: https://www.zdnet.com/article/python-is-eating-the-world-how-one-developers-side-project-became-the-hottest-programming-language-on-the-planet/?2

2. Jedną z podstawowych części programowania jest umiejętność komunikowania się z różnymi API, tj. interfejsem programistycznym aplikacji. API jest kluczowe gdyż umożliwia ono istnienie większości oprogramowań i zapewnia dostęp do potrzebnych danych. Poniżej przedstawiamy wam instruktaż dla początkujących, którzy chcą nauczyć się jak działa API Gmaila.

Więcej na ten temat: banjoanton/a-beginners-guide-to-the-google-gmail-api-and-its-documentation-c73495deff08" rel="nofollow">https://medium.com/@banjoanton/a-beginners-guide-to-the-google-gmail-api-and-its-documentation-c73495deff08

3. Jedną z podstawowych cech Pythona jest dynamiczne typowanie. Dla wielu doświadczonych developerów jest to powód do zmartwień i frustracji. Chcąc nam trochę ułatwić życie Artur Patoka, senior QA automation engineer, po kolei wyjaśnia charakterystykę poszczególnych rodzai typowania, a następnie zachęca nas do wprowadzenia niektórych praktyk typowania statycznego do dynamicznego. Zapraszamy do lektury.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/jak-okielznac-typy-w-pythonie-czyli-python-3-i-type-annotation/

------------

#inne

1. Ostatnio sporo mówi się na temat #blockchain, tj. zdecentralizowanej i rozproszonej bazy danych w modelu open source. Nic w tym dziwnego — technologia ta wciąż jeszcze się rozwija, ale sam prospekt tego, co będzie miała do zaoferowania budzi zarówno fascynację, jak i niepokój. Powody do zmartwień ze względu na blockchain skupiają się przede wszystkim w trzech rejonach — prywatności, etyki, i prawa. Technologia ta mogłaby zostać użyta m.in. do budowy platform do głosowania w wyborach, tym samym zachęcając ludzi do udziału w życiu politycznym. Jednakże, wraz z tym jak zbliżają się Amerykańskie wybory, które mają mieć miejsce w 2020 roku, tak i rośnie ogólny niepokój co do potencjalnego zagrożenia z jakim może zmierzyć się demokracja na skutek blockchain. W tym artykule dowiecie się szczegółów na temat zagrożeń ze strony blockchain.

Więcej na ten temat: https://www.computerworld.com/article/3430697/why-blockchain-could-be-a-threat-to-democracy.html

2. Niedługo minie już 5 lat odkąd Alexa zawitała nie tylko na światowym rynku, ale i w naszych domach. Wielu ludzi nie wyobraża sobie obecnie życia bez tej wirtualnej asystentki. Dlatego też jeden z Amerykańskich uniwersytetów — St. Louis University — postanowił zainstalować Echo Dot w każdym pokoju w dormitoriach na terenie kampusu. Czym kierował się uniwersytet podejmując tę decyzję oraz jakie potencjalne zagrożenia może ona stanowić dla studentów?

Więcej na ten temat: https://www.cnet.com/features/alexa-time-for-class-how-one-university-put-an-echo-dot-in-every-dorm-room/

3. Kilka lat temu Google wypuściło na rynek platformę do szukania pracy, tzw. Google for Jobs. Inicjatywa ta miała za zadanie wyszukać oferty pracy, które pierwotnie zostały ogłoszone na innych stronach internetowych, np. LinkedIn lub CareerBuilder. W tym tygodniu grupa 23 portali pracy wysłała list do Margrethe Vestager, komisarz ds. konkurencji w Komisji Europejskiej. Oskarżają oni giganta o nadużycie swojej dominującej pozycji ich kosztem. Przeczytajcie ten tekst aby dowiedzieć się szczegółów.

Więcej na ten temat: https://www.cnet.com/news/google-job-search-service-draws-antitrust-complaint/

#naukaprogramowania #programowanie #programista15k #technologia #informatyka #ciekawostki

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-08-09 12:44:05 | Ostatnio wołany: 2019-08-09 14:28:31Witamy ponownie w naszej prasówce technologicznej! W tym tygodniu mamy kolejną porcję interesujących nowinek technologicznych. Frontendowcy zainteresują się pewnie nową wersją Electronu, a backendowcy może będą chcieli przetestować nową wersją Pythona. Dla wszystkich zainteresowanych mamy również kilka newsów, jak na przykład powód, dla którego #ibm nabył ostatnio Red Hat. Życzymy miłej lektury.

------
-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit
------

#frontend

1. Od momentu dodania Hooksów do oficjalnego API w lutym 2019, w świecie programowania zaroiło się od tej funkcjonalności. Wiele bibliotek wypuszcza dziś swoje własne Hooks w formie alternatywy dla ich obecnych metod. #redux, jedna z najbardziej popularnych bibliotek #react, wypuściła ostatnio nowe Hooksy API w v7.10 jako alternatywa dla connect() Higher Order Component.

Więcej na ten temat: https://itnext.io/how-existing-redux-patterns-compare-to-the-new-redux-hooks-b56134c650d2

2. Zespół Electronu z radością obwieścił kilka dni temu, że wypuścił właśnie na rynek najnowszą wersję frameworka - Electron 6.0.0. Wersja ta zawiera wiele nowych aktualizacji i features. W poniższym tekście przeczytacie więcej na temat zmian, które zostały wprowadzone do Electronu oraz jak można go zainstalować.

Więcej na ten temat: http://electronjs.org/blog/electron-6-0

3. #react, jak wszyscy pewnie wiemy, jest to biblioteka #javascript stosowana do budowy interfejsów. Nie każdy jednak wie, które narzędzia mają najwięcej do zaoferowania. Przykładem mogą być narzędzia stworzone przez open-source community, które mogą przenieść nasze doświadczenie z React na totalnie inny poziom. W tym artykule dowiesz się szczegółów na temat najlepszych narzędzi dostępnych dla deweloperów React w 2019 roku.

Więcej na ten temat: https://medium.com/better-programming/22-miraculous-tools-for-react-developers-in-2019-7d72054e2306

------------

#backend

1. #dart to obiektowy język programowania ogólnego przeznaczenia, który w 2011 roku stworzyło #google. Śmiało można powiedzieć, że jego sukces nie był największy mimo kilku istotnych zalet, jak np. wydajność i prostota nauki. Okazuje się on również nieoceniony przy współpracy z innymi językami programowania. W tym tekście autorka wyjaśnia w jaki sposób Dart może wspomóc funkcjonalności C# oraz #java. Zapraszamy do lektury.

Więcej na ten temat: https://www.toptal.com/dart/dartlang-guide-for-csharp-java-devs

2. Deweloperzy Pythona, uwaga! uwaga! Nowa wersja #python - 3.8.0b3 - jest już dostępna do testowania. Zachęcamy was do przetestowania jej we własnym zakresie i zgłoszenia ewentualnych problemów do Python bug tracker.

Więcej na ten temat: https://pythoninsider.blogspot.com/2019/08/python-380b3-is-now-available-for.html

3. Mechanizm wyjątków Javy nie jest niczym skomplikowanym i pewnie każdy developer go zna. Jednakże, życie jest pełne niespodzianek i zawsze dobrze być przygotowanym na wszystko. Dlatego też autor tego artykułu zadaje nam kilka pytań z serii: “co w przypadku, gdyby…”. W tym artykule zerkniemy na te wyjątki Javy, które każdy Senior Java Developer powinien znać.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/wyjatki-z-poziomu-jvm-czyli-co-kazdy-senior-java-developer-powinien-wiedziec/

------------

#inne

1. Zaledwie miesiąc temu Red Hat, spółka zajmująca się tworzeniem i dystrybucją otwartego oprogramowania dla przedsiębiorstw została przejęta przez #ibm za 34 miliardy dolarów.
Powód tego przedsięwzięcia: IBM ma w planach zrewolucjonizować podejście do rozwiązań chmurowych, tzw. projekt Red Hat OpenShift. W tym artykule przeczytacie o szczegółach tego przedsięwzięcia.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/ibm-zapowiada-hybrydowa-platforme-wielochmurowa/

2. Qualcomm, firma specjalizująca się w komunikacji bezprzewodowej, znana jest m.in. z techniki CDMA używanej w telefonach komórkowych i satelitarnych. Qualcomm specjalizuje się również w wytwarzaniu chipów do telefonów. Ostatnio jednak w tych czipach została odkryta seria wad narażająca miliony urządzeń na zhakowanie. Z tego artykułu dowiecie się o jakie wady dokładnie chodzi.

Więcej na ten temat: https://thehackernews.com/2019/08/android-qualcomm-vulnerability.html

3. 34-letni obywatel Pakistanu - Muhammad Fahd - został ostatnio wydany w ręce Stanów Zjednoczonych na skutek oskarżeń o przekupywanie pracowników firmy telekomunikacyjnej AT&T. Jak donoszą niektóre źródła łapówki wynosiły ponad milion dolarów. W tym artykule dowiecie się jaki był cel jego działań.

Więcej na ten temat: 3f3077f9ce1e" rel="nofollow">https://www.forbes.com/sites/thomasbrewster/2019/08/06/att-insiders-bribed-with-over-1-million-to-unlock-2-million-phones-and-hack-their-employer-doj-claims/#3f3077f9ce1e

#naukaprogramowania #programowanie #programista15k #technologia #informatyka #ciekawostki

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-08-02 20:39:05 | Ostatnio wołany: 2019-08-02 20:41:03Kolejny tydzień i kolejne wydanie naszej Prasówki Technologicznej!

Tym razem przedstawiamy materiały dotyczące wydajności frontendu, a także rozważania dotyczące backendowych języków programowania, które mogą mieć określoną datę przydatności do spożycia.
Wszystkim zainteresowanych technologią i jej wpływem na nasze codzienne życie polecamy tekst o nowej ustawie dotyczącej walki z uzależnieniem od mediów społecznościowych, a także o najnowszym wynalazku naukowców pracujących dla Pentagonu.

------
-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit
------

#frontend

1.** Każdy nowy feature dla JavaScript musi przejść przez cztery etapy, zanim zostanie oficjalnie zawarty w języku. W tym artykule przeczytasz o najbardziej oczekiwanych propozycjach, które mają dużą szansę zostać zawarte w #javascrip.**

Więcej na ten temat: https://www.weekendjs.com/articles/what-is-coming-to-javascript-2019/

2. Kompozycja funkcji to jedna z cech, które pozwalają na odróżnienie podejścia funkcjonalnego od object-oriented w JavaScript. W tym artykule zostanie wyjaśniona różnica pomiędzy hierarchią klasy i funkcji złożonej, demonstrując tym samym korzyści wynikające z odpowiedniej kompozycji funkcji i programowania funkcjonalnego w JavaScript.

Więcej na ten temat: https://medium.com/front-end-weekly/how-to-use-powerful-function-composition-in-javascript-3c0447642044

3. 9 lipca tego roku #mozilla wypuściła na rynek Firefox 68, zawierający kilka interesujących zmian dla tej przeglądarki, m.in. ciemny ekran dla trybu czytania, ulepszenie kontrastu i procedur bezpieczeństwa. Ponadto, Firefox 68 wprowadza również parę nowych features dla CSS, w tym CSS Scroll Snapping. W tym artykule dowiesz się czego należy się spodziewać po zmianach w CSS Firefoxa 68.

Więcej na ten temat: https://hacks.mozilla.org/2019/07/new-css-features-in-firefox-68/

------------

#backend

1. #java Development Kit (JDK) 13, kolejnej wersja Javy, przeszedł niedawno do kolejnej fazy (tzw. “rampdown”). Oznacza to, że zestaw nowych cech, które zostaną wprowadzone do Javy jest już skompletowany i nie ulegnie zmianom. W tym artykule przeczytacie jakich zmian i unowocześnień należy się spodziewać w JDK 13, które już we wrześniu tego roku zawita na rynku.

Więcej na ten temat: https://www.itworld.com/article/3340052/jdk-13-the-new-features-coming-to-java-13.html

2. Nie każdy język programowania może trwać wiecznie. Nawet te najbardziej popularne mogą z czasem popaść w niepamięć w momencie, w którym nowe pokolenia developerów zaczynają sięgać po inne języki i frameworki, z którymi łatwiej się im pracuje. W poniższym tekście dowiecie się, jakie pięć języków programowania prawdopodobnie są skazane na wymarcie.

Więcej na ten temat: https://insights.dice.com/2019/07/29/5-programming-languages-probably-doomed/?fbclid=IwAR3FUoYwiehVLEtiX4IDKVkf_GDur30oD_nOeFVA7Zop4TqxawCEjx8co60

3. **W ciągu ostatnich lat nastąpiło duże zróżnicowanie w zakresie narzędzi oraz technologii stosowanych w obszarze aplikacji internetowych. Na skutek tego zróżnicowania wielu deweloperów zaczęły nękać pytania i wątpliwości co do wyboru rozwiązań. Przeczytajcie poniższy tekst aby dowiedzieć się na co zwracać uwagę przy doborze odpowiedniej technologii. **

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/czy-node-js-naprawde-jest-lepszy-od-php-7/

------------

inne

1. Kudelski Security, firma oferująca usługi IT, ma w planach wdrożenie celowo naszpikowanej podatnościami technologii opartej na blockchainie. . Tym sposobem chce ona zwiększyć świadomość użytkowników blockchaina i wspomóc deweloperów w kreacji ulepszeń systemów bezpieczeństwa.

Więcej na ten temat: https://www.itworld.com/article/3411841/researchers-to-launch-intentionally-vulnerable-blockchain-at-black-hat.html

2. Debata na temat szkodliwego wpływu mediów społecznościowych na nasze zdrowie psychiczne nie jest niczym nowym. Jednakże ostatnio Senat Stanów Zjednoczonych powziął konkretne działania zapobiegawcze – nowa ustawa nawołuje do zniesienia “uzależniających i zwodniczych technik”, które stosowane są przez social media w celu jak najdłuższego podtrzymania uwagi użytkowników. Projekt ten może w znacznej skali zmienić oblicze social media.

Więcej na ten temat: https://www.cnet.com/news/bill-wants-to-ban-infinite-scroll-autoplay-to-curb-your-social-media-addiction/

3. Naukowcy pracujący dla Pentagonu ostatnio zaczęli opracowywać innowacyjną technikę biometryczną. Woparciu o unikalność bicia naszych serc stworzono laser będący w stanie rozpoznać konkretnych ludzi z odległości 200 metrów. A to dopiero początek pracy nad tzw. Jetsonem.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/imponujacy-laser-pentagonu-wykrywa-bicie-serca/

#naukaprogramowania #programowanie #programista15k #technologia #informatyka #ciekawostki

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-07-26 11:58:37 | Ostatnio wołany: 2019-07-26 12:00:47Co przygotowaliśmy tym razem w ramach Prasówki Technologicznej? Frontendowców zainteresuje relacja z bardzo ciekawej konferencji, która odbyła się w Wilnie, backendowcy dowiedzą się co nieco na temat migracji danych, a wszyscy zainteresowani wpływem technologii na ludzkie życie poczytają o wielkich wyciekach danych w USA i Bułgarii oraz dowiedzą się, ile jest warta nasza prywatność według Google’a.

------
-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit
------

#frontend

1. Framer Motion to biblioteka napędzająca animacje we Framerze, ciekawym narzędziu do interaktywnego designu. Od niedawna jest dostępna jako samodzielna paczka, którą można używać w aplikacjach #react. Poznaj jej zalety i zrób pierwszy setup.

Więcej na ten temat: https://levelup.gitconnected.com/animate-react-with-framer-motion-c761a7ad1c22

2. Abstrakcje polegają na ograniczeniu cech obiektów do tych absolutnie kluczowych. Bywają bardzo pomocne, ale czasami mogą zwieść nawet najbardziej doświadczonego developera. Dowiedz się, jakie niespodziewane sytuacje mogą czekać na Ciebie, a przy okazji: dlaczego autor tekstu woli Angular od Reacta.

Więcej na ten temat: Armandotrue/directives-vs-components-8e924dd86f20" rel="nofollow">https://medium.com/@Armandotrue/directives-vs-components-8e924dd86f20

3. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Reactem, to dobrym pomysłem będzie zapoznanie się z tym świetnym tutorialem. Dowiesz się m.in. jak wygląda identyfikacja stanu oraz poznasz Higher Order Components, które… wcale nie są komponentami.

Więcej na ten temat: https://arvind.io/posts/writing-good-react-code/

4. Odkąd przedstawiono API React Hooks, sporo osób zastanawia się, czy Hooks mają szansę zastąpić Redux. Dowiedz się, co na ten temat sądzi Eric Elliott, który jest entuzjastą zarówno React, jak i Redux.

Więcej na ten temat: https://medium.com/javascript-scene/do-react-hooks-replace-redux-210bab340672

5. W maju w Wilnie odbyła się dwudniowa konferencja You Gotta Love Frontend 2019. Prelegenci postarali się odpowiedzieć na klasyczne pytania: Kim jesteśmy? Skąd przychodzimy? Dokąd zmierzamy? Relacja z wydarzenia zawiera sporo ciekawostek – wspomina m.in. o projektowaniu strony najgorszego hotelu w Amsterdamie.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/to-my-web-developerzy-popsulismy-internet-podsumowanie-konferencji-yglf-2019/

------------

#backend

1. Jak wynika z badania 2018 Jetbrains Python Developers Survey, Django i Flask to najpopularniejsze webowe frameworki w Pythonie. Popularność Flaska nie dziwi w kontekście zrozumiałego trendu polegającego na skłanianiu się ku niewielkim frameworkom, mikroserwisom i platformom typu serverless. Poniższy tekst pozwoli zdecydować, który framework lepiej odpowie na potrzeby związane z konkretnymi zadaniami.

Więcej na ten temat: https://testdriven.io/blog/django-vs-flask/#.XTHFNIW_0pk.reddit

2. Migracja danych to zagadnienie, które sporą część developerów napawa lękiem. Przy odpowiednim podejściu może to być jednak względnie bezbolesny proces. W poniższym tekście Piotr Czech, konsultant w firmie VLOG, opisuje migrację systemów opartych o .NET z punktu widzenia biznesu i technologii.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/doswiadczenie-wyniesione-z-migracji-systemow-informatycznych/

3. Nikogo nie trzeba przekonywać, że w dobie popularyzujących się zagadnień ze sfery big data i data science odpowiednie podejście do analityki i wizualizacji danych staje się coraz ważniejsze. Poznaj 5 najlepszych kursów online dotyczących obsługi Tableau, ciekawego narzędzia do wizualizacji.

Więcej na ten temat: https://javarevisited.blogspot.com/2019/07/top-5-tableau-online-courses-and-certifications-for-data-science-engineers.html

4. Django REST Framework oferuje funkcjonalność wyszukiwania, która jest dość nietypowa. Poniższy tutorial dokładnie opisuje kroki, które należy odtworzyć, aby móc w pełni z niej się cieszyć.

Więcej na ten temat: raaj.akshar/how-to-make-search-fields-dynamic-in-django-rest-framework-72922bfa1543" rel="nofollow">https://medium.com/@raaj.akshar/how-to-make-search-fields-dynamic-in-django-rest-framework-72922bfa1543

5. Java EE Security to jedno z nowych API w Java EE 8. Java EE właśnie przechodzi rebranding i niedługo będzie się nazywało Jakarta EE, a jego API – Jakarta Security. To część Payara Platform, która nie wymaga specjalnej konfiguracji do użycia i jest przystępnym, ale bardzo efektywnym rozwiązaniem.

Więcej na ten temat: https://blog.payara.fish/using-jakarta-security-on-tomcat

------------

Inne

1. #facebook musi zapłacić 5 miliardów kary, a ponadto wprowadzić zmiany w podejściu do prywatności użytkowników – tak wynika z orzeczenia amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu (FTC). To finał dochodzenia w sprawie niewłaściwego wykorzystywania danych użytkowników.

Więcej na ten temat: https://www.cyberdefence24.pl/5-mld-kary-dla-facebooka-za-wprowadzanie-w-blad-uzytkownikow?fbclid=IwAR3aW2IJjjem2AQ5q84rdXALbEpAecAi9MaZKxYFJxvbrcvIenhVkq9pZwo

2. Bułgarskie media ogłosiły sensacyjną wiadomość. Anonimowy haker pochwalił się kradzieżą wrażliwych danych niemal wszystkich obywateli kraju. Zatrzymano podejrzewanego o czyn 20-letniego Kristiana Bojkowa, który zawodowo związany jest z cyberbezpieczeństwem. Pobudki nim kierujące nie są jasne.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/sensacja-w-bulgarii-wykradziono-dane-niemal-wszystkich-obywateli/

3. Alibaba.com, potentat w sektorze sprzedaży B2B, otwiera się na amerykańskiego klienta. Można to potraktować jako wyzwanie rzucone rodzimej potędze e-commerce, Amazonowi. Alibaba wchodzi w skład powołanego w 1999 roku holdingu, którego częścią jest też AliExpress.

Więcej na ten temat: https://www.chip.pl/2019/07/alibaba-otwiera-podwoje/?fbclid=IwAR3TPLcyznoqpt5GpeaXAOQ6zvQzm3ozzVAlZdq2tqhI2ydxQtnzMB2MAzY

4. Dwa lata temu miał miejsce jeden z większych wycieków danych w historii Stanów Zjednoczonych. W wyniku poważnych zaniedbań w niepowołane ręce trafiły dane prawie 148 milionów klientów firmy Equifax. Fatalne zaniedbanie może kosztować przedsiębiorstwo nawet 700 milionów dolarów.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/jeden-z-wiekszych-wyciekow-ever-equifax-zaplaci-700-mln/

5. Najnowszy pomysł Google’a, najpewniej związany ze zbliżającą się premierą nowych smartfonów linii Pixel, to pięciodolarowa opłata, która ma zachęcać przechodniów do użyczania wizerunku. Zebrane dane mają przyczynić się do rozwoju konkurencji dla Face ID.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/skan-twarzy-za-5-dolarow-na-tyle-wycenia-nas-google/

#naukaprogramowania #programowanie #programista15k #technologia #informatyka #ciekawostki

Przejdź do wpisu
Założona przez:

JustJoinIT

Osób na liście: 107
Wołań: 55
Newsy ze świata startupów, branży IT i programowania.

Kategoria: Nauka i newsy

Ostatnie wydarzenia (zobacz wszystkie)


2019-10-11 12:47:39
@JustJoinIT zawołał do wpisu


2019-10-08 02:09:37
@taniotanio7 dołączył do listy


2019-10-04 13:43:50
@mozgogrdyczka opuściła listę


2019-10-04 13:25:20
@Init0 opuścił listę


2019-10-04 13:19:07
@JustJoinIT zawołał do wpisu


2019-09-20 13:54:47
@JustJoinIT zawołał do wpisu


2019-09-13 12:52:44
@konik_polanowy opuścił listę


2019-09-13 12:51:38
@JustJoinIT zawołał do wpisu


2019-09-06 11:22:09
@MalyBen007 dołączył(a) do listy


2019-08-30 12:28:40
@JustJoinIT zawołał do wpisu