Dodany: 2019-08-10 16:39:40 | Ostatnio wołany: 2019-08-10 16:40:08Witajcie kochani po krótkiej, wakacyjnej przerwie ;) Zajmiemy się dzisiaj bardzo ciekawą rasą o długiej historii - charcikiem włoskim - najmniejszym z chartów, zapraszam (。◕‿‿◕。)
Historia tej rasy rozpoczęła się w północnej Afryce w czasach starożytnych, jej wiek obecnie szacuje się na 2000 lat. Stamtąd trawiła do Włoch w V wieku naszej ery. W XVIII wieku przeżyła prawdziwe odrodzenie, gdy małe charciki stały się modne wśród elit włoskich, francuskich, brytyjskich i niemieckich.
1794Na obrazie autorstwa V.L. Borovikovsky możemy zobaczyć Katarzynę Wielką wraz ze swoją Zemirą, którą caryca uznawała za swą ulubienicę, najlepsze dzieło jej hodowli, a na cześć tej psiny w mieście Peterhof w Rosji jest obchodzone coroczne święto o nazwie Zabawka Wiatru. Obraz został namalowany dziesięć lat po śmierci Zemiry.
1859 Na obrazie możecie zobaczyć charciki włoskie o imionach Billy oraz Minnie. Rycina ta pojawiła się w książce o tytule The Dog in Health and Disease autorstwa Johna Henry'ego Walsha z tegoż roku;
1885, 1916 - nie udało mi się opisać tych psów z imion i przydomków, niemniej uznałam, że zdjęcia są warte podzielenia się z wami;
1967 Na zdjęciu widoczny Ch. Pippo Du Parc De La Casetta hodowli francuskiej;
2019 Tegoroczny zwycięzca rasy oraz zwycięzca grupy Toy na największej międzynarodowej wystawie psów Crufts - Ch. Florita Tallento hodowli brytyjskiej.
#klubmerdajacychogonow

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-07-28 08:28:57 | Ostatnio wołany: 2019-07-28 08:29:27Dzień dobry! (。◕‿‿◕。) Wczoraj mój tag zdobył tysięcznego obserwującego. Zakładając ten tag nie spodziewałam się, że kiedyś będę pisać te słowa, że znajdę tu tyle osób zainteresowanych psią historią. Ciężko mi wyrazić, jak się cieszę (。◕‿‿◕。) Wszystkim obserwującym życzę miłego dnia oraz przesyłam głaski dla waszych psiaków i innych #smiesznypiesek (。◕‿‿◕。)
Dorzucam zdjęcie Friedricha Roberta wraz z jego bokserem z 1894 roku ;)
#klubmerdajacychogonow

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-07-27 17:13:30 | Ostatnio wołany: 2019-07-27 17:14:36Dzień dobry! (。◕‿‿◕。) Dziś przyszedł czas na omówienie yorkshire terrierów

Psy te zostały wyhodowane z rasy Waterside Terrier i początkowo służyły do wybijania szczurów w kopalniach i domach rzemieślników, a także do polowań na lisy i borsuki w ich własnych norach - biorąc pod uwagę, że były zwykle mniejsze od swoich napastników, łatwiej można zrozumieć skąd wziął się waleczny i zaciekły charakter, obserwowany u dużej części przedstawicieli rasy.

1870 Na rycinie widoczne są dwa psy - Ch. Huddersfield Ben oraz Ch. Katie. Pierwszy z nich był słynnym przedstawicielem razy ważącym nieco ponad 3kg - określany przez ówcześnie żyjących kynologów słowami ,,[...] był najlepszym reproduktorem swojej rasy w czasach, w których żył, a także jednym z najbardziej niezwykłych psów dowolnej rasy, które kiedykolwiek żyły[...]". Wygrał ponad 70 wystaw oraz zawodów, w których psy udowadniały swoje zdolności w walkach ze szczurami. Do dziś nazywany jest ojcem rasy, a wiele współcześnie żyjących psów ma go w swoim rodowodzie.
1907 Na zdjęciu widoczny Mrs. White's Sensation. Wzorzec rasy z tamtego okresu mówił o pożądanej sierści u tej rasy w taki sposób: ,,Włos tak długi i prosty jak to tylko możliwe (nie faliste), które powinny być jedwabiste, a nie wełniste. [...] Kolor sierści stalowo-szary, nie mieszający się z sierścią płową lub ciemną."
1935 Na zdjęciu możemy zobaczyć Ch. Rochdale Queen Of the Toys;
1974 Na zdjęciu widoczny jest utytułowany Ch. Cede Higgens;
2019 Tegorocznego zwycięzca rasy na międzynarodowej wystawie Crufts - Royal Precious JP'S F4 Conan.
#klubmerdajacychogonow

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-07-21 17:20:37 | Ostatnio wołany: 2019-07-21 17:21:17Witajcie moi drodzy, dzisiaj zajmiemy się rasą golden retriever (。◕‿‿◕。)

Istnieją dwie wersje wydarzeń odnośnie początków tej rasy. Za wersję bardziej prawdopodobną uznaje się wyhodowanie jej przez lorda Tweedmouth, jej początki możemy prześledzić dzięki bardzo dokładnym księgom hodowlanym i opisom miotów, które prowadził w latach 1868-1890. Do powstania rasy przyczyniły się w głównej mierze trzy psy - Black Wavy Coat Retriever (rasa będąca bezpośrednim przodkiem flat coated retrieverów) - jedyny w miocie pies o żółtej sierści nazwany Nous oraz dwa Tweed Water Spaniele - Belle i Tweed, ale przy uszlachetnianiu swoich psów lord Tweedmouth wykorzystał także nowofunlandy, irish water spaniele, setery irlandzkie oraz bloodhounda.

Ciekawostką dla was może być fakt, że oryginalnie golden retrievery miały znacznie ciemniejszą sierść niż obecnie - pojawiały się raczej odcienie rudo-złote przechodzące w czerwień, natomiast zupełnie niespotykane były psy jasnobeżowe, jakie obecnie widujemy właściwie najczęściej i jakiego możemy podziwiać na ostatnim zdjęciu.

koniec XIX wieku St. John Water Dog na rycinie w wersji długowłosej, jest to przodek Golden, Flat Coated, Curly Coated, Chesapeake Bay oraz Labrador Retieverów sprowadzony z Nowej Funlandii do Anglii w XIX wieku, obecnie rasa już nie istnieje;
1913 Ch. Noranby Campfire, był to pierwszy pies tej rasy, który uzyskał tytuł championa, pies o nieco lżejszej sylwetce, delikatniejszej głowie i krótszej sierści w porównaniu do jego następców;
1939 Zdjęcie to pojawiło się w reklamie papierosów w roku 1939, jest to zdjęcie które najlepiej oddaje oryginalną skalę barw golden retrievera, od rudo-płowego aż po ciemną, niemal mahoniową czerwień;
1970 Ch. Stolford Happy Lad hodowli walijskiej o już jasnej, kremowej sierści;
2019 tegoroczna zwyciężczyni rasy na międzynarodowej wystawie Crufts - It. Ch./Interch. Primavera In Anticipo Della Val D'aveto, jest to suka hodowli włoskiej;

#klubmerdajacychogonow

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-07-19 17:47:30 | Ostatnio wołany: 2019-07-19 17:47:53Dzień dobry! Dzisiaj czas omówić kolejną polską rasę psów - polski owczarek nizinny, mamy z czego być dumni (。◕‿‿◕。)
Historia tej rasy zaczęła się wyjątkowo wcześnie - zakłada się, że do powstania rasy przyczyniły się psy przywiezione z Tybetu w V w. n.e., które wędrowały wraz z nomadami w kierunku zachodnim, trafiając w ten sposób na obszar Niziny Wschodnioeuropejskiej. Same PONy uważane są za jednych z protoplastów rasy bearded collie. U nas dosyć ciężko je spotkać, natomiast są one stosunkowo popularna za granicą, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie jest to jedyna polska rasa powszechnie uznawana przez inne międzynarodowe organizacje kynologiczne, AKC i KC.

1937 polski owczarek nizinny Tuśka, "Mój Pies" nr 3 z 15 marca 1937 roku;
1950 Danuta Hryniewicz oraz jej owczarki: Smok, Nerpa, Kuma i Arak Greps z Kordegardy - pod przewodnictwem tej właśnie kobiety nastąpiło powojenne odtworzenie rasy, a psem, który miał w tym swój główny udział, był właśnie Smok;
1965 Interchampion Amok Moniek, Zwycięzca Świata 1965r;
1984 Apasz z Bankowców Ch Pl. Zw. Klubu 1984r;
2019 na zdjęciu widoczny tegoroczny zwycięzca rasy na międzynarodowej wystawie psów Crufts - Ch. Mybeards Hero hodowli brytyjskiej.

#klubmerdajacychogonow

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-07-13 09:19:16 | Ostatnio wołany: 2019-07-13 09:19:44Dzień dobry, dzisiaj zajmiemy się rasą doberman
Jako, że często dostaję prośby, by omówić problemy zdrowotne pojawiające się w związku ze zmianami w rasie, tym razem chciałabym poruszyć konsekwencje kopiowania uszu i ogona.
Kopiowanie ogona jest to zabieg wykonywany u szczeniąt do 5 dnia życia, dawniej panowało przekonanie, że psy w tym wieku nie odczuwają bólu. Obecnie wiemy, że u takich szczeniąt impuls nerwowy dociera do mózgu wolniej niż u psa o dojrzałym układzie nerwowym, a także szczenięta mają ograniczone możliwości manifestowania bólu, aczkolwiek nie możemy obecnie określić, czy impuls, który wreszcie do mózgu dotrze, jest słabszy, czy taki sam jak u psa dojrzałego.
Ogon jest jednym z najważniejszych narzędzi psa do komunikowania o swoim nastroju i zamiarach - pozbawiony go pies ma ograniczone możliwości łagodzenia konfliktów i unikania bójek, bo nie jest w stanie prawidłowo zakomunikować innemu psu o swoich nieagresywnych zamiarach, dawniej ta cecha dominującego (jak widać nawet wbrew swojej woli) psa była często cechą pożądaną.
Stosunkowo częstym powikłaniem kopiowania ogona jest syndrom cauda equina, końskiego ogona, związany z uszkodzeniem końcowego odcinka rdzenia kręgowego, co jest związane przede wszystkim z niedowładami kończyn tylnych, zaburzeniami czucia czy odczuwaniem ciągłego bólu.
Kopiowanie uszu jest to większa ingerencja w organizm związana z tym, że małżowiny uszne są bardzo ukrwione i unerwione, przez co kopiowanie uszu jest dla psów bolesne w okresie gojenia. Sam zabieg jest przeprowadzany u szczeniąt w wieku 6-12 tygodni pod pełną narkozą, która dla organizmu nie jest obojętna, następnie owijane są przez kilka tygodni taśmą w celu uformowania odpowiedniego kształtu małżowiny usznej. Również uszy są istotnym elementem komunikacji psów, chociażby współodpowiedzialne za okazywanie dyskomfortu, lęku czy uległości, a ich ruch do tyłu jest sygnałem uspokajającym mającym na celu uspokojenie innych psów i łagodzenie konfliktowych sytuacji.

zapytałam o zdanie na ten temat kilkunastu lekarzy weterynarii. Wszyscy odpowiedzieli, że obcinanie ogonów i uszu nie jest zgodne z etyką lekarską i nie powinno być przeprowadzane, nie wyłamał się żaden. Sama mam psa z obciętym ogonem, takiego go już adoptowałam i bardzo żałuję, że tak się stało.


1910 Ch. Prinz Modern V. Ilm-Athen - jest to pies o atletycznym typie sylwetki, posiada podkasany ("podciągnięty do góry" brzuch) oraz lekką głowę;
1950 Am. Ch. Agitator of Doberland - również pies o atletycznej sylwetce i lekkiej głowie, podobnie jak poprzednik ma mocno podkasany brzuch, a jego klatka piersiowa nie sięga łokcia;
1988 Ch. Machico V. Les Deux Peupliers - jest to pies o nieco cięższej sylwetce i stopniowo zanika podkasanie, chociaż na tym zdjęciu wizualny efekt jest pogłębiony przez fakt, że pies stoi tylnymi kończynami niżej. Dodatkowo klatka piersiowa osiąga łokieć i zaczyna nieco "wystawać" w przód przed łapami przednimi;
2019 tegoroczny zwycięzca rasy na międzynarodowej wystawie psów Crufts - C/Ir Ch Jojavik Midnight Express. Tym, co się rzuca w oczy, jest klatka piersiowa, sięga ona za łokieć, a także mocno wystaje w przód przed przednie kończyny w porównaniu do poprzedników. U psa zanika podkasanie, sylwetka staje się ciężka i przestaje być atletyczna.
Zarówno coraz cięższa sylwetka, często karykaturalnie przerośnięta klatka piersiowa, jak i coraz cięższa głowa i zwisające, długie fafle (wargi) są coraz częściej podnoszone przez hodowców i miłośników rasy jako poważny problem toczący rasę.

#klubmerdajacychogonow

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-07-09 09:16:03 | Ostatnio wołany: 2019-07-09 09:16:28Dzień dobry, dzisiaj zajmiemy się Welsh Corgi Pembroke. Jest to nieco popularniejsza rasa od siostrzanej Welsh Corgi Cardigan, jednakże mają one wspólne korzenie - najprawdopodobniej zostały sprowadzone na wyspy brytyjskie przez wikingów. Potem znalazły one zastosowanie jako psy wypasające do bydła mimo swoich niewielkich rozmiarów - zaganiały one krowy podgryzając im pięty, a dzięki niskiemu wzrostowi łatwo unikały kopnięć. Nazwa rasy i jej pochodzenie jest kwestią sporną, ale najczęściej przyjmuje się, że pochodzi od walijskiego corrci, co oznacza karłowatego psa.
1929 Na zdjęciu widoczny Ch. Crymmych President. Już wtedy psy te miały charakterystyczną dla rasy cechę - naturalnie krótkie ogony. Pies ten ma lżejszą głowę z dłuższą i lżejszą kufą (pyskiem) od swoich następców;
1952 Ch. Knowland Clipper, w porównaniu do poprzednika możemy zauważyć skrócenie kończyn oraz wydłużenie sylwetki;
1987 Am Can Ch. Horoko Caralon Dickens - pies w umaszczeniu jakże charakterystycznym dla rasy, duże uszy zostają osadzone nieco bardziej po bokach głowy niż możemy to zaobserwować u poprzedników, a masywniejsza głowa nabiera charakterystycznego obecnie dla rasy wyrazu, pojawia się także bardziej obfita szata (sierść);
2019 zwycięzca rasy tegorocznej wystawy Crufts, Ch. Pemcader Thunderball - u niego możemy zobaczyć osadzenie uszu niżej na bokach głowy, krótsze kończyny oraz masywną sylwetkę z obfitą ilością sierści.

#klubmerdajacychogonow

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-07-03 19:42:17 | Ostatnio wołany: 2019-07-03 19:42:54Witajcie, wybaczcie mi tę dłuższą przerwę - nawarstwienie egzaminów, ale już wracam do regularnego pisania (。◕‿‿◕。)
Dziś zajmiemy się dalmatyńczykami
Pierwsze wzmianki o nich powstały w Chorwacji, dlatego to Chorwacja uznawana jest za kraj pochodzenia rasy, ale według części teorii historia dalmatyńczyków sięga czasów starożytnych. Były to psy wykorzystywane zarówno do pilnowania dobytku, jak i jako wszechstronne psy myśliwskie, w późniejszych latach często były wykorzystywane jako psy powozowe.
ok. 1627 Na obrazie Francesco di Cosimo II de' Medici wraz ze swoim dalmatyńczykiem, autorem malunku jest Justus Sustermans;
1902 Na zdjęciu widoczne Ch. Rugby Bridget oraz Ch. Rugby Bashful wraz z właścicielką, Mrs. Bedwell;
1964 Na zdjęciu widoczna suka Eng. Ch. Ivelda Iris;
2019 Zwycięzca tegorocznego Crufts - Ch. Sophtspot Gold Dust hodowli brytyjskiej - zapewne ciekawostką dla wielu z was będzie fakt, że, jak możecie zobaczyć, dalmatyńczyki mogą mieć również wątrobiane plamki zamiast czarnych (。◕‿‿◕。)
#klubmerdajacychogonow

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-06-24 16:16:35 | Ostatnio wołany: 2019-06-24 16:17:25Dzień dobry wam ;) Dzisiaj przyszedł czas na wyżła niemieckiego szorstkowłosego.
Prześledzenie historii tej rasy na zdjęciach było nieco większym wyzwaniem, jako że powstawała ona i rozwijała się w ścisłym związku z innymi rasami niemieckich wyżłów. Początek hodowli tej rasy datuje się na wiek XIX, a do jej powstania przyczyniły się ostatecznie krzyżówki różnych ras, choćby gryfony Korthalsa czy pudelpointery.
1900 rycina przedstawiająca wyżła niemieckiego szorstkowłosego, opublikowana w Węgrzech w roku 1900 w "Pallas Lexikon";
1936 na zdjęciu widoczny Rolf vom Sachenhof, hodowli niemieckiej;
1987 zdjęcie przedstawia psa o imieniu Yak vom Wildbarren, urodzony w 1986, również hodowli niemieckiej;
2019 Na zdjęciu widoczna tegoroczna zwyciężczyni rasy międzynarodowej wystawy Crufts pochodząca ze słynnej hodowli Ch. Esmee Dragon From Rhona's Home at Bareve, hodowli brytyjskiej;
Jak sami możecie zauważyć - rasa ta niewiele zmieniła się w ciągu ostatnich stu lat, według mnie - to bardzo dobrze.
O jakiej rasie chcielibyście przeczytać następnym razem? (。◕‿‿◕。)
#klubmerdajacychogonow

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-06-19 17:47:52 | Ostatnio wołany: 2019-06-19 17:48:42Dzień dobry, dzisiaj zajmiemy się rasą West Highland White Terrier.
Psy te wywodzą się z innej, mniej znanej rasy o rudym umaszczeniu - cairn terrierów. W miotach cairn terrierów rodziły się czasem białe szczenięta, których nie wykorzystywano do polowań, stanowiły niechciany produkt uboczny. Do czasu, aż założyciel rasy, pułkownik Edward Donald Malcolm z Poltalloch, podczas polowania na lisy nie zastrzelił swojego ukochanego rudego psa, myląc go z lisem. Po tym wypadku do rozrodu wybierał tylko białe osobniki i tak oto powstała nowa rasa.
1905 na zdjęciu widoczny owy pułkownik Edward Donald Malcolm z Poltalloch w kilcie oraz ze swoimi psami, protoplastami rasy. Na zdjęciu widać psy dosyć niejednorodne w typie, podczas oceny kolejnych psów weźcie pod uwagę dosyć słabą pielęgnację sierści u psów widocznych na zdjęciu;
1938 jest to pocztówka z wizerunkiem 1938 Ch. Clint Chief, jak widać już wtedy stało się popularne strzyżenie głowy tych psów w kształt charakterystycznej chryzantemy;
1976 Ch. Dianthus Buttons, zwycięzca międzynarodowej wystawy Crufts w roku 1976
2019 zwycięzca rasy na tegorocznej największej międzynarodowej wystawie Crutfs, samiec o imieniu Mechta Nataly Egoist.
#klubmerdajacychogonow

Przejdź do wpisu
Założona przez:

spookyscaryskeleton

Osób na liście: 32
Wołań: 18
Zapraszam po więcej psiej historii (。◕‿‿◕。)

Ostatnie wydarzenia (zobacz wszystkie)


2019-08-10 16:40:08
@spookyscaryskeleton zawołała do wpisu


2019-08-04 03:07:46
@mikro_beast dołączyła do listy


2019-07-28 11:07:59
@albertbranka dołączyła do listy


2019-07-28 08:29:27
@spookyscaryskeleton zawołała do wpisu


2019-07-27 20:46:30
@nicari dołączyła do listy


2019-07-27 19:21:33
@klaudiaxx21 dołączyła do listy


2019-07-27 17:14:36
@spookyscaryskeleton zawołała do wpisu


2019-07-22 00:14:05
@CzerstwyMakowiec dołączył(a) do listy


2019-07-21 22:08:24
@Rarcin_Mogala dołączył do listy


2019-07-21 17:21:17
@spookyscaryskeleton zawołała do wpisu