Dodany: 2019-05-23 21:11:08 | Ostatnio wołany: 2019-05-23 22:36:17


Hej mirkobywatele podróżujący spod znaku #podroze Wrzuciłem właśnie nowy odcinek #pannoramixtrip

Tym razem w nowym odcinku umieściliśmy wiele ciekawostek i faktów na temat Apulii. Jest m.in. o:
Największej jaskini na południu Włoch
Najsłynniejszym włoskim zamku, z wieloma tajemnicami astrologicznymi w sobie
Monopoli mieście słynnego pirata Matteo di Monopoli
Jak się mieszka w fantazyjnych kamiennych domkach trullo
Dlaczego Matera grała Jerozolimę i to w kilku filmach?

I wiele wiele innych rzeczy. Zapraszam na seans ;)

I proszę o wsparcie filmu. Staram się, by jego montaż, treść, sposób przekazuj bardziej pasował pod #gruparatowaniapoziomu niż #polskiyoutube ;)

Wykop: Apulia i Matera. Kraina miłośników słońca i średniowiecza

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-05-13 22:25:20 | Ostatnio wołany: 2019-05-13 22:29:51W najnowszym odcinku Motyla i Globusa przyglądam się zmianom nazw geograficznych #10yearschalenge Znaliście te wszystkie zmiany? Szczerze, dwie z nich wynalazłem przy pogłębionych wyszukiwaniach. Z tej, grafiki,opublikowanej w okolicach ratyfikacji nowej nazwy Macedonii wyszedł właśnie ten odcinek. Zapraszam :)

Wykop z filmem: KRAJE których nazw już NIE MA / Motyl i Globus #14

#mapporn #nauka #geopolityka #motyliglobus

Więcej ciekawostek z zakresu #geografia rozważań nad #mapy i krajobrazem w moim streamie -> #motyliglobus (jest też mirkolista)
największych fanów geografii i map zapraszam na mój fanpage: https://www.facebook.com/motyliglobus/

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-02-10 14:38:43 | Ostatnio wołany: 2019-02-10 14:41:34#gruparatowaniapoziomu #mapy
Zapraszam na nowy odcinek vloga #motyliglobus o tymDokąd Dotarli Rzymianie.
Rzymianie odkrywcami? Nie bardzo. ich osiągnięcia w odkrywaniu i kartografii były moim zdaniem słabsze niż Greków czy Fenicjan. Ale to nie znaczy, że się nie zapuszczali poza Imperium.

Oktawian August zorganizował pierwszą ekspedycję wojskową do południowej Arabii, w kierunku Puntu i bogatego w złoto i mirrę miasta Marib. To póżniejsza "Arabia Felix". Już wtedy mit Królowe Saby istniał. Początkowo planowano ekspedycję lądową z Petry, ale gdy odkryto jak wąskie jest Morze Czerwone zaryzykowano ekspedycję z pomocą floty. Ale wzdłuż brzegów z desantem przed zdradliwą cieśniną, którą dziś nazywamy Wrota Łez.
Rzymianie, którzy mieli do pomocy Egipcjan i Nabatejczyków choć doskonale sprawdzili się w pustynnym klimacie, w wyniku walk stracili zaledwie 2 legionistów, przeciw ponad 1000 wrogów, ostatecznie nie dali rady zdobyć Marib i wrócili na tarczy. imperium nie sięgnęło Oceanu Indyjskiego. Morskimi krańcami pozostały Arabia (Hegra) i Mezopotamia (Harax)

Są ślady ekspedycji rzymskich na Saharę. Juliusz Maternus i Septymiusz Flakus dotarli do Sudanu przecinając pustynię przez krainę Garamantów, ale nie znalazł mitycznej Wielkiej Rzeki Zachodniej, którą sugerował Ptolemeusz. A Swetoniusz Paulinus przekroczył góry Atlas i dotarł podobno do Senegalu. Do Kraju Czarnych, jak mawiali Rzymianie. Dotarli też, do Agisymba, utożsamianym z Jeziorem Czad, czyli Jeziorem Hipopotama. Być może wtedy sprowadzono czarnych niewolników do Rzymu, postać Juby z filmu “Gladiator” oraz nosorożce, które zachwycały w widowiskach w Koloseum.

Cesarz Neron w 61 roku zorganizował gigantyczną ekspedycję w poszukiwaniu źródeł Nilu. Nie udało się to Egipcjanom, nie udało Grekom to czemu miało sie udać rzymianom? Jak sie jest szalonym to się jest szalonym i geograficznie. Bo chcieli podbić Etiopię i zobaczyć Góry Księżycowe, źródło wiecznie czystej wody. Z przekazów wiadomo, że dotarli do Sudanu południowego do bagien Sudd. ale Istnieją tezy, że grupa legionistów dotarła aż do Wodospadów Murchisona w północnej Ugandzie. Podobne legendy dotyczą wojsk Napoleona. ale dowodów brak.

Podobnie legendarne choć lepiej udokumentowane wydają się osiągnięcia Rzymian na Wschodzie. Murem nie do pokonania okazało się imperium Partów. Ale już zostało wspomniane, kupcy Rzymscy sięgali też wybrzeży Indii a nawet do Zachodnich Chin, protoplastą Szlaku Jedwabnego. Po bitwie pod Karrami wielu rzymskich legionistów trafiło do niewoli i zostało osiedlonych w Sogdianie i Azji Środkowej. istnieje teoria, że część dotarła do zachodnich Chin, gdzie założyli miasto, fonetycznie wymawiane"Liżjen”. Można doszukiwać się tu podobieństwa do słowa legion. Świadczyć o tym mają rzymskie wpływy w architekturze ale też genotypie tutejszych mieszkańców. Ich rysy twarzy są szokująco… rzymskie. Luźno ten motyw potraktowany został w najdroższej chińskiej superprodukcji wszechczasów pod tytułem “Wojna Imperiów’ z gwiazdami zachodniego i wschodniego kina. Handlowo i dyplomatycznie kontakty były na pewno, o czymś świadczą rzymskie monety odnalezione w Chinach.

Więcej tego typu ciekawostek w pełnej wersji filmu. Zapraszam do vloga :) Dokąd Dotarli Rzymianie

Więcej ciekawostek z zakresu #geografia oraz rozważań nad mapami i krajobrazem w moim streamie -> #motyliglobus (jest też mirkolista: https://mirkolisty.pvu.pl/list/731rGaDE8Ov4BQtl )
największych fanów geografii i map zapraszam na mój fanpage

Przejdź do wpisu

Dodany: 2018-10-28 12:04:04 | Ostatnio wołany: 2018-10-28 12:04:21Dodałem nowy film z kanału #motyliglobus - tym razem o podbojach Greków. Ciekawostki związane z Wielką Kolinizacją, mafią kalabryjską, piłkarzami z Marsylii, podróżnikami greckimi oraz ziemiami polskimi w znajomości Greków itd.
Odcinek nagrywany m.in. w Atenach.
Niestety filmu nie widać ani w dodanych ani znaleziskach ani miniaturki :( Nie wiem co robie źle. Mirkolista, którą utworzyłem na pvu.pl też nie działa (Whoops, looks like something went wrong.) #gorzkiezale jakby jakiś mirek miał chwilę i doradził co robić - stawiam wykopiwo ( ͡° ʖ̯ ͡°)

https://www.wykop.pl/link/4612363/dokad-dotarli-grecy-wielka-kolonizacja-motyl-i-globus-12/

#geografia #mapyboners

Przejdź do wpisu

Dodany: 2018-09-09 12:54:05 | Ostatnio wołany: 2018-09-09 12:59:14#pannoramixtrip #gruparatowaniapoziomu #geografia
Na zdjęciu widzimy polną drogę z Rymanowa do Jaślisk. Niby niepozorna ale kiedyś była to POTĘŻNA trasa handlowa, którą przemierzało codziennie nawet kilkanaście wozów. Głównie z winem. Do dziś ostały się ślady po dylowaniu oraz poziome kamienne płyty. Król ustalił szerokość tych ważnych traktów handlowych na 4,5 metra, by się dwa wozy wyminęły bez problemu. A Jaśliska były POTĘŻNYM grodem z murami, basztami, spichlerzami i dziesiątkami piwnic. Dziś jest tu cisza, senność, dwa sklepiki i bar.

Gdy spojrzymy na mapę średniowiecznych szlaków handlowych, choć niełatwo taką mapę odnaleźć, od razu nasuwa się wniosek, że Karpaty stanowiły barierę pomiędzy południem i północą oraz zachodem i wschodem, ale właśnie tam, gdzie najbardziej łagodny Beskid tworzył granicę pomiędzy królestwami, czyli Beskid Niski, doliny sprzyjały przemieszczaniu się ludzi i towarów. A co za tym idzie nowinek, innowacji swoich czasów, plotek, idei, inspiracji.
Najbogatsze miasteczka tej części Małopolski były otwarte na świat „po drugiej stronie” niczym bałtyckie porty, których mieliśmy mało. Warto zauważyć, że przez dzisiejsze Podkarpacie wiódł też niż zwykle ważny szlak Kraków-Lwów. Ale my podróżujemy pomiędzy mniejszymi, ale bogatymi miejscowościami, metropoliami swoich czasów, w których mieszkało po 500 osób, z czego duży ułamek był związany z handlem.

Pierwotne drogi kupieckie wykorzystywały doliny, przełęcze i przełomy rzek, ale również starano się uniezależnić od kaprysów przyrody, więc prowadzono je grzbietami górskimi. Zaskakująco wyłysiałych w tym rejonie. Po grzbietach prowadziły też trasy przepędu bydła, a to ze względu na łatwość korzystania z pastwisk.

Wiecie ile wina sprowadzano do Polski za czasów Stefana Batorego? 350 tys. hektolitrów. Dla porównania dziś 10 razy mniej. Swego czasu mówiono wręcz „Nie masz wina nad Węgrzyna” a słowo „węgrzyn” stało się synonimem wina. Rzadko jednak znano prawdę, że wino ładowano do beczek jeszcze jako moszcz, a dojrzewało i dochodziło do siebie po drodze, korzystając z naturalnego kołysania. Wozy sunęły często po szerokich 4-metrowych dylowanych duktach. Czasami nadkładali drogi, ale nie zapadali się w błocie. Ciekawe czy słowo „dylać” wiąże się właśnie z tym?

Jeśli jesteście zainteresowani tematem MOCNIEJ zachęcam do obejrzenia mojego nowego vloga o tych okolicach. Będzie też trochę o #2wojnaswiatowa
I wsparcie w wykopie: Nieodkryte Podkarpacie. Śladem traktu węgierskiego wina i dawnych miasteczek

Przejdź do wpisu

Dodany: 2018-03-12 21:26:42 | Ostatnio wołany: 2018-03-12 21:27:19Prognoza temperatury na "za tydzień". Proszę, nie zabijcie mnie za te wiadomości ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Nagrałem nowy, miniodcinek "Motyla i Globusa" ale nie sądziłem, że wywołam nim powró zimy na początek wiosny.

Za poradą niektórych załozyłem mirkolistę sympatyków mojego kanału - #motyliglobus . Więc wołam, bo film o tym czym jest szron, szadz i okiść właśnie na wykopie: https://www.wykop.pl/link/4208637/co-to-jest-szron-szadz-i-okisc-motyl-i-globus-9-5/

Przejdź do wpisu
Założona przez:

Pannoramix

Osób na liście: 36
Wołań: 6
Mirkolista wszystkich sympatyków i życzliwych rozwojowi kanału naukowego "Motyl i Globus", wieloletniego mirka @Pannoramixa. A także ogólnie miłośników geografii, przyrody i map. Bo głównie o tym ten kanał.

Kategoria: Nauka i newsy

Ostatnie wydarzenia (zobacz wszystkie)


2019-06-13 23:11:05
@KRISSVector dołączyła do listy


2019-05-24 09:04:23
@moon_bluebird opuścił listę


2019-05-23 22:36:17
@Pannoramix zawołał do wpisu


2019-05-14 03:48:12
@vind dołączył do listy


2019-05-13 22:29:51
@Pannoramix zawołał do wpisu


2019-02-10 14:41:34
@Pannoramix zawołał do wpisu


2018-10-28 12:23:28
@Shirako dołączył do listy


2018-10-28 12:04:21
@Pannoramix zawołał do wpisu


2018-09-30 18:10:24
@Kangel opuścił listę


2018-09-09 17:25:05
@Arado-Akbar dołączył do listy