Dodany: 2020-04-22 21:55:24 | Ostatnio wołany: 2020-04-22 22:36:06Zapraszam do wykopywania mojego najnowszego filmu na kanale #motyliglobus. Podjąłem temat rodzajów suszy oraz ich wpływu na krajobraz Polski.

Czy Polska pustynnieje? / Motyl i Globus #18

#gruparatowaniapoziomu #qualitycontent

Czy nagłówki w stylu twierdzącym "Polska Pustynnieje" są prawdziwe czy clickbaitowe? Nawet jeśli problem jest prawdziwy to... trochę clickbaitowe. Trudno powiedzieć, że Polska pustynnieje jako kraj, bo tak nie jest i nigdy nie będzie. Ale można jednoznacznie wskazać powoli te rejony Polski, które rzeczywiście za lat 25, 15 a może i nawet 5 będą wykazywać tendencję do pustynnienia. Czy też jak wolą naukowcy odwodnienia, stepowienia.

Uwzględniając m.in pokazane w filmie mapy oraz masę innych opracowań wiemy, że najbardziej zagrożony rejon Będzie to środkowy Pas Polski pomiędzy granicami zlodowaceń. Czyli Wielkopolska, Kujawy -i te chyba stoją na bardzo straconej pozycji a także Ziemia Łódzka, Mazowsze.

Na tej mapie widać wszystkie formacje krajobrazowe i roślinne zagrożone suszą rolniczą, atmosferyczną i hydrologiczną (razem). Jak widać jądro zmian to wschodnia Wielkopolska, Kujawy i zachodnie Mazowsze #poznan #konin #lodz #skierniewice

Oczywiście proszę nie wyobrażają sobie, że nagle pojawi się tam Sahara, jednak wysuszenie gleb, obniżenie jej żyzności zwiększone wietrzenie, pojawianie się roślinności stepowej i półpustynnej to wcale nie fantastyczna wizja. I upadek rolnictwa. To dość szokujące, ale już teraz podczas suszy rolniczej poziom wilgotności gleby (uprawnej, rolniczej) w wielu rejonach środkowej Polski sięga mniej niż 5%. To właśnie sytuacja, gdy przy takim poziomie i większym wietrze zaobserwowane były zamiecie pyłowe, błędnie nazywane przez niektórych burzami piaskowymi. Ale były. I w czasie bardzo intensywnego eksploatowania gleb w środkowych USA w latach 30 też takie burze pyłowe zdarzały się często, nazywano je Dust Bowl i był czas, gdy mieszkańcy środkowych USA masowo zaczynali chorować na pylicę.

Więcej w odcinku: Zapraszam: https://youtu.be/NdGe61Job5w

Przejdź do wpisu

Dodany: 2020-02-23 17:55:33 | Ostatnio wołany: 2020-02-24 17:27:49W najnowszym odcinku "Gram w Google Maps" na kanale #motyliglobus zapraszam w podroż wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Zachęcam do wsparcia wykopu https://www.wykop.pl/link/5348527/ciekawostki-na-granicy-polsko-czeskiej-gra-w-google-maps-odc-3/

A póki co jedna z ciekawostek upolowanych w czasie podróży. O jednej z najmniej znanych wymian terenowych w Polsce. Pod koniec lat 50-tych doszło do niej na trasie tzw. Kolei Izerskiej. Czechosłowacja otrzymała jedną wioskę (Tkacze) oraz stację kolejową "Harrachov" (tak, ten od skoków u mamuciej) i tunel kolejowy aż do doliny Izery, gdzie była starsza granica a my otrzymaliśmy południowe stoki góry Kocierz, dolinę potoku Melnice i całość Przełęczy Szklarskiej, dzięki czemu cała Polana Jakuszycka i jej otoczenie (dziś ośrodek sportów zimowych) przeszła pod nasze panowane. Ogólnie wszyscy zadowoleni.

Zapraszam do śledzenia autorskiego tagu#motyliglobus wszystkich miłośników #mapy i #geografia

Przejdź do wpisu

Dodany: 2020-02-16 21:19:53 | Ostatnio wołany: 2020-02-16 21:39:31Zapraszam do wykopywania nowego filmu na kanale:
https://www.wykop.pl/link/5339079/rozne-koncepcje-granic-i-ksztaltow-polski-motyl-i-globus-17/

Swego czasu na wykopie pojawiła się ciekawa mapa geograficzno-historyczna (a właściwie rysunek) Piotra Kwaczyńskiego pokazujący ziemie, które historycznie należały do Polski, Korony czy Piastów. Jakby wyodrębnić z niej ziemie tylko pod panowaniem minimum 500 lat lub tylko pod panowaniem 250 lat to Polska miałaby kształty jak na pierwszym schemacie i drugim. Jakby jednak nałożyć na nie jeszcze mapę, która była używana przez Polską delegację w Paryżu (mapa etnograficzno-językowa) to hybryda tych map (historyczno-jezykowa) sugerowałaby Polskę w kształcie trzecim.

To jedna z kilkunastu ciekawostek o kształtach Polski, jakie umieściłem w najnowszym odcinku #motyliglobus do którego serdecznie zapraszam. Bez jakichś osądów i resentymentów. Po prostu neutralnie o różnych koncepcjach. Mniejszych lub większych ;)

#gruparatowaniapoziomu #mapyboners

Zapraszam do subsrybowania mojego autorkiego taga #motyliglobus dla fanów #geografia #mapy i inne #ciekawostki

Przejdź do wpisu

Dodany: 2020-02-09 19:35:51 | Ostatnio wołany: 2020-02-09 20:34:01


Bardzo fajnie został przyjęty pierwszy odcinek mojej nowej autorskiej serii z wykorzystaniem #googlemaps w związku z czym wrzuciłem od razu drugi. Tym razem poszukuję źródeł Dunaju w Czarnym Lesie, odnajduję znane ze skoków Titisee Neustadt, przebijam się przez wapienne przełomy Badenii, odkrywam prawdziwą Valhallę", omawiam okolice Ulm, Ingolstadt czy Pasawy oraz docieram do Wiednia, uprzednio zatrzymując się przy temacie Bitwy Pod Wiedniem.

Jeśli ktoś miałby ochotę wesprzeć w promocji tego cyklu, będę zobowiązany: wykop: **Ciekawostki w Google Maps, odszukiwane i omawiane na żywo**

#mapyboners #gruparatowaniapoziomu #tworczoscwlasna

Przejdź do wpisu

Dodany: 2020-01-30 19:14:32 | Ostatnio wołany: 2020-01-30 20:06:21W najnowszy odcinku #motyliglobus pochyliłem się nad tematem, który wygrał w wykopowej sondzie. Czyli

Geograficzne Błędy i Wpadki w Filmach

Zapraszam do wykopywania. A wśród nich między innymi o tym, jak w "Van Helsingu" stworzono komputerowo krajobraz z Budapesztem a w tle... dość wysokie góry. Fajnie przy czym po stronie Pesztu jest wyjątkowo płasko. Jedyne wzgórza otaczają Budapeszt od zachodu i mają 300-400 m a tymczasem Twórcy dość nieźle poszaleli z fantazją. Dość powiedzieć, że w scenie gdy Van Helsing udaje się do Transylwanii i pokazana jest stara grafika mapy Transylwanii, pokonuje gigantyczne skaliste, ośnieżone góry, które mają symbolizować Karpaty. Z górami też był dość poważny problem w jednym z "Bondów". Moja ulubiona wpadka geograficzna, została nazwana "sceną z wiolonczelą" i dotyczy pogranicza czechosłowackiego i austriackiego. Kto pamięta? ;)

#gruparatowaniapoziomu #geografia #mikroreklama

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-05-23 21:11:08 | Ostatnio wołany: 2019-05-23 22:36:17


Hej mirkobywatele podróżujący spod znaku #podroze Wrzuciłem właśnie nowy odcinek #pannoramixtrip

Tym razem w nowym odcinku umieściliśmy wiele ciekawostek i faktów na temat Apulii. Jest m.in. o:
Największej jaskini na południu Włoch
Najsłynniejszym włoskim zamku, z wieloma tajemnicami astrologicznymi w sobie
Monopoli mieście słynnego pirata Matteo di Monopoli
Jak się mieszka w fantazyjnych kamiennych domkach trullo
Dlaczego Matera grała Jerozolimę i to w kilku filmach?

I wiele wiele innych rzeczy. Zapraszam na seans ;)

I proszę o wsparcie filmu. Staram się, by jego montaż, treść, sposób przekazuj bardziej pasował pod #gruparatowaniapoziomu niż #polskiyoutube ;)

Wykop: Apulia i Matera. Kraina miłośników słońca i średniowiecza

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-05-13 22:25:20 | Ostatnio wołany: 2019-05-13 22:29:51W najnowszym odcinku Motyla i Globusa przyglądam się zmianom nazw geograficznych #10yearschalenge Znaliście te wszystkie zmiany? Szczerze, dwie z nich wynalazłem przy pogłębionych wyszukiwaniach. Z tej, grafiki,opublikowanej w okolicach ratyfikacji nowej nazwy Macedonii wyszedł właśnie ten odcinek. Zapraszam :)

Wykop z filmem: KRAJE których nazw już NIE MA / Motyl i Globus #14

#mapporn #nauka #geopolityka #motyliglobus

Więcej ciekawostek z zakresu #geografia rozważań nad #mapy i krajobrazem w moim streamie -> #motyliglobus (jest też mirkolista)
największych fanów geografii i map zapraszam na mój fanpage: https://www.facebook.com/motyliglobus/

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-02-10 14:38:43 | Ostatnio wołany: 2019-02-10 14:41:34#gruparatowaniapoziomu #mapy
Zapraszam na nowy odcinek vloga #motyliglobus o tymDokąd Dotarli Rzymianie.
Rzymianie odkrywcami? Nie bardzo. ich osiągnięcia w odkrywaniu i kartografii były moim zdaniem słabsze niż Greków czy Fenicjan. Ale to nie znaczy, że się nie zapuszczali poza Imperium.

Oktawian August zorganizował pierwszą ekspedycję wojskową do południowej Arabii, w kierunku Puntu i bogatego w złoto i mirrę miasta Marib. To póżniejsza "Arabia Felix". Już wtedy mit Królowe Saby istniał. Początkowo planowano ekspedycję lądową z Petry, ale gdy odkryto jak wąskie jest Morze Czerwone zaryzykowano ekspedycję z pomocą floty. Ale wzdłuż brzegów z desantem przed zdradliwą cieśniną, którą dziś nazywamy Wrota Łez.
Rzymianie, którzy mieli do pomocy Egipcjan i Nabatejczyków choć doskonale sprawdzili się w pustynnym klimacie, w wyniku walk stracili zaledwie 2 legionistów, przeciw ponad 1000 wrogów, ostatecznie nie dali rady zdobyć Marib i wrócili na tarczy. imperium nie sięgnęło Oceanu Indyjskiego. Morskimi krańcami pozostały Arabia (Hegra) i Mezopotamia (Harax)

Są ślady ekspedycji rzymskich na Saharę. Juliusz Maternus i Septymiusz Flakus dotarli do Sudanu przecinając pustynię przez krainę Garamantów, ale nie znalazł mitycznej Wielkiej Rzeki Zachodniej, którą sugerował Ptolemeusz. A Swetoniusz Paulinus przekroczył góry Atlas i dotarł podobno do Senegalu. Do Kraju Czarnych, jak mawiali Rzymianie. Dotarli też, do Agisymba, utożsamianym z Jeziorem Czad, czyli Jeziorem Hipopotama. Być może wtedy sprowadzono czarnych niewolników do Rzymu, postać Juby z filmu “Gladiator” oraz nosorożce, które zachwycały w widowiskach w Koloseum.

Cesarz Neron w 61 roku zorganizował gigantyczną ekspedycję w poszukiwaniu źródeł Nilu. Nie udało się to Egipcjanom, nie udało Grekom to czemu miało sie udać rzymianom? Jak sie jest szalonym to się jest szalonym i geograficznie. Bo chcieli podbić Etiopię i zobaczyć Góry Księżycowe, źródło wiecznie czystej wody. Z przekazów wiadomo, że dotarli do Sudanu południowego do bagien Sudd. ale Istnieją tezy, że grupa legionistów dotarła aż do Wodospadów Murchisona w północnej Ugandzie. Podobne legendy dotyczą wojsk Napoleona. ale dowodów brak.

Podobnie legendarne choć lepiej udokumentowane wydają się osiągnięcia Rzymian na Wschodzie. Murem nie do pokonania okazało się imperium Partów. Ale już zostało wspomniane, kupcy Rzymscy sięgali też wybrzeży Indii a nawet do Zachodnich Chin, protoplastą Szlaku Jedwabnego. Po bitwie pod Karrami wielu rzymskich legionistów trafiło do niewoli i zostało osiedlonych w Sogdianie i Azji Środkowej. istnieje teoria, że część dotarła do zachodnich Chin, gdzie założyli miasto, fonetycznie wymawiane"Liżjen”. Można doszukiwać się tu podobieństwa do słowa legion. Świadczyć o tym mają rzymskie wpływy w architekturze ale też genotypie tutejszych mieszkańców. Ich rysy twarzy są szokująco… rzymskie. Luźno ten motyw potraktowany został w najdroższej chińskiej superprodukcji wszechczasów pod tytułem “Wojna Imperiów’ z gwiazdami zachodniego i wschodniego kina. Handlowo i dyplomatycznie kontakty były na pewno, o czymś świadczą rzymskie monety odnalezione w Chinach.

Więcej tego typu ciekawostek w pełnej wersji filmu. Zapraszam do vloga :) Dokąd Dotarli Rzymianie

Więcej ciekawostek z zakresu #geografia oraz rozważań nad mapami i krajobrazem w moim streamie -> #motyliglobus (jest też mirkolista: https://mirkolisty.pvu.pl/list/731rGaDE8Ov4BQtl )
największych fanów geografii i map zapraszam na mój fanpage

Przejdź do wpisu

Dodany: 2018-10-28 12:04:04 | Ostatnio wołany: 2018-10-28 12:04:21Dodałem nowy film z kanału #motyliglobus - tym razem o podbojach Greków. Ciekawostki związane z Wielką Kolinizacją, mafią kalabryjską, piłkarzami z Marsylii, podróżnikami greckimi oraz ziemiami polskimi w znajomości Greków itd.
Odcinek nagrywany m.in. w Atenach.
Niestety filmu nie widać ani w dodanych ani znaleziskach ani miniaturki :( Nie wiem co robie źle. Mirkolista, którą utworzyłem na pvu.pl też nie działa (Whoops, looks like something went wrong.) #gorzkiezale jakby jakiś mirek miał chwilę i doradził co robić - stawiam wykopiwo ( ͡° ʖ̯ ͡°)

https://www.wykop.pl/link/4612363/dokad-dotarli-grecy-wielka-kolonizacja-motyl-i-globus-12/

#geografia #mapyboners

Przejdź do wpisu

Dodany: 2018-09-09 12:54:05 | Ostatnio wołany: 2018-09-09 12:59:14#pannoramixtrip #gruparatowaniapoziomu #geografia
Na zdjęciu widzimy polną drogę z Rymanowa do Jaślisk. Niby niepozorna ale kiedyś była to POTĘŻNA trasa handlowa, którą przemierzało codziennie nawet kilkanaście wozów. Głównie z winem. Do dziś ostały się ślady po dylowaniu oraz poziome kamienne płyty. Król ustalił szerokość tych ważnych traktów handlowych na 4,5 metra, by się dwa wozy wyminęły bez problemu. A Jaśliska były POTĘŻNYM grodem z murami, basztami, spichlerzami i dziesiątkami piwnic. Dziś jest tu cisza, senność, dwa sklepiki i bar.

Gdy spojrzymy na mapę średniowiecznych szlaków handlowych, choć niełatwo taką mapę odnaleźć, od razu nasuwa się wniosek, że Karpaty stanowiły barierę pomiędzy południem i północą oraz zachodem i wschodem, ale właśnie tam, gdzie najbardziej łagodny Beskid tworzył granicę pomiędzy królestwami, czyli Beskid Niski, doliny sprzyjały przemieszczaniu się ludzi i towarów. A co za tym idzie nowinek, innowacji swoich czasów, plotek, idei, inspiracji.
Najbogatsze miasteczka tej części Małopolski były otwarte na świat „po drugiej stronie” niczym bałtyckie porty, których mieliśmy mało. Warto zauważyć, że przez dzisiejsze Podkarpacie wiódł też niż zwykle ważny szlak Kraków-Lwów. Ale my podróżujemy pomiędzy mniejszymi, ale bogatymi miejscowościami, metropoliami swoich czasów, w których mieszkało po 500 osób, z czego duży ułamek był związany z handlem.

Pierwotne drogi kupieckie wykorzystywały doliny, przełęcze i przełomy rzek, ale również starano się uniezależnić od kaprysów przyrody, więc prowadzono je grzbietami górskimi. Zaskakująco wyłysiałych w tym rejonie. Po grzbietach prowadziły też trasy przepędu bydła, a to ze względu na łatwość korzystania z pastwisk.

Wiecie ile wina sprowadzano do Polski za czasów Stefana Batorego? 350 tys. hektolitrów. Dla porównania dziś 10 razy mniej. Swego czasu mówiono wręcz „Nie masz wina nad Węgrzyna” a słowo „węgrzyn” stało się synonimem wina. Rzadko jednak znano prawdę, że wino ładowano do beczek jeszcze jako moszcz, a dojrzewało i dochodziło do siebie po drodze, korzystając z naturalnego kołysania. Wozy sunęły często po szerokich 4-metrowych dylowanych duktach. Czasami nadkładali drogi, ale nie zapadali się w błocie. Ciekawe czy słowo „dylać” wiąże się właśnie z tym?

Jeśli jesteście zainteresowani tematem MOCNIEJ zachęcam do obejrzenia mojego nowego vloga o tych okolicach. Będzie też trochę o #2wojnaswiatowa
I wsparcie w wykopie: Nieodkryte Podkarpacie. Śladem traktu węgierskiego wina i dawnych miasteczek

Przejdź do wpisu
Założona przez:

Pannoramix

Osób na liście: 42
Wołań: 11
Mirkolista wszystkich sympatyków i życzliwych rozwojowi kanału naukowego "Motyl i Globus", wieloletniego mirka @Pannoramixa. A także ogólnie miłośników geografii, przyrody i map. Bo głównie o tym ten kanał.

Kategoria: Nauka i newsy

Ostatnie wydarzenia (zobacz wszystkie)


2020-04-22 22:36:06
@Pannoramix zawołał do wpisu


2020-04-19 17:01:18
@Tosiek14 dołączył do listy


2020-02-24 17:27:49
@Pannoramix zawołał do wpisu


2020-02-17 20:45:20
@Czarnoksieznik_z_Angmaru dołączył do listy


2020-02-17 11:13:40
@cyprian-ros dołączył do listy


2020-02-17 09:46:35
@doportugalii dołączył do listy


2020-02-16 21:45:20
@Brajanusz_hejterowy dołączył do listy


2020-02-16 21:39:31
@Pannoramix zawołał do wpisu


2020-02-09 21:37:20
@azbmwwysiadamtak dołączył(a) do listy


2020-02-09 20:34:01
@Pannoramix zawołał do wpisu