Dodany: 2019-04-22 16:11:34 | Ostatnio wołany: 2019-04-22 16:29:03


Wielkanoc spędziłem u rodziny Siemionko w Dom Feliciano w Brazylii. To liczące 15 tysięcy mieszkańców miasteczko, które niecałe 150 lat temu założyli pradziadkowie Państwa Siemionko wraz z kilkunastoma innymi rodzinami. Uciekli z Polski przed biedą i zaborami. Dzisiaj szacuje się, że 70% mieszkańców ma Polskie korzenie. Mimo że większość mieszkańców nie mówi już po Polsku, pamięć o Polsce jest tu bardzo żywa. I przekonuje się o tym na każdym kroku. Gdy dojechałem tutaj i wysiadłem z autokaru, podchodzili do mnie ludzie. "O dzień dobry, pan z Polska". Widząc mnie ludzie sami podchodzą, szybko rozniosła się wieść, że Polak tutaj przyjedzie. "Mało nas już tutaj, Polaków co mówią po polski" - mówi mi jeden z nich. "9 lat temu ja miałem lecieć do Polski, ale się boję samolotów. Ale ja jeszcze polece" - mówi mi ktoś inny na mieście. Zagadują mnie ludzie starsi, ale młodzi mówią mi "dzień dobry". Tutaj rano mówi się "dzień dobry", a po godzinie 12 po południu "dobry wieczór". Dużo tu Polskich szyldów i nawiązań do Polski. Mijamy hotel "Varsovia", a nad miastem, położonym między górami, króluje "krzyż imigranta" i wielki obraz Matki Boskiej Częstochowskiej". Z dworca odbiera mnie ubrany w koszulkę z napisem "Polska" Paulo Siemionko. Jedziemy do niego do domu. W radio leci "rzeki przepłynąłem, góry pokonałem...".

Rodzina Siemionko żyje razem z mamą. Mają obok siebie dwa domki. Nowy jest ich, stary jest ich mamy i nieżyjącego już taty - dom ten był z kolei zbudowany i urządzony przez rodziców mamy Pawła, czyli jego dziadków. Wewnątrz wygląda identycznie, jak mieszkania naszych dziadków w Polsce. Kawałek dalej jest chłopska chata, dom pierwszych, przybyłych tu Polaków.

Gdy przyjeżdżamy, mama Pawła akurat karmi kury. "Dzień dobry! Ale Pan jesteś tłusty!" - słyszę na przywitanie. "Mamo, jaki tłusty, tak się już nie mówi! Dzisiaj się mówi "gruby" - tłumaczy jej Paweł. Mama mówi po staropolsku, trochę jak u Sienkiewicza, a Paweł, samouk współczesnego języka polskiego poprawia ją i uczy nowych słówek.

Jestem tu już kilka dni, o Dom Feliciano napiszę cały rozdział, bo ilość niesamowitości jest tutaj ogromna. Sposób, w jaki rodzina, a zwłaszcza Paweł kultywuje swoją Polskość jest piękna. Niedługo napiszę, jak wyglądała nasza Wielkanoc. I wrzucę trochę zdjęć i filmów. Powiem tylko, że Wielkanoc wygląda tu rodzinnie, grillowo i bardzo radośnie!

A Wy zobaczcie, jak wygląda kościół (ile widzicie nawiązań do Polski?) i jak mieszkańcy Dom Feliciano śpiewają niektóre pieśni. Mimo że większość nie mówi już po Polsku, sporo pieśni śpiewa się tu po Polsku. Bo tak mieszkanców nauczyli ich rodzice, których nauczyli tego dziadkowie i pradziadkowie, którzy założyli tę kolonię.

#podrozemateoaka #podroze #gruparatowaniapoziomu

Zrobiłem listę na mirkolisty: Podróże Śladami Polaków (kontynuacja #podrozemateoaka) - na listę możesz się dopisać klikając na jej nazwę.

https://mirkolisty.pvu.pl/list/101xzbXKr1a3QQkZ

PS mam jeszcze trochę historii z Urugwaju i Brazylii, wszystko powoli będę wrzucać, mam problem z czasem i Internetem.

PS2 kilka osób zapytalo, czy mogę im wysłać pocztówkę. Jeżeli ktoś chce, żebym napisał mu i wyslal pocztówkę, może wysłać mi 20zl na PayPal - mat.jakubowski@wp.pl

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-04-17 20:15:03 | Ostatnio wołany: 2019-04-17 20:17:19Z Lucia (Lucyna) Topolanski, wiceprezydent Urugwaju.

Co to było za spotkanie! Byłem na nie umówiony już kilka miesięcy temu, pani prezydent zaprosiła mnie do siebie do domu.

Jej mąż, Jose Mujicia był poprzednim prezydentem Urugwaju. Ich historia jest niesamowita. Gdy w Urugwaju zaczął rządzić reżim wojskowy realizujący politykę i interesy USA, Jose i Lucia wstąpili do partyzantki zwanej Tupamaros. Tam się poznali. Działali jak Robin Hood, napadli na banki i rozdawali pieniądze biednym. Zyskali dużą popularność. Gdy działalność partyzantki nie przynosiła skutków i zmiany w polityce władz, zaczęły się porwania polityków oraz zabójstwo agenta CIA, który szkolił służby urugwajskie w sposobach torturowania więźniów.

W końcu złapano ich i osadzono w różnych więzieniach. Byli torturowani. Spędzili w więzieniu prawie 15 lat, aż do czasów amnestii politycznej. Po niej partyzantka zamieniła się w partię polityczną i włączyła w odbudowę kraju. Jose Mujica wygrał wybory prezydenckie w 2009 roku.

Dał się poznać jako niezwykle skromny człowiek. 90% wypłaty prezydenckiej przekazywał na cele charytatywne.
Nie wyraził zgody na przenosiny do pałacu prezydenckiego mówiąc, że jest rolnikiem, ma dom i pole, którym musi się zająć. Zyskał sobie przydomek najbiedniejszego prezydenta świata.

I jadę sobie właśnie do tego domu i pola, jestem bardzo daleko od centrum Montevideo. Szutrowej ulicy na ma na mapie Google. Mam być o 10-tej, jest 9:15. Jedziemy przed siebie, aż w końcu zatrzymuje nas policjant, który wychodzi z małego baraku przy drodze. Pyta kim jesteśmy. Zwalniam mojego kierowcę, tłumaczę policjantowi co i jak. "Ok, proszę czekać". Wraca po chwili, mówi, że musimy czekać do 10 bo pan Jose jest jeszcze w polu.

Siedzimy w baraku i rozmawiamy. Policjant mowi, że ma włoskie korzenie. Pali papierosa i pije yerbe. Nagle drzwi do baraku otwierają się. Wchodzi do nas Pan Prezydent. W dziurawej, rozpiętej koszuli. Ręce ma ubrudzone ziemią, czarne paznokcie. Siada na zniszczonym krześle, bierzę ze stołu bletkę i tytoń i skręca sobie papierosa. Żadnego przywitania. Siedzę i przyglądam się jednemu z najbardziej lubianych prezydentów świata. "To będziecie rozmawiać o polskich korzeniach..." - mówi, bardzo powoli, zaciagając się papierosem i robiąc duże przerwy. "Co ty taki pomalowany?" - rzuca, pytając o znaczenie moich tatuazy. Opowiedział mi o swoim pochodzeniu i o dobrej pogodzie. Przerywa nam policjant, mówiąc, że możemy iść do Pani Lucii. Poszliśmy, usiedlismy w ogrodzie, gdzie zaatakowały mnie 4 żądne głaskania psy.

Mam 30 minut fantastyczej rozmowy. Ale na jej spisanie przyjdzie czas po moim powrocie do Polski.

#podrozemateoaka #podroze #gruparatowaniapoziomu

Zrobiłem listę na mirkolisty: Podróże Śladami Polaków (kontynuacja #podrozemateoaka) - na listę możesz się dopisać wchodząc pod link:

https://mirkolisty.pvu.pl/list/101xzbXKr1a3QQkZ

Przejdź do wpisu

Dodany: 2019-04-15 19:11:20 | Ostatnio wołany: 2019-04-15 19:24:55Pozdrowienia z Montevideo w Urugwaju!

Od kilku dni jestem w Ameryce Południowej. Zgodnie z zapowiedzią na tagu #podrozemateoaka przyjechałem odnaleźć ślady dawnej emigracji Polaków do Ameryki Południowej.

Rozbiór Polski, nieudane powstania, kryzys gospodarczy, boom demograficzny oraz rewolucja technologiczna - nałożenie się tych (i nie tylko) wydarzeń spowodowało, że niemal 200 lat temu dziesiątki tysięcy Polaków opuściło tereny dawnej Polski i wyruszyło w świat. Cześć z nich popłynęła do Ameryki Południowej. Niestety ich losy wydają się dzisiaj mocno zapomniane i większość Polaków nie zdaje sobie sprawy, jak wspaniale zapisalismy się na kartach historii Ameryki Południowej.

Plan na Urugwaj:
1. Spotkanie z wiceprezydent Urugwaju, mającą polskie korzenie (oraz jej mężem, były prezydent Urugwaju, bez polskich korzeni)
2. Mecz polskiego zespołu w urugwańskiej amatorskiej lidze piłkarskiej
3. Spotkania z mieszkańcami Montevideo mającymi polskie korzenie

Spodziewajcie się kolejnych wpisów.

#podrozemateoaka #podroze #gruparatowaniapoziomu

Zrobiłem listę na mirkolisty: Podróże Śladami Polaków (kontynuacja #podrozemateoaka) - na listę możesz się dopisać wchodząc na link:

https://mirkolisty.pvu.pl/list/101xzbXKr1a3QQkZ

Przejdź do wpisu
Założona przez:

mateoaka

Osób na liście: 53
Wołań: 3
Podróże Śladami Polaków - kontynuacja #podrozemateoaka

Kategoria: Podróże

Ostatnie wydarzenia (zobacz wszystkie)


2019-04-23 11:57:38
@pentax dołączył do listy


2019-04-23 11:10:03
@Brisign dołączył do listy


2019-04-22 21:58:51
@kuzyn97 dołączył(a) do listy


2019-04-22 21:48:37
@dumelosw dołączył do listy


2019-04-22 21:19:00
@MoroMoro dołączył do listy


2019-04-22 21:13:30
@Drentox dołączył do listy


2019-04-22 20:59:57
@BartolomeoOoO dołączył(a) do listy


2019-04-22 20:46:49
@roso122 dołączył do listy


2019-04-22 20:45:11
@przeczki dołączył do listy


2019-04-22 19:00:07
@krzjak28 dołączył do listy